مدیركل میراث فرهنگی استان سمنان:

کارگروه ثبت جهانی بسطام تشکیل می شود

کارگروه ثبت جهانی بسطام تشکیل می شود

به گزارش تور و گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان اظهار داشت: درباب ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام، اداره کل پیشنهاد تشکیل کارگروه را به وزارتخانه ارائه کرده تا پیگیر ثبت باشد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، حمید رضا دوست محمدی بامداد پنجشنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه حضور در سامانه سامد در استانداری سمنان با اعلان اینکه درباره ثبت جهانی بسطام، اشاره کرد: درباب ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام، اداره کل پیشنهاد تشکیل کارگروه را به وزارتخانه ارائه کرده بعد از تشکیل کارگروه، امکان ثبت جهانی فراهم می شود.
وی با اعلان اینکه مجموعه فاخر بسطام به لحاظ تاریخی و وجود بایزید بسطامی از اهمیت بالایی برخوردار است، اضافه کرد: این مجموعه در پرونده میراث جهانی اسلام ثبت است و ساماندهی آرامگاه بایزید بسطامی به زودی اجرائی می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با اعلان اینکه تپه باستانی فولاد محله، محوطه تاریخی است، با وجود تپه می توان سایت موزه در دل روستا ایجاد کرد. با کمک بنیاد مسکن زمین ما عوض داده شود و حریم اطراف تپه آزادسازی شود، اشاره کرد: درباره قلعه دولت آباد دامغان، نیز باید گفت این مکان مالک خصوصی دارد، در صورتیکه مالک در مرمت قلعه مشارکت داشته باشد اعتبار مشارکت در مرمت بناهای تاریخی به این قلعه اختصاص می یابد.
دوست محمدی اضافه کرد: ساماندهی و مرمت قلعه کی دژ روستای دلازیان سمنان، نیاز به مطالعات دیرینه شناسی دارد و در اولویت های شهرستان قرار دارد.
وی همین طور با یادآوری این که میرک تپه مهم پارینه سنگی است که ۶۳ هزار سال قدمت دارد، نجات بخشی تپه در اولویت است و امسال در صورت تخصیص اعتبار، نشانه گذاری محوطه انجام می شود، اظهار داشت: این تپه باید توریست تخصصی و علمی داشته باشد پس دهیاری باید در حوزه حفاظت و جلوگیری از حضور خودرو های آفرود در این منطقه با یگان حفاظت اداره کل همکاری داشته باشد.


منبع:

1400/10/30
22:53:40
5.0 / 5
1010
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , توریست , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری