میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

ماجرای ارزی شدن بلیت هواپیمای توریستهای خارجی

ماجرای ارزی شدن بلیت هواپیمای توریستهای خارجی

تور و گردشگری: ماجرای دریافت نرخ دلاری بلیت هواپیما از اتباع غیر ایرانی، بسته شدن ارگ کریمخانی به سبب فیلمبرداری سریال، حضور معاون گردشگری در کره همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته ماجرای دریافت نرخ دلاری بلیت هواپیما برای مسیرهای داخلی از توریستهای خارجی خبرساز شد. در این هفته نامه ای به ایرلاین ها دادند که در آن نوشتند باید از روز پنجم تیر ماه از گردشگران روی پاسپورت برای مسیرهای داخلی تا یک ساعت صد دلار و تا زمان بیش از یک ساعت ۱۵۰ دلار گرفته شود. پیرو این مساله برنامه میز اقتصاد به موضوع محاسبه دلاری بلیت هواپیمای اتباع غیر ایرانی پرداخت. در این برنامه که از شبکه خبر سیما پخش گردید، مصطفی فاطمی مدیرکل گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: ما به عنوان وزارت میراث فرهنگی که باید حامی گردشگری باشیم، با این افزایش نرخ مخالف هستیم. با اهمیت ترین مزیت ما در زمینه رقابت، بحث ارزان بودن سفر به ایران است که این مزیت را بصورت کلی از دست می دهیم. همیشه در بحث نرخ گذاری باید نظر ذی نفعان هم گرفته شود ولی ما از این مساله اصلاً خبر نداشتیم. وی اظهار داشت: بسیاری از تورهای گردشگری که امروز بسته می شود از قبل با نرخ قدیم فروخته شده است ما که تور لحظه آخری نمی فروشیم. این تورها تا آخر سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ فروخته شده اند. مگر سود آژانس برای یک مسافر چقدر است که بتوان آن مبلغ را از سود آژانس پرداخت کرد. وی ادامه داد: وزارت میراث فرهنگی در یک سالی که این مساله در دست بررسی بوده هیچ خبری نداشته و با ما هم آنرا مطرح نکردند حتی جلسات مختلفی داشته ایم مانند جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر که اتفاقاً سازمان هواپیمایی هم در آن عضو است اما در جلسه دو هفته پیش هم هیچ صحبتی در این زمینه نشد. درحالی که این جلسات برای آنست که چنین مطالبی مطرح شود. ما با این مساله مخالف هستیم و آنرا در دولت پیگیری می نماییم حتی بیانیه می دهیم. چون در گردشگری داخلی تأثیر می گذارد. گردشگری صنعت مادر است و این افزایش نرخ گریبان صنعت هواپیمایی را نیز می گیرد چون از صنعت گردشگری ارتزاق می کند. ما نمی توانیم یک پازل افزایش نرخ خواهد داشت و بقیه پازل ها ندارد. در ادامه این جلسه، سید عبدالرضا موسوی رییس انجمن شرکت های هواپیمایی از این که نماینده وزارت میراث فرهنگی نیز در این برنامه حضور داشت انتقاد نمود و در اظهار نظری عجیب و دور از انتظار اظهار داشت: اگر می خواهید خروجی این جلسات به نفع مردم تمام شود صاحب اختیار هستید که از هر کسی دعوت کنید اما اگر دنبال حل مشکل هستید باید از افراد صاحب نظر و متخصص در این عرصه دعوت کنید و ببینید ریشه مشکل چه چیزی هست. نباید تنها با صورت مسئله برخورد کرد. وزارت میراث فرهنگی در این عرصه نقشی در تصمیم گیری ها و امکانات و اختیاراتی ندارد.
مخالفت معاون گردشگری با گرفتن نرخ دلاری بلیت هواپیما در این هفته معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای به رییس سازمان هواپیمایی کشور اعلام نمود که دریافت نرخ دلاری بلیت هواپیما از گردشگران غیر ایرانی موجب افزایش قیمت تمام شده سفر می شود.
در نامه علی اصغر شالبافیان آمده است: پیرو مذاکره انجام شده با جنابعالی طی روزهای گذشته پیرامون خبرهای انتشار یافته در رسانه ها به نقل از انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی درباب نرخ بلیت هواپیما و گرفتن نرخ دلاری بلیط پروازها از مسافران و توریستهای خارجی، همانگونه که مستحضرید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، به عنوان دستگاه متولی امر گردشگری در کشور، وظیفه سیاست گذاری، برنامه ریزی و توسعه این صنعت در کشور را با همکاری سایر دستگاهها بر عهده داشته و بر همین اساس، اصولاً می بایست تصمیمات اساسی در زمینه های مهمی همچون حمل و نقل، که دارای نقش بسیار مهم و مؤثری است. با نگاه جامع، اجماع ذی نفعان و با رویکرد حمایتی از توسعه این صنعت اتخاذ شود. از طرف دیگر اساسأ گردشگری در دنیا صنعتی رقابتی بوده و رقابت پذیری قیمتی سفر و تورهای گردشگری ایران به عنوان یکی از با اهمیت ترین مزیت های رقابتی کشور قلمداد می شود. این در حالیست که تصمیم فوق الذکر افزایش هزینه های تمام شده سفر را به همراه داشته و خیلی از کسب و کارهای دیگر به جز حمل و نقل را نیز متأثر می سازد. بدین سبب باتوجه به مراتب فوق و نظر به این که تصمیم مزبور بدون گرفتن نظرات این وزارتخانه و بدون در نظر گرفتن مصالح فعالان صنعت گردشگری اتخاذ شده است، دستور فرمائید مراتب مورد رسیدگی فوری قرار گرفته و تا زمان بررسی ابعاد مختلف موضوع و خصوصاً چالش ها، اثرات و تبعات اجرای آن در کار گروهی با حضور نمایندگان مشترک بخش دولتی و خصوصی در حوزه، از اجرائی شدن این تصمیم خودداری شود.
ایران در نمایشگاه گردشگری تاپ رزا فرانسه شرکت می کند این هفته خبر رسید که تاپ رزا یک نمایشگاه تجاری برای گردشگری و سفر است و همه بخش های این صنعت را هدف قرار می دهد، ۲۰ تا ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲ نمایشگاه IFTM TOP RESA برگزار می شود و قسمتی از بزرگ ترین نمایشگاه تجاری گردشگری چندبخشی خواهید بود.
این رویداد، به تبلیغ مقاصد گردشگری در فرانسه و سراسر جهان می پردازد، پیشرفت های فناوری درحال ظهور را نشان میدهد و به نوآوری ها و دستاوردهای این بخش جایزه می دهد.
در IFTM TOP RESA شرکت کنندگان با اپراتورهای تور و آژانس های مسافرتی، اپراتورهای اتوبوس، خطوط هوایی و آژانس ها آشنا خواهند شد.
نیاز به افزایش همکاری اعضایOIC در این هفته عزت الله ضرغامی در یازدهمین کنفرانس وزرای گردشگری کشورهای اسلامی که به میزبانی آذربایجان و در شهر باکو برگزار شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یکی از پایه گذاران سازمان همکاریهای اسلامی، در کنفرانس وزرای گردشگری این سازمان بسیار فعال ظاهر شده است. میزبانی نخستین و هفتمین نشست کنفرانس مذکور به ترتیب در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ گواهی بر این ادعاست. امیدوار هستم در این کنفرانس بتوانیم به اتفاق همدیگر مسائل در رابطه با گردشگری تمام کشورهای عضو را به شکلی مورد بحث و بررسی قرار دهیم که شاهد آینده ای بهتر برای توسعه گردشگری در کشورهای عضو OIC باشیم. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: اما نکته مهم اینجاست که گردشگری، علاوه بر بعد اقتصادی، دارای جنبه معنوی و انسان دوستانه ای است که قویاً مورد تاکید اسلام نیز قرار داشته است. در این رابطه، قرآن کریم در آیات مختلفی ما را به سفر به سرزمین های دیگر با هدف فهم بهتر دنیای پیرامون، مشاهده نحوه زیست و معاش سایر مردم دیگر بلاد و عبرت گرفتن از زندگی سایر ملت ها سفارش می کند. روح این آیات بر پیوند انکارناپذیر بین میراث ناملموس و میراث ملموس بشری دلالت دارد. در حقیقت این وجه از گردشگری به قدری باارزش است که می تواند جای مناسبی برای ارتقای مبادلات فرهنگی، تقویت همبستگی و ایجاد صلح در بین تمام ملت ها را فراهم آورد.
ارگ کریمخانی به روی گردشگران بسته شد این هفته باز هم خبر رسید که یک گروه فیلمبرداری به بنای تاریخی رفته و آنجا را به روی گردشگران بسته اند. این دفعه از شهر شیراز خبر رسید ارگ کریمخانی به سبب فیلمبرداری سریال سووشون به روی توریستهای داخلی و خارجی بسته شد. فیلمبرداری سریال سووشون در مجموعه تاریخی ارگ کریم خان زند باعث شده تا تمام این مجموعه شامل فضای باز و موزه های آن به روی توریستهای داخلی و خارجی بسته شود. این تعطیلی از امروز هشتم تیر ماه شروع شده و تا یک هفته ادامه خواهد داشت. سریال خانگی سووشون به کارگردانی نرگس آبیار در بناهای تاریخی شهر شیراز فیلمبرداری می شود. قبل از این حضور عوامل این سریال در باغ عفیف آباد حاشیه ساز شده بود.
ارائه گزارش دستاوردهای راه اندازی اکولوژها در اجلاس گردشگری کره در این هفته خبر رسید که معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور در اجلاس جهانی گردشگری ۲۰۲۲ کره جنوبی، گزارشی از دستاوردهای راه اندازی اکولوژها را ارائه نمود. علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور در اجلاس جهانی گردشگری ۲۰۲۲ کره جنوبی، در جمع مسئولین گردشگری سایر کشورها حضور یافت و ضمن ارائه گزارشی جامع از اقدامات و عملکرد جمهوری اسلامی ایران در زمینه گردشگری و اکوتوریسم به بررسی تازه ترین رویکرد و رویه مدیریت گردشگری جهانی پرداخت. شالبافیان با حضور در اجلاس جهانی گردشگری ۲۰۲۲ که به مدت ۲ روز از تاریخ ۳ الی ۴ تیرماه جاری در شهرهای سئول و اولسان کره جنوبی برگزار شد؛ در جمع وزرا و مسئولین گردشگری ۱۲ کشور اروپایی و آسیایی حاضر شد و به ارائه گزارشی کامل از اقدامات، برنامه ها و رویکرد جمهوری اسلامی ایران در روزهای کرونا و پسا کرونا پرداخت. او انجام واکسیناسیون سراسری، رسیدن نرخ مرگ و میر بیماران کرونائی به پایین ترین میزان و نیز مدیریت و پشتیبانی از فعالین گردشگری را قسمتی از اقدامات اجرائی در امتداد بقای گردشگری در دوران اوج کرونا عنوان نمود. شالبافیان همین طور رونق گردشگری داخلی و اشاره به تعداد قابل توجه سفر هموطنان در روزهای نوروز، افزایش آمار گردشگران ورودی در پی صدور مجدد روادید، تسهیل شرایط مورد نیاز و نیز میزبانی از گردشگران کشورهای همسایه را نقطه عطف روند رو به رشد گردشگری کشور در روزهای پساکرونا عنوان نمود.
۷۱۵ هزار توریست خارجی به ایران آمدند موضوع دیگر این که در سال قبل یک میلیون و ۹۵۷ هزار نفر به ایران آمده بودند. همین طور در سه مال اول سال ۱۴۰۱ بیش از ۷۱۵ هزار و ۵۱۹ توریست خارجی به ایران آمده اند که عراق، ترکیه، آذربایجان، افغانستان و پاکستان جزو ۵ کشور نخست در ورود گردشگران به ایران هستند. قبل از این در دوران کرونا و بسته شدن مرزها، آمار ورود توریستهای خارجی به ایران به شدت کم شده بود. به نحوی که آمار توریستهای خارجی در سال ۹۹ در مقایسه با سال ۹۸ بیش از ۹۴ درصد کاهش داشت و در سه ماه نخست سال ۹۹ فقط ۷۴ نفر توریست به ایران سفر کردند.


منبع:

1401/04/11
20:01:35
5.0 / 5
816
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری