میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

کشف 4 قبر دوره مس در خانه روستایی

کشف 4 قبر دوره مس در خانه روستایی

کشف ۴ قبر دوره مس در خانه روستایی، اعلام شرایط ورود میهمانان جام جهانی قطر به ایران، کوشش برای روابط گردشگری ایران و تاجیکستان همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته سرپرست برنامه لایه نگاری تپه اهرنجان از کشف ۴ گور در ارتباط با دوره مس و سنگ در کف خانه های روستایی اطلاع داد. فراسیاب گراوند سرپرست برنامه لایه نگاری تپه اهرنجان با بیان این خبر اظهار داشت: تپه اهرنجان در جهت مطالعات قبل از تاریخ شمال غرب کشور و حوضه دریاچه ارومیه، با هدف لایه نگاری برای مطالعه و شناخت لایه ها و دوره های فرهنگی ادوار استقراری محوطه و همینطور عرضه گاه نگاری نسبی و مطلق آن، گمانه زنی شد.
این باستان شناس، تپه اهرنجان را از شاخص ترین محوطه های دوره نوسنگی و مس و سنگ در شمال غرب ایران خواند و خاطرنشان کرد: از کاوش باستان شناختی این محوطه، ۴ گور در عمق های متفاوت در ارتباط با دوره مس و سنگ شناسایی شده است.
سرپرست برنامه گمانه زنی اهرنجان اضافه کرد: اجساد در داخل روستا و در زیر کف خانه ها به صورت چمباتمه یا جنینی بر روی یک پهلو، چپ یا راست در جهات مختلف و معمولا در جهت شمالی-جنوبی یا شرقی-غربی دفن شده اند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سلماس اظهار نمود: این اجساد به صورت منفرد و در یک مورد به صورت دسته جمعی (سه تدفین) در گورهای بیضی و مستطیل شکل به خاک سپرده شده اند.
تلاش برای رونق گردشگری ارزان بین ایران و تاجیکستان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جریان سفر رئیس جمهوری تاجیکستان به ایران اظهار داشت: به دنبال گردشگری کم هزینه بین ایران و تاجیکستان هستیم. سید عزت الله ضرغامی ضمن اشاره به سفر امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان به تهران اظهار داشت: در مسافرت رئیس جمهور به تاجیکستان تفاهم نامه ای با مسئول گردشگری آن کشور به امضا رسید و کلیات همکاری دو طرفه را در آن تفاهم نامه روشن کردیم. در مسافرت رئیس جمهور تاجیکستان به کشورمان برنامه اجرایی که برای آن تهیه شده را امضا می نماییم. وی اظهار داشت: تلاش شده جزئیات اقدامات اجرایی و خلاهایی که وجود دارد را برای عملیاتی کردن روابط دو کشور در حوزه گردشگری در این تفاهم نامه روشن نماییم. کشور تاجیکستان فارسی زبان است و مردم ما دوست دارند به آنجا بروند چون راحتتر می توانند ارتباط بگیرند آنها هم دوست دارند به ایران بیایند ما به دنبال این هستیم که گردشگری را برای کشورهای همسایه ارزان و تا جای ممکن گردشگری زمینی را تقویت نماییم. ضرغامی اظهار داشت: می خواهیم توریستهای خارجی بتوانند به صورت زمینی با اتوبوس حتی با خودرو های خود به ایران بیایند و شهرهای مختلف را ببینند و هزینه هایشان کمتر شده تا عملاً گردشگری ارزن قیمت فراهم گردد. خیلی از تاجیک ها به خاطر کیفیت و سطح بالای درمانی و بهداشتی ایران مایل هستند به کشورمان بیایند. گردشگری سلامت برای برای ما مزیت است ازاین رو با وزارت بهداشت شرایط بهتر را در این حوزه فراهم می نماییم.
تفاهم نامه وزارت گردشگری با سازمان امور اراضی برای ساخت زائرسرا این هفته مدیرکل سرمایه گذاری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: طبق تفاهم میان وزارت گردشگری و سازمان امور اراضی وزارت جهاد کشاورزی، ایجاد زائرسراها در دستور کار قرار گرفت. احمد تجری عنوان کرد: با عنایت به تاکید و تمرکز دولت سیزدهم بر توسعه زائرسراها، یکی از اقدامات زیربنایی و ضروری فراهم آوردن بستر مساعد برای سرمایه گذاری در این حوزه بوده است که از جانب اداره کل سرمایه گذاری، زیرساخت ها و مناطق نمونه گردشگری وزارت مورد پیگیری قرار گرفت. وی با استناد به آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری، زائرسراها را یکی از مراکز اقامتی خودپذیرایی عنوان نمود و اضافه کرد: در جهت سرمایه گذاری و توسعه زائرسراها همکاری با سازمان امور اراضی انجام گرفت تا بر مبنای آیین نامه نصاب، اراضی ملی قابل واگذاری به طرح های گردشگری که در اختیار این سازمان هستند در چارچوب راه اندازی زائرسراها مورد بهره برداری قرار گیرند. تجری تصریح کرد: اراضی مورد نیاز برای ایجاد زائرسراها مستلزم اصلاحیه بود که با همکاری سازنده و قابل تقدیر سازمان امور اراضی در سه درجه مجزا با حداکثر زمین مورد نیاز از سی هزار تا هفت هزار متر و کاربری زائرسرا به صورت واحد پذیرایی، اقامتی، فرهنگی و تسهیلات عمومی همچون پارکینگ، نمازخانه و غیره مورد توافق مشترک قرار گرفت. مدیرکل سرمایه گذاری، زیرساخت ها و مناطق نمونه گردشگری اظهار نمود: از این پس کلیه متقاضیان بر اساس تفاهمنامه منعقد شده برای ایجاد زائرسراها، امکان سرمایه گذاری برای عرضه خدمات به گردشگران و زائرین در محورها و مقاصد گردشگری دینی و مذهبی را خواهند داشت. تفاهمنامه منعقد شده میان معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان امور اراضی اخیراً به امضای علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری کشور و محمدعلی شجاعی رئیس سازمان امور اراضی و نماینده تام الاختیار وزارت جهاد کشاورزی رسیده است.
دو نرخی شدن هتل ها به نظام نرخ گذاری اقتصادی ویژه ای نیاز دارد مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری اظهار داشت: دو نرخی شدن هتل ها، نظام نرخ گذاری اقتصادی ویژه ای می خواهد تا هم آمار گردشگران ورودی افت نکند و هم هتلدار و آژانس دار سود مناسب را از دست ندهند. یحیی نقی زاده محجوب مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری درباره تقاضای جامعه هتلداران برای دو نرخی شدن اتاق ها به واسطه باز شدن مرزها و ورود توریستهای خارجی اظهار داشت: مبحث دو نرخی شدن هزینه اتاق در هتل ها بارها از جانب جوامع و تشکل ها مطرح گردیده است و چون همیشه مخالفان و موافقانی داشته و دارد؛ این مورد می تواند ابعاد مختلفی داشته باشد مثلا این که آژانس های مسافرتی از آن استقبالی نمی کنند چون اعتقاد دارند قیمت پایین هتل ها مزیتی برای ورود توریست خارجی است از طرفی هتلداران می گویند آژانس های خارجی منافع بیشتری می برند و ما یارانه خودمان را صرف آنها می نماییم. وی توضیح داد: آژانس های مسافرتی خارجی پکیج سفرها را به ریال از ایران می خرند اما به قیمت ارز به مسافران خود می فروشند. پس از آن مسافر به ایران می آید و اگر قیمت هتل را با ارز و ریال محاسبه کند، می بیند باید ارزان تر خریداری می کرده است و این اتفاق باعث نارضایتی او می شود. ازاین رو باید طرح دو نرخی شدن هتل ها مورد پژوهش قرار گیرد و تمام ابعاد و زوایا و نتایج آن بررسی شود و در چارچوب کمیته های علمی به نتیجه برسد. اما هم اکنون اقدامی برای آن انجام نشده است. چون این یک تصمیمی است که مبدا یا منشأ برخی اثرات یا تبعات خواهد بود. شاید اگر تعادلی برقرار شود، این طرح هم قابل اجرا باشد. وی اظهار داشت: طرفداران دو نرخی شدن هتل ها ذی نفعان و مخالفان آن هم مشتریان هستند. زمانی که توریست نرخی متفاوت از مردم آن کشور را می پردازد حس خوبی نخواهد داشت ازاین رو این طرح از نظر مشتری حتما مورد نقد است. از جهتی بهره بردار هم به سوبسید و یارانه اشاره می کند و می گوید که چرا یارانه اتباع کشور را باید به توریست خارجی داد. ما باید ببینیم که ورود توریست خارجی به نفع است یا ضرر. اگر میزان ارزآوری توریست خارجی آنقدر سود دارد (که ما هم می گوئیم حتما سود دارد؛) این اتفاق، خوب است. حتی دولت می تواند نگاه حمایتی به توریست داشته باشد. اما دوستان انتظار دارند قیمت بالاتری بگیرند. هر دوی این موضوعات باید در پژوهشکده گردشگری بررسی شود. وبینار توسعه ظرفیت های گردشگری ایران و تونس برگزار شد در این هفته لیلا اژدری مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی در وبینار توسعه گردشگری ایران و تونس طی نشست مجازی با «نزار سلیمان» رئیس دیوان گردشگری تونس، ضمن اشاره به پیشینه روابط فرهنگی و سیاسی و هم وجوه مشترک مذهبی بر ضرورت تدوین برنامه همکاریهای مشترک تاکید نمود.
وی ضمن اشاره به این که سند همکاری گذشته احتیاج به بازنگری دارد، برنامه ریزی به منظور تشکیل کمیته فنی گردشگری ایران و تونس را در دستور کار قرار داد.
به گفته مدیرکل بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی برنامه ریزی برای تعاملات آموزشی و تبادل تجربیات در زمینه صنعت توریسم هم بخش دیگری از دستاوردهای وبینار مذکور بوده است.
اژدری با تکیه بر این که تدارک برنامه های مشترک شامل برگزاری تورهای آشناسازی و نشست های B۲B هم همچون سایر اقدامات در همکاری پیش رو به شمار می آید.
به گفته مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی با استقبال فعالین گردشگری کشور تونس که در وبینار مذکور حاضر بودند؛ برنامه ریزی برای پیشبرد اهداف و اقدامات تعریف شده شروع شد تا ضمن ارتباط دوسویه با بخش خصوصی صنعت توریسم کشورمان، امکان توسعه روابط گردشگری ایران و تونس مهیا شود.
یک اتفاق عجیب در اقامتگاه سنتی در تهران این هفته یک اقامتگاه سنتی به درخواست اتحادیه آبمیوه و بستنی به سبب عدم رعایت ضوابط و مقررات در بخش چایخانه و کافه با حضور نماینده ای از اداره نظارت بر اماکن عمومی پلمب شد. پیرو این اتفاق توریستهای خارجی و مسافران ایرانی اقامت داده شده، بیرون رفتند چون باآنکه پلمب باید در بخش کافه اتفاق می افتاد اما بخش اقامتی هم بسته شد. توریستهای خارجی که در این اقامتگاه بودند از طرز برخورد نامناسب مأمور اماکن و رفت و آمدهای پیاپی و بعد از آن درخواست مدیریت برای بیرون رفتن از اقامتگاه متوجه وجود مشکل شدند. مشکلی که آنها را ترسانده بود بگونه ای که هنگام خروج حتی پاسپورت خویش را برنداشتند و نگران بودند که آیا می توانند بعد از ده روز که در شهرهای ایران گردش کردند درست یک روز مانده به پرواز، مدارک خویش را باردیگر به دست آورند یا خیر. این اتفاق برای آنها خاطره ناخوشایندی را در انتها سفر به همراه داشت و یکی از آنها گرفتار مشکلات فیزیکی به سبب استرس وارده شد.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی منصوب شد این هفته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حکمی مریم جلالی را بعنوان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی این وزارت خانه منصوب نمود. پیش از این معاونت صنایع دستی یکی از منفعل ترین معاونت های وزارت میراث فرهنگی بود که هنرمندان صنایع دستی به سبب عدم کارکرد مناسب در این بخش نارضایتی خویش را بارها در چارچوب کمپین های مختلف اعلام نموده بودند. اعلام شرایط صدور ویزا برای شرکت کنندگان جام جهانی ۲۰۲۲ به ایران معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: شرایط صدور روادید برای شرکت کنندگان در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در کشور قطر جهت سفر به جمهوری اسلامی ایران از جانب وزارت امور خارجه اعلام گردید. علی اصغر شالبافیان اضافه کرد: شرایط صدور روادید برای شرکت کنندگان در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در کشور قطر جهت سفر به جمهوری اسلامی ایران از جانب وزارت امور خارجه به منظور اطلاع رسانی نهادهای ذیربط و آگاهی بخشی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، فعالین گردشگری، شرکتهای حمل و نقل، خطوط هوایی و هم اتباع خارجی متقاضی شرکت در رویداد یاد شده و تارنمای نمایندگی و هر جامعه هدفی که زمینه سفر آنان به کشور وجود دارد، اعلام شده است. وی افزود: در دستورالعمل مذکور آمده است: اتباع کشورهایی که تیم های فوتبال آنان موفق به صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شده است، می توانند درخواست روادید یک مرتبه ورود، دوبار ورود و مختلف با مدت اعتبار دوماهه و مدت اقامت ۲۰ روز (رایگان) کنند. شرایط این بخش ثبت درخواست روادید جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اعلام شده است. شالبافیان ضمن اشاره به این که اتباع تمامی کشورها (به غیر از برخی از کشورها که در بندهای "و" و "ز" آمده است) در صورت عرضه بلیت از مبدا دوحه می توانند درخواست روادید یک مرتبه ورود، دو بار ورود و مختلف با مدت اعتبار دوماهه و مدت اقامت ۲۰ روز (رایگان) اقدام نمایند، اضافه کرد: ثبت درخواست روادید جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و درج تصویر بلیط در سامانه (در محل در نظر گرفته شده) همچون شرایط این بند مطرح گردیده است. به قول شالبافیان، در بند ج این دستورالعمل آمده است: اتباع کلیه کشورها (به غیر از برخی از کشورها که در بندهای "و" و "ز" آمده است) در صورت عرضه نامه از وزارت ورزش کشور متوقف فیه خود در خصوص گواهی شرکت فرد، متقاضی می تواند روادید یک مرتبه ورود، دو بار ورود و مختلف با مدت اعتبار دوماهه و مدت اقامت ۲۰ روز (رایگان) درخواست کنند. این در حالیست که شرایط تحقق این امر با دو ضابطه ثبت درخواست روادید جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و هم درج تصویر گواهی از وزارت ورزش کشور خود در سامانه (در محل در نظر گرفته شده) مورد تأیید است.


منبع:

1401/03/14
13:37:47
5.0 / 5
810
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری