یافته محققان ژاپنی؛

رژیم غذایی حاوی اسیدهای آمینه به جلوگیری از زوال عقل کمک می نماید

رژیم غذایی حاوی اسیدهای آمینه به جلوگیری از زوال عقل کمک می نماید

یک مطالعه در ژاپن نشان داده است که مصرف آمینو LP۷، ترکیبی خاص از اسیدهای آمینه ضروری، می تواند از پیشرفت زوال عقل جلوگیری نماید.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مصرف پروتئین برای حفظ عملکرد مغز در افراد مسن بسیار حیاتی شناخته شده است. حالا محققان با استفاده از مدل موش های آزمایشگاهی مبتلا به بیماری آلزایمر نشان داده اند که مصرف مجموعه خاصی از اسیدهای آمینه می تواند از مرگ سلول های مغزی جلوگیری نماید، از اتصالات بین آنها محافظت کند و التهاب را کم کند، در نتیجه عملکرد مغز را حفظ کند.
تحقیقات آنها نشان داده است که این ترکیب اسید آمینه معروف به آمینو LP۷ می تواند از پیشرفت زوال عقل همچون بیماری آلزایمر جلوگیری نماید.
زوال عقل که شامل از دست دادن شدید عملکرد شناختی است، به علت انواع اختلالات همچون بیماری آلزایمر ایجاد می شود. بر مبنای برآوردهای سازمان جهانی بهداشت، سالانه تقریباً ۱۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان به زوال عقل مبتلا می شوند که نشان دهنده تاثیر بالای روانی و اجتماعی این بیماری است. زوال عقل به طور عمده افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.
در مطالعه اخیر، محققان ژاپنی نشان دادند که رژیم غذایی کم پروتئین می تواند انحطاط مغز را در مدلهای موش های مبتلا به بیماری آلزایمر تسریع کند. مهم تر از همه، آنها دریافتند که آمینو LP۷- مکملی حاوی هفت اسید آمینه خاص- می تواند انحطاط مغز و پیشرفت زوال عقل را در این حیوانات کُند نماید.
دکتر «ماکوتو هیگوچی»، از مؤسسه ملی علوم و فناوری کوانتومی ژاپن و یکی از دانشمندان برجسته در این مطالعه، توضیح می دهد: «در افراد مسن، رژیم های غذایی کم پروتئین با حفظ عملکرد ضعیف مغز مرتبط می باشد. اسیدهای آمینه بلوک های سازنده پروتئین ها هستند. بنابراین، ما می خواستیم بفهمیم که آیا مکمل با اسیدهای آمینه ضروری می تواند از مغز افراد مسن در مقابل زوال عقل محافظت کند، و اگر بله، چه مکانیسم هایی به این تاثیر حفاظتی کمک می نماید.»
تیم تحقیقاتی چگونگی تاثیر آمینو LP۷ بر علایم مختلف انحطاط مغز در مدل آلزایمر را بررسی کردند. موش های درمان نشده دارای سطح بالایی از انحطاط پیشرونده مغز بودند، اما درمان با آمینو LP۷ مانع از مرگ نورون ها شد و در نتیجه انحطاط مغز را کم کرد.
محققان می گویند: «این نتایج نشان داده است که اسیدهای آمینه ضروری می توانند به حفظ تعادل در مغز و پیشگیری از زوال مغز کمک کنند.»
اگرچه مطالعه روی موش ها انجام شد، اما این امیدواری را به ارمغان می آورد که مصرف اسیدآمینه می تواند باعث کُندشدن روند پیشرفت زوال عقل در انسان همچون بیماری آلزایمر شود.


منبع:

1400/08/10
23:02:11
5.0 / 5
1139
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری