طی نامه ای ابلاغ شد؛

ثبت ملی 11 میراث فرهنگی ناملموس استان سمنان در لیست ملی

ثبت ملی 11 میراث فرهنگی ناملموس استان سمنان در لیست ملی

قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور در دو نامه جداگانه مراتب ثبت ملی ۱۱ میراث فرهنگی ناملموس را به استاندار سمنان ابلاغ نمود.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، علی دارابی در این ابلاغیه آورده است: در اجرای مواد ۱۱ و ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون حراست از میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال ۸۴ مجلس شورای اسلامی و مواد ۲ و ۳ آیین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۱۳۸۷ هیئت محترم وزیران و همینطور آیین نامه مشارکت در پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهرها و روستا مصوب ۱۴۰۰ هیئت وزیران، مراتب ثبت عناصر به شرح زیر، در لیست ملی میراث فرهنگی ناملموس ایران اعلام می شود. هرگونه اقدام که باعث حراست و پاسداری این میراث گردد، مورد تاکید است.
«مراسم تعزیه عاشورا در روستای گرمن» به شماره ۲۵۸۴، «مراسم زیره چینی روستای عبدالله آباد» به شماره ۲۵۸۵ و «آئین سنتی نخل گردانی روز عاشورا در سرخه (ارجاع به شماره ثبتی های ۸۹۴.۶۵۰، ۶۴۷ استان سمنان)» به شماره ۲۵۸۶، در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ همچون این موارد هستند.
«مهارت سنتی پخت غذای شرشک پلو عبدالله آباد» به شماره ۲۵۸۷، «مهارت سنتی پخت آش ترش قورمه کما روستای کلاته اسد» به شماره ۲۵۸۸، «مهارت سنتی پخت آش عشایر بره پی روستای کلاته اسد» به شماره ۲۵۸۹، و «تعزیه خوانی در روستای نردین (ارجاع به شماره ثبت ۲۸ استان سمنان)» به شماره ۲۵۹۰، در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ ثبت شده اند.
«لرده دوزی روستای بیابانک» به شماره ۲۵۹۱، «شیوه سنتی تقسیم آب در استخر شاهچوق سمنان» به شماره ۲۶۴۸، در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ و «رقص چوب در شهرستان سمنان» به شماره ۲۶۴۹، در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ هم به ثبت رسیده است.


منبع:

1401/04/30
11:33:08
5.0 / 5
730
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری