کشف بزرگترین شهر زیرزمینی جهان

کشف بزرگترین شهر زیرزمینی جهان

تور و گردشگری: بزرگترین شهر زیرزمینی جهان با ظرفیت 60 تا 70 هزار نفر، در یکی از استانهای جنوبی کشور ترکیه کشف شد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از آرت نیوز، باستان شناسان در جریان یک عملیات اکتشاف و حفاری در ترکیه به چیزی برخوردند که معتقدند بزرگترین شهر زیرزمینی در جهان است.
محققان در غاری که قبل تر در شهر میدیات واقع در استان جنوبی ماردین در ترکیه کشف شده بود، گذرگاه هایی پیدا کردند که به یک مجتمع متشکل از چاه های آب، انبارهای غله و عبادت گاه ها می رسد. قدمت تمام آن چه در این مجتمع کشف شده است به قرون دوم و سوم میلادی برمی گردد.


گانی ترکان (Gani Tarkan)، مدیر موزه ماردین، در این زمینه اظهار داشت: شهر میدیات برای یک هزار و ۹۰۰ سال بدون وقفه مورد استفاده قرار گرفته است. این شهر در ابتدا بعنوان جایی برای فرار کردن و پنهان شدن ساخته شد. همانطور که می دانید، مسیحیت در قرن دوم میلادی دین رسمی نبود.
وی افزود خانواده هایی که به دین مسیحیت می گرویدند در شهرهای زیرزمینی پناه می گرفتند تا از گزند مقامات در امان بمانند. احیانا شهر زیرزمینی میدیات یکی از فضاهایی بوده که برای همین هدف ساخته شدند.


تاکنون شهرهای زیرزمینی مشابهی در ترکیه کشف شده اند. شهر زیرزمینی کاپادوکیا در آناتولی شرقی یکی از این شهرهاست که شامل ۲۰۰ کلنی باستانی است. این کلنی ها در قرن هفتم و هشتم میلادی در سنگ های آتشفشانی نرم موجود در منطقه کنده شده بودند. تاریخ دانان معتقدند این غارها در ابتدا پناهگاه ساکنان منطقه در برخورد با هجوم بیگانگان بودند و در قرن چهاردهم میلادی به مخفیگاه اقلیت مسیحی جامعه در برخورد به نیروهای اشغالگر عثمانی تبدیل شدند. این شهرها تا سال ۱۹۲۳ که اختتام جنگ های ترکیه و یونان بود هم هنوز کاملا متروکه و خالی از سکنه نشدند و در سال ۱۹۶۳ و بعد از اینکه یک مرد اتاقی مخفی در پشت دیوار خانه اش پیدا کرد، باردیگر کشف شدند.


معروف ترین شهر زیرزمینی در کاپادوکیا مجتمع چندطبقه درینکویو است که ۶۱ متر زیرزمین ساخته شد. این شهر ظرفیت اسکان حدود ۲۰ هزار نفر به اضافه احشام را داشت. شراب خانه ها، اصطبل ها، کلیساهای کوچک و یک مدرسه دینی در گذرگاه هایی که درینکویو را به دیگر کلنی های مشابه وصل می کرد، کشف شدند.
البته شهر زیرزمینی تازه کشف شده میدیات موجب می شود درینکویو بسیار کوچک به نظر برسد. این شهر دستکم ظرفیت اسکان ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر را داشته است.


منبع:

1401/02/06
23:44:35
5.0 / 5
890
تگهای خبر: زمین , فرهنگ , قدمت , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری