قائم مقام وزیر میراث فرهنگی:

انگشتر سردار سلیمانی بعنوان میراث دفاع مقدس ثبت شده است

انگشتر سردار سلیمانی بعنوان میراث دفاع مقدس ثبت شده است

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: تابحال لیست بلندی از میراث ملموس و ناملموس دفاع مقدس همچون انگشتر شهید حاج قاسم سلیمانی و یادمان دهلاویه سردار مصطفی چمران را ثبت کردیم.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا از میراث آریا، مراسم بزرگداشت موزه ها و یادمان های دفاع مقدس با همکاری معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، با حضور علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور روز سه شنبه در محل موزه دفاع مقدس برگزار شد.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی در این مراسم ضمن تشکر از برگزارکنندگان روز ملی میراث فرهنگی و دفاع مقدس در سخنانی اظهار داشت: امروز روز سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر قهرمان و مصادف با آخرین روز هفته میراث فرهنگی است که به نام روز ملی میراث فرهنگی و دفاع مقدس نام گذاری شده است.

علی دارابی اضافه کرد: در واقع گفتمان دفاع مقدس باز زنده سازی و مروری بر ارزش های دفاع مقدس است که نیاز هر روز جامعه ما بخصوص نسل جوان برای واکاوی حقیقت است. اگر به دنبال پویایی، ماندگاری و سربلندی جامعه خودمان و تحقق اهداف بلند شهیدان هستیم این گفتمان می تواند شاخصه ای برای این راه باشد.
معاون میراث فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: ایثار، خداباوری، شهادت طلبی، اطاعت از رهبری و عمل به تکلیف و وظیفه از شاخصهای گفتمان دفاع مقدس است. دفاع مقدس مرد میدانی مانند شهید حاج قاسم سلیمانی می خواهد.

وی افزود: به روایت تاریخ، ایران عزیزمان به علت موقعیت استراتژیک و مزیت هایی که در طول تاریخ داشته و دارد، نقش مهمی در جهان داشته و همواره در معرض تهدید و دفاع بوده است. آنچه در تاریخ پر فراز این سرزمین در ادوار مختلف شاهد بودیم، اراده ایرانی ها برای دفاع از سرزمین خود و صیانت از میراث تمدنی این مرز و بوم بوده است.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی با اشاره به اینکه جوانان امروز ما حماسه آفرینی پدران، مادران، خواهران و برادران خویش را طی هشت سال دفاع مقدس دیدند، افزود: میراث دفاع مقدس امتداد تمدن پر افتخار ایران است. در معاونت میراث فرهنگی وظیفه ما صیانت و معرفی از این میراث گرانبهاست. لیست ارزش های دفاع مقدس جزو ثروت های کشورمان به حساب می آید و حوزه میراث دفاع مقدس را میتوان از سه بعد میراث ناملموس، ملموس و منظر فرهنگی دید.
دارابی خاطرنشان کرد: تابحال لیست بلندی از میراث ملموس و ناملموس دفاع مقدس را همچون انگشتر شهید حاج قاسم سلیمانی و یادمان دهلاویه سردار مصطفی چمران را ثبت کردیم.
وی اضافه کرد: میراث فرهنگی وظیفه خود می داند تا در امر مرمت، مستندسازی، ثبت ملی یادمان ها، تهیه تاریخ شفاهی در کنار بنیاد ارزش های دفاع مقدس کمک نماید، از تلاشهای سردار کارگر تشکر می کنم و برای توسعه این همکاری ها اعلام آمادگی می کنم.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: در کاخ چهل ستون اصفهان جنگ چالدران را می بینید که در طول تاریخ ثبت شده و امروز برای مردم بازگو می شود. ما باید امروز مخاطبان و نسل جدید را با استفاده از شیوه های نوین با پیام های دفاع مقدس و ایستادگی شهدا آشنا نماییم.
وی افزود: همینطور ما بهترین موزه ها را در استان ها با مبحث دفاع مقدس داریم که به بهره برداری رسیده و تعداد دیگری هم تا آخر سال به بهره برداری می رسد که دارای ظرفیت بزرگی هستند.
معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه موزه ها صرفاً ویترین اعتبارات فرهنگی جامعه نیستند بلکه روایتگران شکست و پیروزی و پیشینه تمدنی جامعه هستند، اظهار داشت: موزه ها نقش مهمی در صلح دارند شعار سال جاری موزه ها هم بعنوان قدرت موزه ها نام گذاری شد و باید بتوانیم در این حوزه کار جدی انجام دهیم. ضمن این که شهید گمنام امروز در لیست میراث ناملموس دفاع مقدس به ثبت رسید. ما در سرتاسر کشور آیین تفحص شهدای گمنام را می بینیم که تبدیل به آیین در جامعه شده است.هدف گذاری سالانه ۱۰ میلیون نفر برای راهیان نور در ۱۴۰۴
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هم در مراسم گرامی داشت موزه و یادمان های دفاع مقدس با اشاره به اینکه دفاع مقدس به همه اقشار و گرایش ها متعلق می باشد، افزود: مهم ترین دستاورد عملیات بیت المقدس این بود که مردم «ما می توانیم» را تمرین کردند و به تصویر کشیدند. فتح خرمشهر نمادی از عملیات بیت المقدس بود. این عملیات دستاوردهای بسیار داشت که برای آینده الهام بخش بود. دفاع مقدس اگر نبود امروز خبری از امنیت و آزادی در کشور نبود و این پیروزی چیزی جز وحدت مردم ایران نیست.
سردار بهمن کارگر با تبریک سوم خرداد سالروز حماسه بزرگ عملیات پیروزمندانه دفاع مقدس، اظهار داشت: این عملیات در طول دفاع مقدس بی بدیل بود و بزرگ ترین عملیات جنگ بود که روند و سرنوشت جنگ را تغییر داد. همه مردم در بیت المقدس آمدند و یک ایران کوچک شکل گرفت.
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس از حضور مهندس ضرغامی و حضور تیم جدید در وزارت میراث فرهنگی، گردگشری و صنایع دستی تشکر کرد و اضافه کرد: آنها این وزارت خانه بخصوص در حوزه ارزشی و دفاع مقدس زنده کردند. دفاع مقدس جزو هویت هر ایرانی است و چه میراثی والاتر از دفاع مقدس داریم.
وی با اشاره به اینکه از هشت سال قبل تمام آثار دفاع مقدس بعنوان میراث فرهنگی ثبت ملی شده اند، اضافه کرد: یادمان شهدای گمنام که بعنوان میراث ناملموس به ثبت رسیده، باید بمانند و حفظ شوند.
همچنین سردار کارگر بر ایجاد سازوکاری برای نشان دادن چهره های شاخص موزه داری، روایتگری و تولیدات رسانه ای سوژه های در رابطه با دفاع مقدس اشاره نمود.
کارگر ضمن اشاره به اهمیت راهیان نور اضافه کرد: قبل از کرونا و در سال ۹۷ بیشتر از هفت میلیون نفر به سفرهای راهیان نور می آمدند که افق ما در سال ۱۴۰۴ رساندن این آمار به سالانه ۱۰ میلیون نفر است.
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ۸۰ درصد این جمعیت را جوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله عنوان نمود و اضافه کرد: این رویداد در کنار اربعین بعنوان بزرگترین همایش فرهنگی در داخل کشور به حساب می آید و باید نه تنها ثبت ملی شود بلکه ظرفیت ثبت جهانی را داراست.
سردار کارگر همینطور با ابراز خرسندی از نام گذاری روز موزه ها و یادمان های دفاع مقدس ابراز امیدواری کرد که در سالهای آتی هم تکرار شود.


هدف گذاری ۳۷موزه دفاع مقدس تا سال ۱۴۰۴
علی اصغر جعفری مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ابتدای این مراسم بر روح پرفتوح شهدای عملیات بیت المقدس که آزادسازی خرمشهر را مدیون آنها هستیم، درود فرستاد و بیان نمود: در چهلمین سالگرد آزادسازی خرمشهر 2227 برنامه در سرتاسر کشور برای گرامیداشت این روز درحال برگزاری است.
وی ضمن اشاره به ۲۸ اردیبهشت روز جهانی موزه ها که تا سوم خرداد ماه بعنوان هفته میراث فرهنگی ادامه دارد، اضافه کرد: سال جاری با همکاری و تدبیر سردار کارگر و قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، سوم خرداد ماه بعنوان روز موزه ها و یادمان های دفاع مقدس نام گذاری کردند. امیدوارم از سال آینده در تقویم هفته میراث فرهنگی این روز گرامی داشته شود.
جعفری دفاع مقدس را بخش مهمی از میراث فرهنگی کشور و معرف هویت ملی و دینی مردم ایران دانست و اضافه کرد: آثار به جامانده از ایستادگی، مقاومت و دفاع از کیان ایران اسلامی، یادمان های مناطق عملیاتی بخش مهمی از میراث ملموس دفاع مقدس است، اما میراث ناملموس دفاع مقدس تاریخ ساز و هویت بخش و جزو عالی ترین وجوه میراث فرهنگی است که با گذر زمان بر ارزش های این نحله تاریخی افزوده شده و باعث ارتقای هویت دینی و ملی شده است.
وی از نام گذاری روز موزه ها و یادمان های دفاع مقدس ابراز شادمانی کرد که در هفته میراث فرهنگی به این مهم ترین وجوه میراث فرهنگی ملت ایران پرداخته شده است.
جعفری ضمن اشاره به فعالیت ۲۳ موزه دفاع مقدس در کشور اضافه کرد: تا آخر سال حدود چهار موزه افتتاح می شود و تا افق ۱۴۰۴ به ۳۶ موزه می رسد که با موزه بین المللی استکبارستیزی در صحرای طبس مجموعا ۳۷ موزه دفاع مقدس در سرتاسر کشور افتتاح می شوند.
مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به مجموعه یادمان شهدای گمنام بعنوان بخشی از میراث فرهنگی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: ۲۳۰۶ یادمان میزبان ۱۰ هزار و ۴۲۲ شهید گمنام هستند و بهشت زهرا (س) یکی از بزرگترین یادمان های جهان اسلام است که ۴هزار شهید را در خود جا داده است.
وی با اشاره به اینکه ۳۰۹ یادمان در تهران هست، افزود: در تهران ۲۴ موزه، خانه موزه، باغ موزه و فضای موزه ای تخصصی در ارتباط با حوزه انقلاب، دفاع مقدس و مقاومت داریم.
جعفری ضمن اشاره به شکل گیری شورای هماهنگی موزه های انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت اضافه کرد: بالغ بر ۱۴ جلسه ماهیانه در جهت هماهنگی بین این موزه ها برگزار شده است.
مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در انتها ابراز امیدواری کرد که این سپهر پرارزش موزه ای در رابطه با انقلاب، دفاع مقدس و مقاومت هر چه بهتر و بیشتر وظیفه معرفی این میراث ملموس و ناملموس را به دوش بکشند.
سعید اوحدی معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت میراث فرهنگی، سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و سفیر یمن در این مراسم حضور داشتند.
در این برنامه همینطور با حضور دارابی، جعفری، کارگر، اوحدی و حجت السلام مصلحی روی سن، از اطلس گردشگری، شماره ۴ رقمی موزه ها و همینطور لوح ثبت ملی میراث فرهنگی شهید گمنام که امروز به ثبت ملی رسید، رونمایی گردید.
1401/03/05
16:17:28
5.0 / 5
744
تگهای خبر: باغ , تاریخی , تخصص , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری