مدیركل میراث فرهنگی هرمزگان:

خصوصی سازی آثار تاریخی و باستانی شدنی نیست

خصوصی سازی آثار تاریخی و باستانی شدنی نیست

به گزارش تور و گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان اظهار داشت: واگذاری اداره موزه های تاریخی و دیرینه شناسی به بخش خصوصی قابل انجام نیست و هیچ موزه دیرینه شناسی در کشور وجود ندارد که متعلق به خصوصی باشد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا، سهراب بناوند روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت ۱۸ می، روز جهانی میراث فرهنگی اضافه کرد: این مسئولان موزه ها را به یاد سخن نمایندگان مجلس شورای اسلامی می اندازه که می خواهند دیرینه شناسی را خصوصی سازی کنند.
وی افزود: آثار تاریخی و باستانی ذخایر ملی هستند که باید صرف مصاف عمومی شود و نباید متعلق به شخصی باشد که صرف سود و منعفت تعداد کمی از افراد شود.
وی افزود: سودجویی های شخصی در این عرصه غلط بوده و میراث فرهنگی در اقتصاد اسلامی بعنوان ذخایر ملی تعریف شده است و دولت باید از میراث فرهنگی حفاظت و حراست کند.
۳۰ میلیاردریال اعتبار برای موزه مردم شناسی خلیج فارس درخواست شده است
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان با اشاره به موزه مردم شناسی خلیج فارس بعنوان محل نگهداری آثار تاریخی و باستانی اظهار داشت: اعتباری برای ساختمان موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس در نظر گرفته نشده است درحالی که برای سامانه های خنک کننده و سایر وسایل موجود در آن باید هزینه کرد، وضعیت فعلی هم نقدها و نقص های بسیاری دارد که آنها را می پذیریم اما اعتبار مالی برای جبران خسارت ها باید وجود داشته باشد.
وی افزود: این موزه هم در ۲ سال قبل بر اثر بیماری کرونا تعطیل بود و علاوه بر تعطیلی حتی کولر و سامانه سرمایشی هم نداشت به نحوی که مبل های سالن اجتماعات آن هم پوسیده است.
وی اشاره کرد: درخواست ۳۰ میلیاردریال اعتبار برای موزه مردم شناسی خلیج فارس از وزات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شده و با توجه به این که افتتاح آن در ۱۵ سال قبل بوده بایستی برای آن هزینه شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اشاره کرد: هر سال باید اعتبارهای خاصی به موزه ها داده شود که پیگیر آن هستیم، از طرفی هم موزه مردم شناسی خلیج فارس در حد اداره کل بوده اما تعداد نیروهای آن خیلی کم است.
بناوند تصریح کرد: حتی برنامه ساماندهی و ایمن سازی بخش بازارچه موزه هم تهیه و درخواست اعتبار شده چون که مواد قابل اشتعال در این بخش استفاده شده است، مجسمه های آن هم به خاطر مومی بودن نیاز به تعمیر دارند و این نیاز به اعتبار دارد.
وی اضافه کرد: به عبارت دیگر این مجسمه ها به خاطر گرمای ناشی از خرابی سامانه خنک کننده موزه لطمه دیده اند.
یک میلیاردریال بعنوان مرمت اشیای تاریخی ابلاغ شد
بناوند اظهار داشت: یک میلیاردریال در هفته گذشته بعنوان مرمت اشیای تاریخی به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان ابلاغ گردید که نظر اداره کل موزه های وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استفاده از این اعتبار برای مرمت اشیای تاریخی قلعه پرتغالی های جزیره هرمز است.
وی اضافه کرد: اما با توجه به این که هر کدام از توپ های قلعه پرتغالی های جزیره هرمز به یک میلیاردریال اعتبار نیاز دارد این کار شدنی نبوده و تنها می توان با مبلغ اختصاص یافته تعداد از گلوله های توپ های باقی مانده پرتغالی را ساماندهی و مرمت کرد.
درخواست بودجه ۳۰ میلیاردریالی شده است
وی افزود: برای سال جاری ۳۰ میلیاردریال بودجه استانی برای مرمت بناهای تاریخی درخواست کرده ایم که تأیید مسئولان سیاستگذار هرمزگان بخش عمده آنها صرف مرمت اضطراری بناهای لطمه دیده در پی وقوع سیل و زمین لرزه های سال قبل استان خواهد شد.
بناوند اظهار داشت: انجام کاوش در جزیره هرمز، نخل ابراهیمی میناب و تم مارون شهرستان رودان در برنامه سال جاری قرار دارد که این ها نیازمند تامین اعتبار مناسب می باشد، در چند سال قبل اعتبارهای استانی بسیاری اندک و ناچیز بوده و با این اعتبار تنها می شد چند بنا را از بین بناهای تاریخی نیازمند مرمت اضطراری را مرمت اضطراری کرد.
وی اضافه کرد: اعتبارهای ملی سال ۱۴۰۰ در اسفند پارینه ابلاغ گردید که تنها تا تیرماه جهت استفاده از این اعتبار زمان وجود دارد.
موج شکن جدید جزیره هرمز در حریم قلعه پرتغالی ها قرار دارد
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان همین طور اظهار داشت: قلعه پرتغالی های جزیره هرمز دارای حریم مصوب است و عملیات راه اندازی موج شکن جدید این جزیره بدون استعلام از میراث فرهنگی توسط شهرداری جزیره هرمز در درون حریم شروع شدده بود که برای جلوگیری از ادامه عملیات اجرائی با آن مکاتبه کردیم.
بناوند اظهار داشت: راه اندازی این موج شکن به دستور فریدون همتی استاندار وقت شروع شده بود و شهرداری هم به مکاتبه های میراث فرهنگی و قانون حرایم بناهای تاریخی بی توجهی می کرد و باتوجه به این وضعیت اعلام کردیم از اهرم قضایی استفاده می نماییم که بعد از این اعلام کار را متوقف کردند.
بناوند گفت: قصد داشتند موج شکن را چسبیده به قلعه و از کنار موج شکن قدیمی قلعه پرتغالی ها ادامه دهند که استاندار وقت به مدیرکل وقت برای راه اندازی موج شکن جدید فشار بسیاری وارد کرده بود.
وی افزود: راه اندازی این موج شکن به لحاظ فنی قابل پذیرش نمی باشد و اجرای آن تنها به ریختن سنگ خلاصه نمی گردد، بلکه باید مطالعه شود که مطالعه در حوزه مهندسی دریایی در زمینه اداره کل بنادر و دریانوردی شهید رجایی است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اظهار داشت: انتقادهایی به این موج شکن داریم و کارهای خودرا برای صیانت از قلعه پرتغالی ها ادامه می دهیم.
تابلوی راهنما برای هدایت افراد به سمت بناهای تاریخی بندرعباس وجود ندارد
بناوند در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: لازم است مسئولان به میراث فرهنگی و به ویژه موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس که حتی تابلوی راهنمایی در سطح شهر ندارد کمک کنند ونه تنها برای موزه مردم شناسی خلیج فارس بلکه برای سایر بناهای تاریخی این شهر هم هیچگونه تابلوی راهنمایی وجود ندارد.
وی اشاره کرد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان بارها مسایل و دغدغه ها را مسئولان شهری و غیر شهری بیان کرده اما اتفاق خاصی رخ نداده است مانند ماجرای نصب تابلوهای راهنمای مسافران و شهروندان به بناهای تاریخی که بارها خواسته شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اضافه کرد: اداره کل میرث فرهنگی حتی حاضر است خودش تابلوهای راهنمایی را بسازد و برای نصب در اختیار شهرداری بندرعباس قرار دهد و این را اعلام نموده ایم.
احداث ایستگاه تاکسی در مقابل معبد هندوهای بندرعباس اشتباه بود
بناوند در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: باتوجه به ضعف هایی که در این استان وجود دارد بایستی بیش از سایر استانها و شهرها نسبت به فرهنگ سازی و آگاهی بخشی تلاش نماییم تا بتوانیم اندکی از عقب ماندگی های حوزه میراث فرهنگی را جبران حس تعلق را بین افراد جامعه نهادینه نماییم.
وی اضافه کرد: برای نمونه راه اندازی ایستگاه تاکسی در مقابل معبد هندوهای بندرعباس که نماد تاریخی این شهر به شمار می آید کار اشتباهی بود که تلاش این اداره کل برای جلوگیری از چنین کاری و تغییر محل آن از شروع راه اندازی آن تا کنون به جایی نرسیده است.
بنا به گفته ی ایشان، چنانچه شهردار وقت بندرعباس به اهمیت معبد هندوها و نقشی که می تواند در ایجاد درآمد برای شهر داشته باشد توجه می کرد شاید هیچگاه در مقابل آن ایستگاه تاکسی راه اندازی نمی کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اشاره کرد: البته برخی اشکال هایی درحریم آن وجود دارد که برطرف نمودن آنها مانند بناهای چندین طبقه ای همچون دانشکده کشتی سازی دانشگاه صنعتی امیر کبیر نیاز به بودجه کلان دارد و از توان این اداره کل خارج است، اما با وجود همه مشکل ها حال و هوای یک معبد هندی را به معبد هندوهای بندرعباس بدهیم.
بناوند اظهار داشت: از جانب دیگر حریم برخی بناهای تاریخی با تأخیر بسیار تعیین و ثبت شده که معبد هندوها یکی از آن هاست.
وی اشاره کرد: ریشه درختان کنوکارپوس به بنای این معبد لطمه می زد که برای صیانت از این اثر تاریخی آنها را قطع کردیم اما افرادی گفتند درختان قدیمی و تاریخی را قطع کردند، یا این که فردی در مسجد محله سورو بوسیله یکی از شبکه های اجتماعی با نشان دادن مسجد در پخش زنده می گفت معبد هندوها را تعطیل کرده اند.
حاضریم در حوزه شهر خلاق به شهرداری مشاوره بدهیم
وی با اشاره به نامگذاری بندرعباس بعنوان شهر خلاق صنایع دستی اظهار داشت: بارها به شهرداری و سایر مسئولان آن گفته ایم حاضریم بدون هیچ چشم داشتی و حتی ذکر نام در این خصوص مشاوره بدهیم اما تا کنون حتی در نشست های در رابطه با این مساله دعوت هم نشده ایم.
۷۰۰ میلیاردریال برای میراث فرهنگی هرمزگان در مسافرت ریاست جمهوری مصوب شد
وی همین طور اظهار داشت: ۷۰۰ میلیاردریال در مسافرت ریاست جمهوری به هرمزگان مصوب شد تا در مدت چهار سال در اختیار این اداره کل قرار گیرد که در صورت ابلاغ مبلغ یاد شده را صرف زیرساخت ها مانند تابلوهای راهنما، ایجاد کمپ و آلاچیق برای اِسکان مسافران و گردشگران، راه اندازی خدمات بهداشتی در نقاط مختلف شهر بندرعباس و غیره خواهد شد.
دبیرخانه روز ملی خلیج فارس در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد
بناوند در پاسخ به انتقاد خبرنگاران از نحوه برگزاری روز ملی خلیج فارس در هرمزگان در مقایسه با استان بوشهر هم پاسخ داد: درباب بهتر بودن برنامه های روز ملی خلیج فارس در مقایسه با هرمزگان باید بدانیم این اداره کل متولی برگزاری آیین این روز در هرمزگان نبوده و دبیرخانه آن در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قرار دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اشاره کرد: این اداره کل آمادگی خودرا برای هر نوع کمک به فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نمود اما آنها نخواستند استفاده کنند، همین طور دبیرخانه برگزاری آیین روز ملی خلیج فارس در استان بوشهر در اداره کل میراث فرهنگی آن استان قرار دارد.
انتظار همکاری بیشتر سایر دستگاهها را داریم
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: افتخار می نماییم که متولی قسمتی از فرهنگی هرمزگان هستیم و برای حفظ آن تلاش می نماییم و در وضعیت سخت مالی همکاران ما برای حفظ آثار از جیب خود هزینه کرده اند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اضافه کرد: خیلی از دستگاه های فرهنگی بوده و بخش فرهنگی دارند که بطور مختصر می گویم از آنها انتظار همراهی بیشتری داریم.
آثار مربوط به دوره پارینه سنگی در هرمز کشف شده است
بناوند درباب ثبت آثار جدید در لیست آثار ملی اظهار داشت: آثار مربوط به دوره پارینه سنگی در هرمز کشف شده که این با بررسی هایی که برای پاسخ دادن به استعلام یکی از دستگاه های دولتی بود بدست آمد.
وی با یادآوری این که اداره ها و ارگان های مختلف دولتی به پاسخ هایی که میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان به آنها می دهد احترام گذارده و موارد خواسته شده را رعایت نمایند، اضافه کرد: مقاله آثار بدست آمده در کاوش جزیره هرمز در همایش روز جهانی موزه که در بوشهر برگزار می گردد ارائه یا قرآئت می شود.
کارشناسان یونسکو از کاروانسرای بستک بازدید کردند
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان همین طور بیان کرد: کارشناسان یونسکو از کاروانسرای بستک بازدید کردند تا بعنوان یکی از آثار پرونده کاروانسراهای ایران برای ثبت جهانی در خرداد ماه بررسی شود.
بناوند همین طور افزود: برای هفته میراث فرهنگی و روز جهانی میراث فرهنگی که ۱۸ مه برابر با ۲۸ اردی بهشت است برنامه های مختلفی مانند نشسته ای تخصصی، مسابقه نقاشی کودکان و برگزاری نمایشگاه اشیای تاریخی مکشوفه در جستجوهای دیرینه شناسی در نظر گرفته شده که از بامداد فردا اجرای آنها شروع می شود و همین طور در این روز و جمعه پیش رو بازدید از موزه مردم شناسی خلیج فارس در بندرعباس رایگان شده است.
۲۸ اردیبهشت تا سوم خرداد بعنوان هفته میراث فرهنگی نامگذاری شده است.


منبع:

1401/02/28
13:48:10
5.0 / 5
866
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری