مدیرکل موزه های کشورسرقت تابلوی مظفرالدین شاه را تایید نمود

مدیرکل موزه های کشورسرقت تابلوی مظفرالدین شاه را تایید نمود

تور و گردشگری: مدیرکل موزه های کشور بعد از آنکه مسؤلان مختلف ماجرای سرقت تابلوی پرتره مظفرالدین شاه را در سالهای پیش تکذیب می کردند، توضیحاتی پیرامون آن داد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، مرتضی ادیب زاده مدیرکل موزه های کشور در صفحه مجازی خود درباره ماجرای سرقت تابلوی نقاشی پرتره مظفرالدین شاه از کاخ گلستان اثر استاد کمال الملک بعد از آنکه قول رسیدگی داده بود؛ نوشت: تابلوی «مظفرالدین شاه» و بررسی چگونگی خروج این اثر از کاخ گلستان و متعاقب آن، فروش در حراج کریستیز لندن در سال ۲۰۰۰، به اطلاع می رساند طی روزهای اخیر بررسی جامعی بر روی دفاتر اموالی کاخ گلستان متعلق به سالهای ۱۳۱۲، ۱۳۱۷ و ۱۳۶۱ صورت گرفت و بر این اساس و در نتیجه این بررسی ها، ذکر چند نکته را ضروری می دانم.
نکته اول: نام تابلو و مشخصات دقیق آن همچون ابعاد (همراه با قاب) در دفتر سال ۱۳۱۲ ثبت شده است، اما جزو اموال بنای معروف به خوابگاه اندرونی ناصرالدین شاه ثبت شده است و نه کاخ اصلی و تالار برلیان.

نکته دوم: به نظر می آید قبل از سال ۱۳۱۲ تابلوهای شاهان قاجار در اوایل دوره پهلوی اول از تالار آینه خارج شده و به بنای خوابگاه منتقل شده اند.
نکته سوم: در دفتر سال ۱۳۱۷ مجدداً این تابلو جزو اموال انتقالی از خوابگاه به کاخ گلستان ثبت شده است.
نکته چهارم: در دفاتر سال ۱۳۶۱ که در ارتباط با وزارت فرهنگ و هنر وقت است، هیچ نشانی از نام تابلو مذکور نیست.
نکته پنجم: اساسا تابلو متعلق به کاخ گلستان است و در فاصله سالهای ۱۳۱۷ تا ۱۳۶۱، از مجموعه کاخ خارج و بعدها از راه قاچاق به خارج از کشور منتقل و به فروش رفته است.
نکته ششم: کارشناسان حراج کریستیز می بایست پیش از برگزاری حراج، این تابلو را از ایران استعلام می کردند.
نکته هفتم: هم اکنون، آنچه حائز اهمیت می باشد، خروج غیر قانونی اثر است. ازاین رو این اداره کل بر مبنای وظیفه ذاتی خود و مطابق با مقررات بین المللی، اقدام لازم جهت بازگرداندن اثر مذکور را در دستور کار قرار داده است.
همچنین تصمیم به ساخت عمارت خوابگاه ناصری در جمادی الثانی سال ۱۳۰۳ قمری اتخاذ شد. در تاریخ ۹ رجب سال ۱۳۰۴ قمری ساخت بنا به اتمام رسید و شاه به این عمارت نقل مکان کرد. در دوره رضاشاه جزو اموال تحویل شده وزارت دارایی در آمد و مدتها محل حوزه وزارتی بود. این ساختمان تا سال ۱۳۳۵ پا بر جا بوده است و مستندات تصویری هم در این ارتباط وجود دارد. خوابگاه ناصری در اوایل سال ۱۳۴۰ یعنی دوره پهلوی دوم تخریب می شود.


منبع:

1401/05/02
23:05:17
5.0 / 5
698
تگهای خبر: فرهنگ , قاجار , كاخ , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری