معاون كاوش میرك سمنان:

کهن ترین محوطه میراثی ایران نیازمند پایگاه پژوهشی است

کهن ترین محوطه میراثی ایران نیازمند پایگاه پژوهشی است

به گزارش تور و گردشگری ایرنا- معاون پروژه کاوش تپه های میرک سمنان اظهار داشت: محوطه باستانی میرک بعنوان کهن ترین محوطه میراثی ایران و اولین محوطه روباز پارینه سنگی در کشور به پایگاه پژوهشی نیاز دارد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا، سید میلاد هاشمی روز سه شنبه به رسانه ها اضافه کرد: راه اندازی پایگاه پژوهشی برای تپه های تاریخی میرک سمنان در افزایش سطح مطالعات این محوطه نقش مهمی دارد.
وی بیان کرد: محوطه میرک در سطح جهانی شناخته شده و تا حالا مقالات مختلفی در ارتباط با میرک در نشریات فاخر انگلیسی زبان انتشار یافته است.
معاون پروژه کاوش تپه های میرک سمنان با تاکید بر اهمیت جهانی این محوطه باستانی اظهار داشت: در استان سمنان باید این محوطه توسط تمام نهادها مورد توجه جدی قرار گیرد.
این عتیقه شناس اظهار داشت که هم اکنون که به سبب مشکل کمبود آب، کشاورزی گرفتار مشکل است گردشگری بصورت جایگزین می تواند زمینه ساز توسعه پایدار و درآمدزایی شود و روستاهای حاشیه جنوبی کویر سمنان مانند دلازیان، با رشد گردشگری و بازسازی زندگی گذشتگان و خانه های تاریخی، راه اندازی پایگاه های پژوهشی و اقامتگاه های بوم گردی شاهد رونق اقتصادی خواهند بود.
وی با اشاره به این که به احتمال زیاد نئاندرتال ها در کنار انسان خردمند در این منطقه حضور داشته اند و زندگی آنها بر پایه شکار و گردآوری گیاهان بوده است، اظهار داشت: راه اندازی پایگاه پژوهشی زمینه ساز جذب اعتبار بیشتر و اجرای مطالعات گسترده تر است.
هاشمی افزود: در حدود ۲۰ سال اخیر، توجه به بخش شمالی فلات مرکزی ایران معطوف شده است و بطور خاص هیات دیرینه شناسی حامد وحدتی نسب، تمرکز بر استان سمنان داشتند و تعداد زیادی محوطه در استان را بررسی کردند.
فرضیه کریدور شمال کویر مرکزی در دوران پارینه سنگی
معاون پروژه کاوش تپه های میرک سمنان با اشاره به مطالعات انجام شده در محوطه های دلازیان و میرک در سمنان، صوفی آباد در سرخه، محوطه چاه جم در دامغان و مطالعات اخیر در ایوانکی اظهار داشت: بر این اساس توسط وحدتی نسب فرضیه «کریدور شمال کویری مرکزی در دوران پارینه سنگی» در یک مقاله عنوان شد و این کشفیات کمک می نماید که پازل در رابطه با این فرضیه تکمیل شود.
معاون پروژه کاوش تپه های میرک سمنان افزود: گاه نگاری مطلق نشان داد که این محوطه سه لایه دارد و قدیمی ترین لایه در حدود ۵۵ هزار سال قبل از اواخر دوران پارینه سنگی میانی است و لایه بعدی پارینه سنگی جدید را تشکیل می دهد.
وی افزود: جذب گروههای انسانی در دوره های مرطوب به چشم انداز محوطه میرک سبب شده که لایه های باستانی مختلفی در این محوطه شکل بگیرد و در دوره های خشک به احتمال زیاد در این منطقه جمعیتی زندگی نمی کردند و این مساله سبب شده است که لایه های مختلفی در این محوطه شکل بگیرد که این لایه ها بصورت دوره های خشک و مرطوب هستند.
هاشمی همچون یافته های این محوطه را استخوان ها و دندان های جانوری در کنار ابزارهای سنگی شاخص خصوصاً با تکنیک لوآ لوآ عنوان نمود و اظهار داشت: بیشتر جانوران این منطقه اسب سان ها و گاوسان ها بودند که تعدادی از گونه های آنها منقرض شده اند.
تپه های میرک در هشت کیلومتری جنوب سمنان واقع شده اند. میرک سمنان، کهن ترین محوطه میراثی ایران و اولین محوطه روباز پارینه سنگی در کشور است که تا کنون مورد کاوش قرار گرفته است. دلازیان نیز به فاصله کمی از سایت میرک در بیابان های جنوب سمنان واقع است، تا حالا چندین کاوش در این محوطه باستانی مهم و همچون کاوش هایی با حضور باستان شناسان ایرانی و فرانسوی و به سرپرستی وحدتی نسب و با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان انجام شده است.
این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۱۴۸ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.


منبع:

1400/11/06
21:14:51
5.0 / 5
990
تگهای خبر: تاریخی , زمین , زندگی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری