آفرین امامی خبر داد؛

دیجیتال سازی بیشتر از 26 هزار برگ سند در کاخ گلستان

دیجیتال سازی بیشتر از 26 هزار برگ سند در کاخ گلستان

به گزارش تور و گردشگری مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان اظهار داشت: طی دو سال قبل بیشتر از ۲۶ هزار برگ سند دیجیتال سازی و ۳۰ هزار اثر در سامانه جام ثبت شده است.به گزارش تور و گردشگری به نقل از وزارت میراث فرهنگی، آفرین امامی بیان نمود: از دو سال پیش تابحال دیجیتال سازی و عکاسی ۵۶۰۰ برگ سند تک برگ، ۳ هزار برگ سند پهلوی و دیجیتال سازی ۱۸ هزار برگ سند (به شکل مجلد) انجام شده است.
مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از ثبت ۳۰ هزار اثر در سامانه جام اطلاع داد و اضافه کرد: ۱۶ هزار اثر در فرم های اموالی وزارت دارایی، ۹ هزار محصول پایه شیشه ای آلبوم خانه و ثبت ملی ۲۳ اثر شاخص فرهنگی تاریخی همچون اقدامات انجام شده است.
او درباره سامان دهی آثار فرهنگی تاریخی کاخ گلستان اظهار داشت: طی دو سال قبل ۴ هزار برگ سند دوره پهلوی و ۳۶۰۰ برگ سند مرکز اسناد و ۹ هزار عدد محصولات پایه شیشه ای آلبوم خانه کارشناسی عمومی به همراه کتب چاپی موجود در سالن سینمای قدیمی کاخ گلستان، ۱۵۰ تخته قالی و قالیچه قاجاری و مخزن فرش ها سامان دهی شده و طراحی و ساخت جعبه های مخصوص برای نگهداری مهر و نشان های سلطنتی قاجاری هم انجام شده است.
امامی اظهار داشت: مطالعه صدمه شناسی و تهیه طرح مرمت بام ایوان، گوشواره ها و خرپشته طبقه اول شمس العماره با هدف تعویض ایزولاسیون ایوان، تهیه طرح مرمت ترک های ساختمان باب عالی، تهیه طرح مرمت به منظور رفع رطوبت نفوذی از محوطه مجموعه و آب نمای عمارت خلوت کریمخانی و سایر عوامل به گنجینه اصلی، شناسایی نقاط حادثه خیز و انجام ترموگرافی در تابلوها و کلیه اتصالات برقی و استانداردسازی و توسعه فیزیکی مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان همچون اقدامات انجام شده طی دو سال گذشته در این مجموعه میراث جهانی است.
مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان درباره سامان دهی و تجهیز مخازن اظهار داشت: تهیه و نصب دماسنج هوشمند، اصلاح و نصب چراغ های استاندارد فاقد اشعه های مضر، نصب دستگاه تصفیه هوا، نصب شیدهای پشت فوم دار ضد نور کندسوز، نصب دوربین حفاظت الکترونیک در نقاط کور، خرید دستگاه مخصوص ضد عفونی آثار، اسناد تاریخی و تمامی مواد عالی و حفاظت کاتودیک و استانداردسازی و افزایش سطح ایمنی و توسعه شبکه لوله های گاز شهری در مجموعه و نصب شیر حساس به زلزله برای نخستین بار در کاخ گلستان همچون اقدامات انجام شده در زمینه سامان دهی و تجهیز مخازن است.
تجهیز موزه ها به دستگاههای راهنمای صوتی دوزبانه
او اضافه کرد: طی دو سال قبل در کاخ گلستان برای معرفی اثر از تکنولوژی های جدید استفاده شده که شامل تجهیز موزه ها به دستگاههای راهنمای صوتی دو زبانه از راه بخش خصوصی است.
امامی خاطرنشان کرد: مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان با ۵۰ هزار مترمربع فضای باغ ایرانی و ۲۰ هزار مترمربع بناهای شاخص با معماری منحصربه فرد و مخازن غنی از آثار برجسته که شامل عکس، نسخه خطی، اسناد تاریخی، هنرهای تجسمی، اشیا و آثار نفیس فرهنگی تاریخی است، بهترین پایگاه پژوهشی برای پژوهشگران هنر، تاریخ، ادبیات، معماری و… به حساب می آید.
مدیر کاخ گلستان افزود: زمینه مناسبی را جهت استفاده بهتر پژوهشگران از این مجموعه فرهنگی تاریخی فراهم نموده ایم، همچون اقداماتی که در اینباره انجام شده شامل خدمات رسانی به شکل غیرحضوری، ارتقای واحد پژوهش و شیوه های همکاری با پژوهشگران، متمرکز کردن خدمات پژوهشی در یک بخش برای پیشگیری از سردرگمی پژوهشگران، طراحی و تدوین اولین آیین نامه پژوهشی در موزه ها، بروزرسانی فرم ها و تفاهمنامه های پژوهشی، طراحی و تدوین بانک اطلاعات پژوهشگران برای ادامه همکاری و پیشگیری از قطع همکاری است.
او درباره استانداردهای نمایش آثار موزه ای اظهار داشت: اعمال استانداردهای نمایش آثار موزه ای با ارتقای فنی و فیزیکی فضاهای موزه ای و نمایشگاهی با استفاده از نصب پنل های نمایشی فنی و استاندارد انجام شده است.
امامی ضمن اشاره به فعالیتهای انجام شده در دوران انتشار کرونا بیان نمود: کاخ گلستان در زمان تعطیلی موزه ها به علت پاندمی کرونا برای جذب مخاطب، معرفی آثار، بناهای مجموعه و موضوعات در رابطه با آن حدود ۳۰ نشست تخصصی ملی و بین المللی با اساتید و افراد برجسته در حوزه های در رابطه با این مجموعه فرهنگی تاریخی به شکل زنده اقدام نموده که فایل ضبط شده آنها در صفحه رسمی اینستاگرام مجموعه به آدرس golestanpalace بارگذاری شده است.
معرفی ۱۰۰ اثر در چارچوب تورهای مجازی در زمان شیوع کرونا
مدیر کاخ گلستان خاطرنشان کرد: در زمان پاندمی کرونا بیشتر از صد اثر از فضاها و آثار مختلف کاخ گلستان در چارچوب تورهای مجازی و در برنامه ویژه پروژه ۵۹ ثانیه های گلستان: ایده ای نو معرفی کردیم تا بتوانیم اطلاعات آثار را به مخاطبان در فضای مجازی انتقال دهیم.
او درباره بازنگری حریم مجموعه اظهار داشت: با همکاری اداره کل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی پایش پلاک به پلاک حریم کاخ گلستان به منظور ممانعت از نقض حریم انجام شد.


منبع:

1400/09/17
10:54:41
5.0 / 5
1199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری