گزارش مهر؛

هنرهای ۶ هزار ساله کنج پستو

هنرهای ۶ هزار ساله کنج پستو

تور و گردشگری: احیای اقتصاد صنایع دستی مازندران در کنار تولید هزاران شغل و رونق تولید در روستاها می تواند هنرهای کهن این استان را بار دیگر در بازارهای بین المللی در معرض عرضه قرار دهد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: بازار مجازی صنایع دستی در مازندران داغ است و خیلی از هنرمندان و فعالان از کرونا فرصتی ساختند تا با راه اندازی درگاه های مجازی، به معرفی تولیدات و جذب مشتری بپردازند و جور بی تدبیری متولیان امر را در این بخش به دوش کشند.
پای سخن هر هنرمند صنایع دستی که می نشینی حرف اول و آخرش نداشتن بازارچه فروش و نمایشگاه دائمی صنایع دستی است و این هنرمندان برای عرضه محصولات باید منتظر مناسبتی و برگزاری نمایشگاه ها باشند و یا دست ساخته هایشان در کنج خانه ها خاک بخورد.
نداشتن بیمه، گرانی مواد اولیه و سرمایه در گردش از دیگر مشکلاتی است که همیشه هنرمندان صنایع دستی از آن رنج می برند و اعتبارات و تسهیلات قطره چکانی نیازهایشان را تا حالا تامین نکرده است.

حصیربافی از رشته های قدیمی و پرطرفدار مازندران بوده که در نواحی مختلف آن رواج دارد و بانویی که در این حرفه اشتغال دارد، نبود جایگاه فروش را مشکل تمام هنرمندان رشته صنایع دستی قلمداد می کند و اظهار داشت: به سبب گرانی اجاره ها، توان تامین مغازه را نداریم و شهرک و غرفه صنایع دستی که قرار بود در مناطق مختلف اجرا شود نیز به نتیجه نرسید.
محصولات را در خانه تولید می کنیم
محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار این که از حصیر برای تولید محصولاتی نظیر کلاه، زیرانداز، سبد و غیره استفاده می شود، اضافه کرد: مواد اولیه این رشته از نیزارها و تالاب ها تهیه می شود و ما آنرا از واسطه ها خریداری می نماییم.
وی با اعلان اینکه هم اکنون محصولات را با توجه سفارش مشتریان در خانه تولید می نماییم، اظهار داشت: دست ساخته های تولیدی را در بازارچه ها و نمایشگاه های صنایع دستی عرضه می نماییم و محصولاتی که روی دست ما ماند را باردیگر به خانه برمی گردانیم.
وقتی صحبت از فرش می شود، نام فرش کلاردشت در ذهن نقش می بند، فرشی با قدمت بیش از شش هزار ساله که برای بافت آن، لالایی دختران و مادران در دل کوهستان ها می پیچد و رج به رج بافته می شود.
فاطمه کاووسی بانوی فرشباف که بیش از نیم قرن در این رشته فعالیت دارد و رج های زیادی را در آن گره زده است، در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه بافنده های زیادی در شهرستان کلاردشت مشغول فعالیت هستند، اضافه کرد: نقش و نگارهای این فرش ذهنی و برگرفته از طبیعت است.
وی طرح های جنگلی، صندوقی را همچون طرح های فرش کلاردشت ذکر کرد و اظهار داشت: هم اکنون از دارهای عمودی بیشتر برای بافت این فرش استفاده می شود و نقش و نگارهای بکاررفته، فرش کلاردشت را شهره ایران و جهان کرده است.

در حال حاضر از دارهای عمودی بیشتر برای بافت این فرش استفاده می شود و نقش و نگارهای بکاررفته، فرش کلاردشت را شهره ایران و جهان کرده است
وی با اظهار این که فرش کلاردشت دارای رنگ های طبیعی برگرفته است طبیعت است، درخشندگی، شفافیت، دوام و عمر بالا را از مزیت های این هنر دستی و قدیمی بیان کرد و اظهار داشت: این فرش در سال ۹۶ ثبت ملی شده است و برای ثبت جهانی شدن نیازمند حمایت متولیان امر هستیم.
کاووسی با اظهار این که در تامین مواد اولیه با مشکل روبرو می باشیم، اظهار داشت: این فرش سالهای سال با خرید توسط تاجران و بازرگانان خریداری و به کشورهای مختلف ارسال می شود.
وی راه اندازی بازارچه دائمی برای فروش را لازم دانست و اظهار داشت: حالا تولیدات را در کارگاهی که برپا کرده ام برای فروش عرضه می کنم.
راه اندازی مراکز دائمی نمایشگاهی فرش دستباف سالهای سال روز میز قرار دارد اما تا حالا اقدامی برای عملیاتی شدن آن صورت نگرفته است..
نبود بازار فروش تولیدات دغدغه جدی تولیدکنندگان صنایع دستی
یکی از هنرمندان آملی فعال در صنایع دستی، کمبود منابع مالی و نداشتن بازار فروش مناسبت را از مشکلات و دغدغه های جدی فعالان این صنعت دانست.
زهرا محمدزاده در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: تمام هنرمندان و فعالان این صنعت به سبب نداشتن بازار مناسب فروش محصولات تولیدی شأن متأسفانه در سالهای اخیر مجبور به بی انگیزگی و رهاکردن هنر و فعالیت خود در این صنعت شدند.
وی افزود: حتی هنرمندان صاحب نام و شناخته شده در این صنعت دوست دارند در بازارهای صادراتی راه پیدا کنند و در این راه با پرداخت تسهیلات مناسب و حضور در نمایشگاه های صنایع دستی در خارج از کشور در امتداد معرفی توانمندی ها و صادرات تولیدات هنرمندان تسهیل شود.
وی افزود: ما هنرمندان صنایع دستی در شهرستان ها نیازمند توجه بیش از سوی متولیان امر به ویژه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران درخواست داریم تا بستر سازی های لازم در بازارها و نمایشگاه های دائمی در تهران و بعد از آن نمایشگاه های بازارهای برون مرزی را داریم.
عدم توسعه گردشگری در بازار صنایع دستی
این فعال صنعتی دستی آمل که از حدود هشت سال قبل تا حالا به هنر معرق روی پارچه روی آورده، عدم توسعه گردشگری در بازار صنایع دستی را از دیگر مشکلات هنرمندان در این صنعت بیان کرد. بگفته خانم محمدزاده، اگر در زمینه گردشگری، ضعف بی توجه به صنایع دستی برطرف و حتی تقویت شود، بطور قطع به نفع فعالان این صنعت و رونق کسب وکارها در سطح استان خواهد شد.
وی افزود: از دیگر چالش های مهمی که در این عرصه وجود دارد، متأسفانه هیچ اطلاعاتی درباب کارگاه های تولیدی صنایع دستی وجود ندارد که این مشکلات و کمبودها بیان شود.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران با اعلان اینکه از این پس غرفه های صنایع دستی در کنار تمامی برنامه های فرهنگی و چشنواره ها برپا می شود، اضافه کرد: باتوجه به لطمه های دوران محدودیت های کرونائی در سالهای اخیر، مقرر است از این پس در کنار تمامی جشنواره ها بازارچه های موقت صنایع دستی برپا شود. ۱۵ غرفه صنایع دستی برپا شد
مهدی ایزدی در گفتگو با خبرنگار مهر از برگزاری بیش از ۱۵ غرفه صنایع دستی شامل سفال، بافته های داری و نساجی هنرمندان بومی منطقه آگاهی داد و اضافه کرد: صنایع دستی جزو صنایع زودبازده شمرده می شود، درصدد هستیم با ایجاد فضای اینچنینی و افزایش فرصت های بازاریابی و فروش از هنرمندان و صنعتگران حمایت نماییم.
ایزدی با اعلان اینکه تلاش می نماییم با ایجاد بازار فروش دغدغه هنرمندان درباب تولید را کاهش دهیم، اشاره کرد: رونق بیشتر صنایع دستی وقتی اتفاق می افتد که صنایع دستی از حالت لوکس و تزئینی به صنعتی کاربردی تبدیل گردد
سرپرست میراث فرهنگی مازندران با اشاره به فعالیت هشت هزار هنرمند در ۷۰ رشته صنایع دستی از تخصیص ۱۵ میلیاردریال اعتبار در سال قبل به این بخش آگاهی داد و اضافه کرد: ۳۸۴ پروانه تولید انفرادی صادر و هزار و ۵۹۷ پروانه تولید انفرادی تمدید گردید.
وی از صدور ۲۴ پروانه تولید کارگاهی صنایع دستی سال قبل در استان آگاهی داد و گفت: همین طور ۲۷ پروانه تولید کارگاهی تمدید گردید و ۱۲۶ کارت شناسایی هنرمندان این بخش در سال قبل صادر گردیده است.
وی با اشاره به ثبت دو اثر فاخر در رشته منبت چوب در استان اظهار داشت: دریافت ۲۸ نشان ملی مرغوبیت کالا در رشته های لاکتراشی، مصنوعات چرمی، نمدمالی، ساز سنتی و غیره همچون دستاوردها بوده است.
ایزدی تصریح کرد: راه اندازی و تجهیز خانه کلبادی ساری با محوریت صنایع دستی، خانه چالوس با محوریت صنایع چوبی، تهیه و تدوین رشته های صنایع دستی همچون اقدامات است.
سرپرست میراث فرهنگی مازندران اشاره کرد: امسال نیز ۱۷۶ پروانه تولید انفرادی، ۱۵ پروانه تولید کارگاهی، ۵۴ کارت شناسایی صادر و نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی صادر شد.
شکل گیری اقتصاد صنایع دستی در کنار اقتصاد کشاورزی در روستاها و راه اندازی بازار و غرفه های دائمی صنایع دستی، رونق باردیگر این هنر صنعت را در مازندران رقم می زند و از طرف دیگر رونق باردیگر صنایع دستی در روستاها سبب افزایش تولید و احیای رشته های منسوخ شده می شود.

1401/03/29
13:36:41
5.0 / 5
789
تگهای خبر: خرید , زمین , فرهنگ , قدمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری