عصر امروز صورت گرفت

رونمایی از سیستم هوشمندسازی موزه ها

رونمایی از سیستم هوشمندسازی موزه ها

تور و گردشگری: سیستم هوشمندسازی موزه ها در موزه ارامنه تهران رونمایی گردید. این موزه بعنوان پایلوت انتخاب شده و اشیاء ویترین های آن طبق این سیستم مورد پایش قرار می گیرند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، مراسم رونمایی از اختراع سامانه هوشمند سازی اشیا موزه ای عصر روز یکشنبه در موزه ارامنه تهران اجرا شد.
در این مراسم سید احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران، قلی نژاد معاون پژوهشگاه میراث فرهنگی و گروه مخترعان هوشمند سازی اشیا موزه ای به همراه اسقف اعظم ارامنه حضور داشتند.
در این برنامه محمودرضا گرجی و سالار بصیری بعنوان مخترعان و مرجان حاجی رحیمی یکی از مخترعان این سیستم به معرفی کارکرد آن پرداختند.
محمودرضا گرجی توضیح داد این سیستم هوشمند در ویترین های موزه قرار می گیرد تا بتواند دما، رطوبت، لرزه و حضور موجودات موذی را به موزه دار اعلام کند. در حقیقت اگر اتفاقی خارج از استانداردهای لازم در هر یک از ویترین های اشیا موزه ای بیفتد، این سامانه که به سامانه مرکزی متصل است، هشدار داده و راهنمایان، کارکنان و مدیر موزه را باخبر خواهدنمود. حتی این امکان را دارد که بتواند حشرات موذی داخل ویترین ها را نیز دور کند. بدین سبب این سامانه به هیچ اپراتوری نیاز ندارد.
این اختراع قبل از این در جهان ثبت نشده بود. بنا بر این توانست در مسابقه بین المللی فدراسیون جهانی مخترعان که در سوئیس انجام شد و مسابقه ای در ترکیه عنوان اختراع برتر را در زمینه موزه ای به دست آورد.
مرجان حاجی رحیمی یکی از مخترعان این اختراع در این مراسم اظهار داشت: ما بررسی کردیم در موزه ها یک دیتالاگر وجود دارد که باید برای مشخص شدن شرایط ویترین موزه ها و یا کل موزه آن دیتالاگر را برداشت و به کامپیوتری متصل کرد و آیتم های آنرا استخراج کرد. در صورتیکه این سامانه هوشمند نیازی به جابجایی ندارد. آیتم های مورد نظر آن نیز بیشتر از دیتالاگر است.
وی با اعلان اینکه این اختراع از صفر تا صد با هزینه شخصی طراحی و تولید شده است، گفت: موزه ارامنه همکاری بسیار خوبی با ما دراین زمینه داشته است. ما می خواستیم در موزه ای این سیستم را نصب نماییم که احتیاج به نامه نگاری های طولانی مدت نداشته باشد. همکاری مناسب با ما صورت گیرد و تنوع محصولات موزه ای نیز در آن بالا باشد.
یکی از مخترعان این طرح اظهار داشت: بنا بر این موزه ارامنه که در آن نسخ خطی، لباس، نقره و نقاشی وجود داشت را انتخاب کردیم و بعنوان پایلوت این سیستم را نصب کردیم. خوشبختانه جواب خوبی هم گرفتیم. امیدواریم موزه های دیگر بتوانند از این سیستم برای پایش اطلاعات اشیا موزه ای خود استفاده کنند.
وی بیان کرد: این اختراع از ایده تا اجرا ۱۱ ماه طول کشید و ما آنرا به روش های مختلف امتحان کردیم. تا پیش از این که در مسابقه شرکت نماییم، مطمئن شدیم که در هیچ موزه ای چنین امکاناتی نباشد. با همکاری ایکوم ایران توانستیم اطلاعات مربوط به نگهداری از هر شیء موزه ای را دریافت نماییم. وزارت میراث فرهنگی این اطلاعات را ندارد اما ایکوم تمام این اطلاعات را داشت و در اختیار ما قرار داد.
گرجی نیز در این برنامه اظهار داشت: این سیستم حتی به لرزه نیز حساس است و می تواند مدیران موزه ای را ازراه دور نیز باخبر کند.
احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران در ادامه مراسم اظهار داشت: امیدوار هستم موزه های دیگر بتوانند این سیستم را برای نگهداری از آثار خود اجرا کنند. در این میان موزه ارامنه تمام خاصیت های لازم را برای پایلوت شدن این سیستم داشت. شاهمرادیان مدیر موزه ارامنه نیز اظهار داشت: امیدوار هستم جوانان ایران در هر جایی که هستند سربلند باشند. ما همکاریهای لازم را با افرادی که می خواهند با موزه مشارکت کنند، انجام خواهیم داد.


منبع:

1400/09/22
12:22:07
5.0 / 5
1180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری