عزت الله ضرغامی در ویدئوكنفرانس افتتاح ۸۰ پروژه شاخص حوزه میراث فرهنگی:

میراث فرهنگی بهترین عامل برای همبستگی ملی و مقابله با دو قطبی سازی های دشمن است

میراث فرهنگی بهترین عامل برای همبستگی ملی و مقابله با دو قطبی سازی های دشمن است

به گزارش تور و گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امروز به مناسبت دومین روز از هفته میراث فرهنگی، از ۸۰ پروژه به ارزش بالغ بر ۸۳ میلیارد تومان رونمایی نمود و اظهار داشت: میراث فرهنگی بهترین عامل برای همبستگی ملی و مقابله با دو قطبی سازی های دشمن است.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی و اطلاع رسانی، سید عزت الله ضرغامی امروز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ در مراسم افتتاح ۸۰ پروژه شاخص حوزه میراث فرهنگی که به صورت ویدئوکنفرانسی در ۱۶ استان کشور با حضور قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی برگزار شد، با تشکر از تلاشهای معاونت میراث فرهنگی به مناسبت هفته میراث فرهنگی، اظهار نمود: امروز روز دوم هفته میراث فرهنگی است که به نام مشارکت نام گذاری شده است. ما چاره ای نداریم که برای صیانت از میراث فرهنگی مردم را در همه ابعاد مشارکت دهیم. هم در حوزه میراث ملموس و هم در حوزه میراث ناملموس، در هر دو حوزه نیازمند مشارکت مردم هستیم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن اشاره به اتفاقات خوب در حوزه میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: خوشبختانه هفته قبل در دولت اساسنامه صندوق احیا با رای هئیت وزیران تصویب نهایی شد. در اساسنامه صندوق احیا بخش های اصلی از منابع اصلی صندوق در یک ماده مستقل مورد موافقت قرار گرفت که بر مبنای آن همه این منابع مالی به صورت صددرصد تخصیص یافته تلقی می شود. بر این اساس مجموع کمک های مردم مانند نذورات و هبه در داخل و خارج از کشور مورد موافقت قرار گرفت. در اینباره از معاونت حقوقی ریاست جمهوری تشکر می کنم.
ضرغامی در ادامه اظهار داشت: آقای دارابی بعنوان معاون میراث فرهنگی در طول این چند ماه زحمت زیادی کشیده و اساسنامه ای را برای انجمن خیرین میراث فرهنگی تهیه کرده که اگر به درستی عملیاتی شود، اتفاق بسیار خوبی است. ازاین رو مدیران کل استانی از همین امروز باید خویش را جهت استفاده از ظرفیت مشارکت مردم آماده کنند.
معرفی میراث فرهنگی پیش نیاز استفاده از مشارکت های مردمی
این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: جهت استفاده از مشارکت های مردمی اول باید خودمان را به خوبی معرفی نماییم. این را مدیران کل باید به صورت جدی مورد توجه قرار دهند. مأموریت های سه گانه این وزارت خانه ارتباط مستقیمی با زیبایی دارد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه اظهار داشت: وقتی درباره قدرت موزه ها صحبت می نماییم، باید حرف هایمان را تئوریزه نماییم. احساس می کنم در این عرصه ها ضعیف هستیم.
وی خطاب به مدیران کل میراث فرهنگی استان ها درباره این نظریه پردازی به یکی از عبرت های موزه ها اشاره نمود و اظهار داشت: گفته اند «شرف المکان بالمکین» اما هم اکنون که در این وزارت خانه هستم، متوجه شدم شرف المکین بالمکان هم مهم می باشد، چون که از داخل برخی مکان ها، حرف ها بهتر درک می شود. بعنوان مثال شما وقتی می روید در باغ فین آنجا خاطرات زیادی دارد. خدا درجات امیرکبیر را متعالی کند که در اتاقی در آن باغ رگش را زدند، علتش این بود که برای مردم کار می کرد. این را بدانید حکومت ها و فرمانروایان اگر تقوا پیشه نکنند و به اصول دین پایبند نباشند، رفتارشان مشابه به هم است. حالا می خواهد این رفتارشان به نام اسلام، دین یا انقلاب اسلامی باشد.
افتتاح پروژه های میراث فرهنگی حاصل تلاش همه افراد است
وی همینطور به پروژه هایی که امروز در استان ها افتتاح شد، اشاره نمود و اضافه کرد: در ۱۶ استان امروز ۸۰ پروژه شاخص با اعتبار ۸۳ میلیارد تومان افتتاح می شود که همه در اینباره زحمت کشیدند. بعنوان مثال داربست های مرمت گنبد مسجد جامع امام اصفهان پس از ۱۰ سال برچیده می شود که اهمیت بسیار زیادی دارد و چنین پروژه هایی زحمات دیگران را هم به دنبال داشته و مسؤلان سابق هم در آماده شدن این پروژه ها نقش داشتند.
ضرغامی اضافه کرد: «دیروز با اوقاف تفاهمنامه امضا کردیم. بر طبق این تفاهمنامه سال بعد هر استانی که در تحقق این تفاهمنامه موفق عمل کرده باشد، مورد تشویق قرار خواهد گرفت. در کنار اوقاف همکاری خوبی را با سایر نهادها مثل بنیاد مستضعفان شروع کردیم که همچون آنها میتوان به افتتاح موزه ها اشاره نمود.
اتفاق های خوب در حوزه اعتبارات میراث فرهنگی
ضرغامی اظهار نمود: در قانون بودجه سال جاری مبحث هزینه کرد ۲درصد از اعتبارات هزینه ای دستگاه ها در امور فرهنگی تصویب شده است. همینطور هزینه کرد شرکتهای حقوقی در زمینه تولید محتوای معرفی کشور بعنوان هزینه قابل قبول مالیاتی لحاظ می شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: «اتفاق خوب دیگر برای این وزارت خانه این است که سال جاری هزینه هایی که برای فعالیتهای در ارتباط با تولید محتوا انجام می شود، می تواند بعنوان مالیات قابل قبول تلقی شود.
ضرغامی از برگزاری جشنواره ها بعنوان یکی از راهکارهای معرفی میراث فرهنگی ملموس و ناملموس نام برد و تصریح کرد: جشنواره خوراک در مراغه را از نزدیک دیدم. به نظر من این جشنواره ها اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از بهترین راهکار ها برای معرفی هر سه حوزه ماموریتی این وازتخانه می تواند برگزاری این جشنواره ها باشد که به معرفی میراث فرهنگی ملموس و ناملموس و هر سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می پردازد.


منبع:

1401/02/30
14:38:22
5.0 / 5
786
تگهای خبر: باغ , دستگاه , زمین , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری