میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

ازدحام جمعیت در محوطه های گردشگری

ازدحام جمعیت در محوطه های گردشگری

تور و گردشگری: شروع سفرهای نوروزی بعد از دو سال همه گیری کرونا، تکمیل شدن ظرفیت اقامتی در کشور، ازدحام جمعیت در مراکز گردشگری و تاریخی همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته همزمان با آغاز ایام تعطیلات نوروز، سفرهای نوروزی هم آغاز شد و بیشتر شهرهای گردشگری ایران مملو از جمعیت شدند به قدری که دیگر ظرفیت بسیاری از مراکز اقامتی و مراکز تاریخی و گردشگری پر شد. حتی ظرفیت تحمل موزه ها هم بیشتر از آنچه بود که باید می پذیرفتند. بعنوان مثال در ۳ روز نخست نوروز سال جاری، ۸۵ هزار و ۸۰۰ بازدید از موزه های مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به ثبت رسید.
کاخ نیاوران از اول تا سوم فروردین ماه ۱۴۰۱ میزبان ۱۹ هزار و ۵۴۳ توریست بود. از این تعداد ۱۹ هزار و ۵۰۳ نفر بازدیدکننده ایرانی و ۴۰ نفر توریست غیرایرانی، این کاخ موزه را در روزهای نوروز برای تهرانگردی برگزیده بودند. رکورد بازدیدهای نوروزی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در سومین روز از سال جدید شکسته شد. در این روز با ورود ۸ هزار و ۳۷۰ توریست به مجموعه، تعداد ۳۷ هزار و ۴۶۲ گردش بازدید از پنج موزه فعال این مجموعه به ثبت رسید. ضمن این که در روز اول فروردین ۲۰ هزار و ۳۹۲ بازدید و در دومین روز سال ۲۷ هزار و ۹۴۶ بازدید در مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران به ثبت رسید.
تهران و فارس در صدر تعداد بازدیدکنندگان آثار تاریخی و موزه ها استان تهران با ثبت نزدیک به ۲۵۵ هزار بازدید از آثار تاریخی و موزه ها در دو روز نخست سال در رتبه نخست کشور ایستاد و شیراز با حدود ۲۳۳ هزار بازدیدکننده، رتبه دوم را از آن خود کرد. بعد از تهران و فارس، استان اصفهان با ثبت بیشتر از ۹۹ هزار توریست در جایگاه سوم قرار دارد. خراسان رضوی، خوزستان، کرمان، کرمانشاه، یزد، لرستان و همدان به ترتیب در رتبه های چهارم تا دهم قرار گرفته اند. ظرفیت اقامتی کشور صددرصد تکمیل شد در ادامه سفرهای استانی مسؤلان وزارت میراث فرهنگی؛ سید عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه بازدید از غار تاریخی دانیال سلمان شهر در استان مازندران از تکمیل صددرصدی ظرفیت مراکز اقامتی، سیاحتی، زیارتی و گردشگری کشور اطلاع داد. ضرغامی ضمن اشاره به افزایش سفرهای نوروزی بعد از دو سال وقفه به علت شیوع کرونا اضافه کرد: الان شهرهای بزرگ زیارتی و سیاحتی کشور با مشکل اقامت و اسکان مسافران و گردشگران مواجهند. با عنایت به حجم بالای گردشگران و مسافران نوروزی، باید به تقویت زیرساخت ها هم اهتمام بیشتری داشته باشیم. ازاین رو یکی از برنامه های مهم این وزارت خانه توجه به زیرساخت ها و تکمیل و بهره برداری از طرح های گردشگری در سال ۱۴۰۱ است.
او در ادامه اظهار داشت: بازدید از موزه ها، کاخ موزه ها، مراکز دیدنی و پارک های کشور در دو روز گذشته به چهار برابر سال قبل رسیده است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: استان ها، فارس، اصفهان و استانهای شمالی کشور بیشترین سفر و بازدید را داشته اند. بازدید ۴.۵ برابری مسافران نوروزی از اماکن تاریخی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: مسافران نوروزی در نوروز سال جاری نسبت به سال قبل ۴، ۵ برابر بیشتر از اماکن تاریخی بازدید نمودند. سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع اظهار داشت: این یک اتفاق خوب در حوزه فرهنگ گردشگری و میراث به حساب می آید. ما اساسا نگران اقامت مسافران در سفرهای نوروزی هستیم، اما از طرفی هم از این حجم شور و نشاط موجود در میان مردم خوشحالیم.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی اظهار نمود: مسؤلان و مدیران دولتی باید نگاه ویژه به حوزه گردشگری و میراث فرهنگی داشته باشند. به غیر از سفرهای نوروزی و مسافران داخلی باید نگاه جدی به مسافران خارجی هم داشته باشیم. حوزه گردشگری با بقیه حوزه ها تفاوت عدیده ای دارد، در حوزه گردشگری خدمات گیرنده در فرایند تولید حضور دارد؛ اگر این خدمات نامناسب باشد دیگر بازگشت پذیر نیست. مسافر در طول سفر باید بتواند از خدمات سفر استفاده نماید و باید حتما تلاش نماییم رضایت مردم را در کمترین زمان برآورده نماییم.

حافظیه در صدر آمار بازدیدکنندگان نوروزی قرار گرفت
آمار مسافران نوروزی در شهرهای گردشگری زیاد است. این گردشگران به سمت مراکز گردشگری و تاریخی هم می روند ازاین رو آمار بازدیدکنندگان از آنها هم زیاد شده است بعنوان مثال سید مؤید محسن نژاد مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس آمار بازدیدها از مراکز گردشگری شیراز را اعلام نموده و از رشد ۲۴ درصدی آمار بازدیدکنندگان از اماکن تاریخی، فرهنگی و گردشگری استان در روزهای نوروز ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ اطلاع داده و گفته: تعداد بازدیدکنندگان در سال ۹۸ در بازه زمانی مذکور، ۲۷۳ هزار و ۵۹۰ نفر بوده است که سال جاری این رقم به ۳۳۸ هزار و ۴۳۴ نفر رسیده است.
محسن نژاد بابیان این که حافظیه در صدر آمار بازدیدکنندگان نوروزی در بازه زمانی مذکور قرار دارد، اضافه کرد: از آرامگاه خواجه اهل راز طی این مدت ۱۱۶ هزار و ۳۳۷ نفر، آرامگاه سعدی ۵۳ هزار و ۷۹۳، مجموعه جهانی تخت جمشید ۵۱ هزار و ۷۷۰ نفر، پاسارگاد ۳۴ هزار و ۲۸۹ نفر و ارگ کریم خانی ۳۲ هزار و ۱۶۰ نفر طی این بازه زمانی بازدید کرده اند.
از استان بوشهر، هرمزگان، یزد و فارس هم خبر می رسد که ازدحام جمعیت در مراکز تاریخی و گردشگری آنها بسیار زیاد است بعنوان مثال برای اقامت مسافران نوروزی از ظرفیت حسینیه ها استفاده شده و سواحل هرمزگان مملو از مسافران نوروزی است. تمام مراکز تاریخی استان فارس هم بیش از اندازه ظرفیت بازدیدکننده می پذیرند. در بسیاری این مراکز آن طور که از تصاویر و فیلمها مشخص است، امکان کنترل بازدیدکنندگان در اماکنی مانند حافظیه و تخت جمشید وجود ندارد.


منبع:

1401/01/06
14:24:36
5.0 / 5
823
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری