برای نخستین بار و پس از ۵۰سال؛

لوح حسابداری در شهر سوخته کشف شد

لوح حسابداری در شهر سوخته کشف شد

تور و گردشگری: باستان شناسان در نوزدهمین فصل کاوش در شهرسوخته پس از 50سال جستجوهای ادامه دار در این محوطه، برای اولین بار موفق به کشف لوح حسابداری مربوط به دوران شروع ایلامی شدند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید منصور سید سجادی سرپرست هیأت دیرینه شناسی با بیان این خبر، کشف اینگونه لوح ها را در مناطق غربی ایران امری عادی خواند و اشاره کرد: اما نکته اینجاست که در شرقی ترین نقطه دشت لوت و ایران، باستان شناسان تا کنون به چنین کشف منحصر به فردی دست نیافته بودند.
وی با اعلان اینکه این لوح نشان از ارتباط جامعه شهر سوخته با مردم شروع ایلامی دارد اضافه کرد: حسین مرادی عتیقه شناس و معاون هیأت دیرینه شناسی در عمق ۴ متری اتاق شماره ۲۷ منطقه مسکونی محوطه شهر سوخته در حین کاوش به این لوح رسید.
سید سجادی این کشف را تا حدودی غیر منتظره خواند و اظهار داشت: در همایش دیرینه شناسی جنوب شرق این نوید را به جامعه دیرینه شناسی داده بودم که در آینده خیلی نزدیک چنین رویدادی رخ خواهد داد و هیأت دیرینه شناسی به این کشف دست خواهد یافت.
سرپرست هیأت باستان شناسی، در بیان مشخصات این لوح حسابداری اظهار داشت: این لوح ۱۱ سانتی متر طول و هفت سانتی متر عرض دارد و شامل دو گونه علامت است.
وی اظهار نمود: یکی از علامت ها خطوطی هستند که نشانگر نوع کالای ارسال شده همراه لوح است و دیگری سلسله شکل های مستطیلی عمق دار که نشان از تعداد کالای ارسال شده دارند که درحال حاضر برای ما ناآشنا ست.
سیدسجادی با اهمیت ترین نکته در ساختار این لوح را اثر مهر استوانه ای ارسال کننده بر روی آن خواند و اظهار داشت: طبق ساختار این مهر، کاملاً روشن است که مردم در آن دوره از سیستم حسابداری ۱۰ گانی استفاده می کردند، برخلاف سومری ها که سیستم حسابداری آنها برمبنای نظام ۶۰ گانی بوده است.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی با اشاره به این که تا این فصل در بخش های خیلی قدیمی تر شهر سوخته کاوش نشده بود اشاره کرد: در دو فصل گذشته تصمیم گرفتیم در لایه های عمیق تر کار نماییم که خوشبختانه این تصمیم منجر به کشف این لوح با ارزش در عمق چهار متری شد.
او اظهار نمود: اکنون و در ایام پایانی کاوش و پژوهش فصل نوزدهم در پایگاه شهر سوخته مشغول ثبت، ضبط و آماده سازی مستندات و گزارش کار هستیم و کار حفاری در سه گمانه اصلی در منطقه مسکونی به پایان رسیده است.


منبع:

1400/10/03
18:42:07
5.0 / 5
923
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری