جلد نخست کتاب میراث فرهنگی غیرمنقول ایران منتشر گردید

جلد نخست کتاب میراث فرهنگی غیرمنقول ایران منتشر گردید

تور و گردشگری: جلد نخست کتاب میراث فرهنگی غیرمنقول ایران نوشته محمدحسن طالبیان، مصطفی پورعلی و سعید خاصی پور توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر گردید.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، آثار تاریخی فرهنگی ثبت شده در لیست آثار ملی ایران از تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۸۴ تا آخر ۱۳۹۸ در این کتاب آمده است.
جلد نخست کتاب میراث فرهنگی غیرمنقول ایران شامل لیست آثار غیرمنقول ثبت شده به تفکیک استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، البرز، اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان و فارس است.
ثبت مواریث تاریخی فرهنگی و طبیعی و ناملموس کشور با مستند کردن مشخصات خاصیت های باارزش آثار، ضمن مهیا کردن امکانات لازم برای ارتقای شناخت ارزش های تاریخی، فرهنگ و طبیعی آثار، پشتوانه ای قانونی و حقوقی برای حفاظت پایدار ثبت شده در لیست آثار ملی و فهارس ذیربط را فراهم می آورد.
این اقدام همین طور آغازگر تکمیل مطالعات پژوهشی درباره آثار ثبت شده و نیز مهیا کردن این آثار برای ثبت در لیست های میراث جهانی است. تا کنون ۳۴ هزار و ۹۸۵ اثر تاریخی و فرهنگی منقول و غیر منقول، ۷۵۵ اثر طبیعی، ۲۳۷۲ عنصر فرهنگی ناملموس در لیست آثار ملی و فهارس ذیربط و همین طور تا کنون ۲۴ اثر فرهنگی تاریخی و طبیعی و ۱۴ عنصر فرهنگی ناملموس کشور در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
مجموعه پنج جلدی پیش رو که به تبیین فرایندهای اجرائی امور مربوط به ثبت آثار تاریخی فرهنگی تعیین حریم آثار و همین طور انتشار لیست های در رابطه با آثار ثبت شده در لیست آثار ملی و حرایم آن می پردازد فارغ از جنبه های علمی و پژوهشی آن امری مهم در شفاف سازی اقدامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.


منبع:

1400/10/15
20:55:07
5.0 / 5
937
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری