تجدید حیات گردشگری کرمان بعد از کرونا

تجدید حیات گردشگری کرمان بعد از کرونا

به گزارش تور و گردشگری آغاز سفر توریستهای خارجی به کرمان، استان پرجاذبه ای که بیشترین تعداد آثار ثبت جهانی ایران را دارد، امیدها را برای تجدید حیات این بخش از ظرفیت های موجود در دیار کریمان زنده کرده است.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا بعد از موفقیت های نسبی در مهار ویروس کرونا و توسعه دامنه واکسیناسیون انتظارها برای تحول در حوزه های گردشگری هم بیشتر از پیش شکل گرفته و امید آن می رود که شاهد تجدید حیات این بخش در کشور و هم کرمان باشیم.
البته در کنار هزینه ها و دردسرهای کرونا برای گردشگری، برخی، این بیماری را فرصتی برای ارتقای استانداردها و خدمات رسانی در حوزه گردشگری با توجه بیشتر به زیرساخت های این صنعت پر سود و اشتغالزا می دانند و معتقدند که ۲ سال قبل که صنعت گردشگری با رکود مواجه بود، در عین حال موقعیتی را پیش روی دست اندرکاران این بخش گذاشت که بیشتر از هرزمان به فکر تقویت زیرساخت ها و کیفیت بخشی به خدمات رسانی خود باشند.
استان کرمان با هشت اثر ثبت جهانی دارای بیشترین اثر ثبت جهانی در میان استانهای کشور است؛ ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست کَند میمند با چندهزارسال قدمت، باغ زیبای شازده یا شاهزاده با خصوصیت های منحصر به فرد باغ و معماری عمارت آن، دشت کویر لوت در منطقه شهداد کرمان که قدیمی ترین درفش جهان از آنجا به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم به ثبت جهانی رسیده است. همینطور روستای دارستان سیرجان و این شهرستان بعنوان خاستگاه بافت گلیم شیرکی پیچ و دهکده جهانی گلیم به ثبت جهانی رسیده است.
این هشت اثر ثبت جهانی در حالی است که ۲ کاروانسرای چاه توران راور و گنجعلی خان کرمان هم به تازگی توسط ارزیابان یونسکو برای ثبت جهانی مورد بازدید قرار گرفته اند که در صورت اضافه شدن به لیست آثار جهانی، دیار کریمان جایگاه ویژه و بی نظیری از لحاظ ثبت آثار جهانی در کشور پیدا می کند و صنعت گردشگری استان را بیشتر از پیش به سمت جهانی شدن می برد.
گردشگری در استان دارای اقلیم متفاوت کرمان که هم کویر و هم مناطق بکر کوهستانی را در کنار دهها اثر باستانی و تمدنی یکجا باهم دارد بعد از سال ها رکود طی چند سال قبل با استقبال و توفیقات خوبی روبه رو شده بود که همه گیری ویروس کرونا این روند را متوقف و فعالان گردشگری را با مشکل مواجه کرد اما با کاهشی شدن روند شیوع ویروس کرونا در کشور و استان شاهد تحرک تدریجی گردشگری کرمان هستیم بطوریکه به تازگی گروهی از گردشگران روس به این استان سفر کردند؛ همینطور تیمی از ارزیابان شرکت های گردشگری هند برای بازدید از ظرفیت های گردشگری کرمان بخصوص در بخش گردشگری سلامت به این دیار آمدند و زمینه های منحصربه فرد اینجا را از نزدیک دیدند.
امکانات گردشگری کرمان در دوران کرونا متحول شد


مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اعلان اینکه کرونا عادت های زندگی بشر را تغییر داد، اظهار داشت: گردشگری با شیوع ویروس کرونا متحول شد که باید با آن سازگار شویم و همه اقامتگاه ها و تاسیسات گردشگری با رعایت پروتکل ها خدمات می دهند تا رضایت مندی مشتریان را فراهم آورند.
فریدون فعالی اضافه کرد: رعایت پروتکلهای بهداشتی اینک مهم ترین بخش کارهای این حوزه را تشکیل می دهد و خوشبختانه خود فعالان و مدیران مراکز اقامتی هم نسبت به انجام این دستورالعمل ها حساسیت ویژه ای دارند تا حضور و اقامت مطمئنی برای مسافران و گردشگران در استان کرمان رقم بخورد.
وی با اشاره به این که گردشگری در کشور و کرمان بعد از شیوع ویروس کرونا درحال شکل گرفتن است اشاره کرد: در مدت ۲ سال خیلی از امکانات گردشگری استان کرمان متحول تر و تکمیل تر شده است، هر چند باید نسبت به توانمند سازی حوزه گردشگری اقدامات بیشتری انجام دهیم.
نخستین گروه از روسیه
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اشاره به سفر اولین گروه گردشگری روسیه بعد از شیوع ویروس کرونا بیان کرد: اعضای این گروه با همکاری هواپیمایی ماهان هفته گذشته وارد کرمان شدند و از ظرفیت بیابان لوت استفاده و هم از جاذبه های شهر کرمان و باغ شاهزاده ماهان دیدن کردند.
ظرفیت های جدید مورد توجه قرار گیرد


وی گفت: این استان در بحث گسترش زیرساخت های گردشگری و راه اندازی هتل درحال پیشرفت است و بتازگی شاهد افتتاح چند هتل با امکانات خوب در نقاط مختلف استان کرمان بوده ایم.
این مسئول با اعلان اینکه تعداد چند پروژه دیگر در ساخت هتل هم در دست اقدام داریم که می تواند وضعیت گردشگری کرمان را متحول کند بیان کرد: استان کرمان علاوه بر داشته های تاریخ و قدیمی، ظرفیت های جدیدی در حوزه گردشگری دارد که کمتر به آن توجه شده است که باید بعنوان یک بازار متفاوت برای جذب توریست به آن نگاه کرد.
فعالی افزود: تنوع اقلیم و محصولات استان کرمان هم فرصت مناسبی برای حضور گردشگران در استان است که برای هر کدام میتوان برنامه ریزی ویژه ای در جذب گردشگران در دوران پسا کرونا داشت و در این راه کارهای شرکت های معدنی در حوزه گردشگری بسیار رونق گرفته که کمک بسیار بزرگی برای شکوفایی این صنعت است.
گردشگری مقاومت
وی با اشاره به حضور مزار سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در شهر کرمان بیان کرد: بحث گردشگری مقاومت بعنوان ظرفیت بزرگ و خوبی بطور جدی در دستور کار قرار گرفته است که با همکاری سایر دستگاه های متولی زیرساخت های آن درحال اجراست و قنات ملک زادگاه این سردار بزرگ روستای نمونه گردشگری مذهبی بین المللی می شود.
گردشگری سلامت
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان همینطور از آمادگی شرکت های گردشگری هند و عراق برای اعزام گردشگران سلامت به این استان اطلاع داد و اظهار داشت: اکنون هشت دفتر خدمات مسافرتی استان کرمان مجوز فعالیت در حوزه گردشگری سلامت را دریافت کرده اند و می توانند در روند آماده سازی سفر گردشگران سلامت و برنامه ریزی های درمانی تسهیلگر باشند.
بازاریابی گردشگری به منابع اختصاصی نیاز دارد


وی اشاره کرد: بازاریابی و تبلیغات نقطه اساسی و مهم برای جلب توریست است و به دنبال این هستیم تا منابعی اختصاصی برای این بخش در استان کرمان تعریف شود و باید برای معرفی جاذبه های گردشگری کرمان باید هزینه نماییم تا نتیجه بگیریم.
فعالی اضافه کرد: برای جذب گردشگران و تبلیغات اماکن و جاذبه های تاریخی و گردشگری استان کرمان بحث تولید محتوا در شبکه های تلویزیونی داخلی و خارجی در دست انجام است و باید با تبلیغات از رقبای داخلی و خارجی سبقت بگیریم.
کرونا استانداردهای اقامتی را بالا برد
رئیس جامعه حرفه ای هتلداران و مراکز اقامتی استان کرمان هم با اشاره به از سرگیری باردیگر سفرها در کشور اظهار داشت: سفرهای تفریحی-گردشگری، زیارتی و کاری بیشترین بخش سفر به استان کرمان را شامل می شود که ظرفیت اماکن اقامتی استان فعلاً نیازها را پوشش می دهد اما برای ورود گردشگران بیشتر به استان حتما فضاهای اقامتی باید گسترش پیدا کنند.
جاوید سبحانی با اشاره به خسارت های سنگین کرونا به بخش گردشگری کشور و کرمان گفت: اماکن اقامتی بعد از تعطیلی ناخواسته، با مشکل جبران هزینه ها مواجهند و نباید انتظار داشته باشیم خسارت ها سریع جبران شوند؛ حمایت ها هم تا به سامان رسیدن بخش گردشگری باید ادامه پیدا کند.
وی با اعلان اینکه تمامی مراکز اقامتی در استان کرمان آماه پذیرش مسافران طبق دستورالعمل های بهداشتی هستند اظهار داشت: کرونا البته استانداردهای بهداشتی را در هتل ها و واحدهای اقامتی بالا برده است که همین رعایت مسائل بهداشتی خود می تواند ابزار رقابت در عرضه خدمات و پذیرش مسافران باشد.
نظارت های بهداشتی اماکن اقامتی منظم انجام می شود


رئیس جامعه حرفه ای هتلداران و مراکز اقامتی استان کرمان اشاره کرد: باتوجه به دستورالعمل های ابلاغی بهداشتی، هتل ها و اماکن اقامتی برای ضدعفونی و رعایت مسائل بهداشتی گرفتار هزینه های جانبی شده اند که امیدواریم با رونق ورود مسافر جبران شود.
وی اشاره کرد: تمیزی و رعایت بهداشت اینک مهم ترین اولویت مسافران برای اقامت است و نظارت های بهداشتی اماکن اقامتی توسط بازرسان بهداشت و جامعه هتلداران به صورت منظم در حال انجام می باشد.
کرونا کارهای گرشگری را تعطیل نکرد
سبحانی افزود: در دوران کرونا ورود مسافر و توریست به استان کاهش زیادی داشت اما کار و اجرای طرح های مختلف بخش گردشگری تعطیل نشد و روز به روز شاهد بهره برداری اماکن اقامتی و پذیرایی در استان هستیم؛ در سالهای اخیر حوزه زیرساخت شهری و گردشگری با تحولات خوبی همراه بوده است.
وی با اعلان اینکه گردشگری به تبلیغات و اطلاع رسانی نیاز دارد اضافه کرد: استان کرمان هشت اثر جهانی و هزاران اثر تاریخی و طبیعی را در خود جای داده که هر کدام برای جلب توریست برنامه ریزی می خواهد و معرفی و تبلیغ برای جذب توریست نقطه آغاز زنجیره این صنعت است که باید بطور جدی بر روی آن کار نماییم.

1400/08/28
22:31:38
5.0 / 5
1296
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری