برگزاری سفرهای دریایی نوروز ۱۴۰۱، در هاله ای از ابهام

برگزاری سفرهای دریایی نوروز ۱۴۰۱، در هاله ای از ابهام

به گزارش تور و گردشگری عضو هیئت عامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: طرح تسهیل سفرهای دریایی در نوروز ۱۴۰۱ منوط به تصویب و ابلاغ ستاد ملی مقابله با کروناست.به گزارش تور و گردشگری به نقل از کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، حسین عباس نژاد با اشاره به این که این سازمان از نیمه دوم سال جاری بمنظور ارتقا ایمنی سفرهای دریایی و گردشگری دریایی در تعطیلات دهه مبارک فجر و نوروز ۱۴۰۱ تمهیدات لازم را اتخاذ نموده است، گفت: با تشکیل کمیته سفرهای دریایی و برگزاری جلسات گوناگون با مجموعه های دخیل در اجرای طرح تسهیل و ایمنی سفرهای دریایی نوروز بمنظور هماهنگی و آمادگی حداکثری در پایانه های مسافری و اسکله های گردشگری سواحل شمالی و جنوبی کشور در امتداد ثبت سفرهای دریایی و بدون سانحه گام بر می داریم.
وی افزود: کمیته سفرهای دریایی در سه بخش تامین ایمنی آبراه، تامین ایمنی شناور و تامین ایمنی بندر کارهای اجرائی خودرا آغاز نموده و مقامات بندری و افسران کنترل و بازرسی نظارت ها را انجام می دهند.
انجام تمهیدات لازم بمنظور افزایش ظرفیت مسافری
به گفته سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، نظارت های مستمر و ممیزی اماکن و بنادر، بازرسی شناورها پیش از شروع سفرهای دریایی نوروزی و انجام تمهیدات لازم بمنظور افزایش ظرفیت مسافری از کارهای عمده این کمیته در امتداد آماده سازی برای جابجایی ایمن و مطلوب مسافران دریایی در روزهای نوروز است.
بازرسی متمرکز از شناورهای مسافری
عباس نژاد با اشاره به این که برنامه ریزی لازم برای کنترل مسیرهای تردد، اسکله ها، پایانه ها و ترمینال های مسافری برای ایام نوروز انجام شده و یا در حال انجام می باشد، اظهار داشت: با توجه به این که سازمان بنادر و دریانوردی بعنوان مرجع دریایی کشور مسئولیت حفظ جان افراد در دریا و ایمنی تردد شناورها را طبق مقررات ملی و بین المللی برعهده دارد از شروع دی ماه امسال، بازرسی های متمرکز از شناورهای مسافری انجام شده تا اشکالات فنی رفع گردد و در روزهای نوروز ترددها بدون هیچ نقصی صورت گیرد، ضمن آنکه کنترل ایمنی شناورها نیز در حال انجام می باشد.
هیچ شناوری بدون تأییدیه ایمنی نمی تواند تردد کند
وی افزود: هیچ شناوری بدون تأییدیه ایمنی نمی تواند تردد کند و همه اقدامات لازم در امتداد آماده سازی هرچه بیشتر شناورها برای ترددهای سنگین در روزهای نوروز در حال انجام می باشد.
سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به این که تعداد شناورهای درگیر در طرح ایمنی سفرهای دریایی حدود ۵۰ شناور و با حدود ۷۰۰۰ صندلی است، گفت: در دو سال قبل سفرهای دریایی به سبب شیوع ویروس کرونا همانند سایر شقوق حمل و نقل تحت تاثیر قرار گرفت و محدودیت های کرونائی اعلام شده از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا، در پایانه های مسافری و اسکله های گردشگری اعمال شد.
وی اضافه کرد: باتوجه به احتمال اتمام واکسیناسیون هموطنان تا آخر سال جاری، انتظار می رود در نوروز ۱۴۰۱ عده ای زیادی از هموطنان بجهت استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل موجود در مناطق ساحلی قصد سفر به این مناطق را داشته باشند.
عباس نژاد با اشاره به این که پایش و غربالگری سلامت مسافران و خدمه شناورهای مسافری در تمامی مبادی حرکتی مدنظر قرار می گیرد، عنوان کرد: توزیع اقلام بهداشتی و خودمحافظتی بین مسافران و عوامل مستقر در پایانه های مسافری و گردشگری از دیگر پروتکل هایی است که همیشه از طرف سازمان بنادر و دریانوردی انجام شده است.
سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اعلان اینکه تمامی دستورالعمل های صادره از طرف وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا به بنادر مسافری و شرکت های مسئول ابلاغ گردیده است و بر حسن اجرای آنها نظارت می شود، اظهار داشت: اتصال به سامانه ماسک از دیگر اقدامات مهم این سازمان است به شکلی که سامانه یکپارچه فروش بلیت از سال قبل به سامانه ماسک وزارت بهداشت متصل شد و در دو مرحله (زمان خرید بلیت و سوار شدن مسافران به شناوران) وضعیت تست مسافران بررسی می شود و امکان تهیه بلیت و سوار شدن به شناوران برای مسافرانی با تست کووید ۱۹ مثبت، مقدور نخواهد بود.
وی افزود: بمنظور اجرای طرح مدیریت و کنترل هوشمند کرونا، بستر لازم از طرف شرکت های فروش بلیت جهت اتصال به سامانه امید (سکوی مدیریت هوشمند بیماری کرونا) انجام شده و بمحض ایجاد دسترسی، اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.
طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروز ۱۴۰۱؛ منوط به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا
وی با اشاره به این که طرح تسهیل سفرهای دریایی در نوروز ۱۴۰۱ منوط به تصویب و ابلاغ ستاد ملی کرونا است، گفت: در صورت برقراری مسافرت های دریایی، ضرورت دارد مسافران نوروزی فقط از بنادر و شناورهای مجاز و تحت نظر سازمان بنادر و دریانوردی برای سفر دریایی خود استفاده کنند و برای مسافرت های دریایی از محل هایی که غیرمجاز می باشد یا از شناورهای بدون مجوز استفاده نکنند تا در روزهای نوروز گرفتار مشکل نشوند.
سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر اضافه کرد: در عین حال هماهنگی لازم با مسئولان کشوری و استانی در حال انجام می باشد تا مردم از مبادی مجاز مورد نظر سازمان بنادر و دریانوردی تردد کنند.
تماس با شماره تلفن ۱۵۵۰ در صورت بروز هرگونه سانحه
عباس نژاد اشاره کرد: مسافران هنگام سفر حتما از تجهیزات ایمنی دریانوردی نظیر جلیقه نجات استفاده کنند تا در نوروز پیش رو سفرها بدون حادثه انجام شود؛ در صورت بروز هر گونه سانحه دریایی، شماره تلفن ۱۵۵۰ در استانهای ساحلی کشور بدون نیاز به گرفتن پیش شماره به مرکز هماهنگی جست وجو و نجات دریایی وصل می شود.


منبع:

1400/11/02
15:49:43
5.0 / 5
1008
تگهای خبر: خرید , سفر , گردشگری , مسافرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری