در نشست میز اقتصاد مطرح شد؛

مخالفت وزارت میراث با دریافت نرخ دلاری از خارجی ها

مخالفت وزارت میراث با دریافت نرخ دلاری از خارجی ها

تور و گردشگری: نماینده وزارت میراث فرهنگی در نشستی مخالفت این وزارتخانه با دریافت نرخ دلاری از اتباع خارجی را اعلام نمود و اظهار داشت: ما به عنوان وزارت میراث فرهنگی باید حامی گردشگری باشیم.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، برنامه میز اقتصاد امروز به موضوع محاسبه دلاری بلیت هواپیمای اتباع غیر ایرانی پرداخت. در این برنامه که از شبکه خبر سیما پخش گردید، مصطفی فاطمی مدیرکل گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: ما به عنوان وزارت میراث فرهنگی که باید حامی گردشگری باشیم، با این افزایش نرخ مخالف هستیم. با اهمیت ترین مزیت ما در زمینه رقابت، بحث ارزان بودن سفر به ایران است که این مزیت را بصورت کلی از دست می دهیم. همیشه در بحث نرخ گذاری باید نظر ذی نفعان هم گرفته شود ولی ما از این مساله اصلاً خبر نداشتیم.
وی اظهار داشت: بسیاری از تورهای گردشگری که امروز بسته می شود از قبل با نرخ قدیم فروخته شده است ما که تور لحظه آخری نمی فروشیم. این تورها تا آخر سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ فروخته شده اند. مگر سود آژانس برای یک مسافر چقدر است که بتوان آن مبلغ را از سود آژانس پرداخت کرد.
فاطمی در ادامه اظهار داشت: هتل ها قبل عید درخواست افزایش قیمت داشتند اما چون از قبل فروش تورها اتفاق افتاده اجازه ندادیم. خیلی از هتل ها درخواست دریافت نرخ دلاری دارند. اما این اجازه را ندادیم. مگر می شود هتل نرخ دلاری بگیرد اما راننده تاکسی یا راهنما به دلار نگیرد؟ چون در آن صورت ارزش ملی کشور از بین می رود.
وی اضافه کرد: وزارت میراث فرهنگی در یک سالی که این مساله در دست بررسی بوده هیچ خبری نداشته و با ما هم آنرا مطرح نکردند حتی جلسات مختلفی داشته ایم مانند جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر که اتفاقاً سازمان هواپیمایی هم در آن عضو است اما در جلسه دو هفته پیش هم هیچ صحبتی در این زمینه نشد. درحالی که این جلسات برای آنست که چنین مطالبی مطرح شود. ما با این مساله مخالف هستیم و آنرا در دولت پیگیری می نماییم حتی بیانیه می دهیم. چون در گردشگری داخلی تأثیر می گذارد. گردشگری صنعت مادر است و این افزایش نرخ گریبان صنعت هواپیمایی را نیز می گیرد چون از صنعت گردشگری ارتزاق می کند. ما نمی توانیم یک پازل افزایش نرخ خواهد داشت و بقیه پازل ها ندارد.
در ادامه این جلسه، سید عبدالرضا موسوی رییس انجمن شرکت های هواپیمایی از این که نماینده وزارت میراث فرهنگی نیز در این برنامه حضور داشت انتقاد نمود و در اظهار نظری عجیب و دور از انتظار اظهار داشت: اگر می خواهید خروجی این جلسات به نفع مردم تمام شود صاحب اختیار هستید که از هر کسی دعوت کنید اما اگر دنبال حل مشکل هستید باید از افراد صاحب نظر و متخصص در این عرصه دعوت کنید و ببینید ریشه مشکل چه چیزی هست. نباید تنها با صورت مسئله برخورد کرد. وزارت میراث فرهنگی در این عرصه نقشی در تصمیم گیری ها و امکانات و اختیاراتی ندارد.


منبع:

1401/04/07
09:57:38
5.0 / 5
686
تگهای خبر: تخصص , خدمات , زمین , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری