محتشم خوانی و مرثیه خوانی امام حسین(ع) به سبک بحر طویل ثبت ملی شد

محتشم خوانی و مرثیه خوانی امام حسین(ع) به سبک بحر طویل ثبت ملی شد

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: همزمان با شروع ماه محرم دو عنصر «محتشم خوانی» و «مرثیه خوانی امام حسین (ع) به سبک بحر طویل» در لیست ملی میراث ناملموس ثبت گردید.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا، علی دارابی در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: امسال و همزمان با شروع ماه محرم ۱۴۴۴ هجری قمری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مفتخر به ثبت دو عنصر «محتشم خوانی» و «مرثیه خوانی امام حسین (ع) به سبک بحر طویل» در لیست ملی میراث ناملموس کشور ثبت شده است.
وی گفت: میراث ناملموس عاشورایی، در زمره با اهمیت ترین مواریث فرهنگی ناملموس اسلامی قرار دارد. این میراث مهم تاریخی، که در رثا و عزای سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله حسین (ع) ظهور وبروز یافته با محوریت واقعه عظیم کربلا و روایت های سوزناک آن شکل گرفته است.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی اشاره کرد: سنت ها، آیین ها، رسوم، نمایش های مذهبی و خصوصاً نوحه ها و عناصری که میراث ناملموس عاشورایی را شکل می دهند به سبب نقشی که در حیات دینی و اجتماعی مردم داشته سبب ساز وفاق ملی در بین ایرانیان فارغ از اختلافات مذهبی و قومی بوده است، چونکه حسین بن علی (ع) فارغ از نسب و کنیه و نژاد، برای ایرانیان، نماد آزادگی و ایثار است.
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی گفت: سنت های عاشورایی در تناسب با تنوعات فرهنگی، زبانی و جغرافیایی از اشکال و صور متنوعی برخوردار گشته و در هر دوره ای در ظرف زمان جای می گیرد. این میراث مهم بشری که در دوره های مختلف تاریخی خصوصاً در دوره آل بویه، صفویه، قاجار شکل و شمایل خاصی پیدا نموده است دارای یک اصل واحد است: بازنمایی و شرح حماسه آزادگی.
حماسه ای که در میراث جهانی تعزیه به بهترین شکل نمایش درآمده و در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
وی اضافه کرد: لیست *میراث ملی ناملموس* ایران نیز مشحون از عناصر میراث ناملموس عاشورایی است. که همچون آنها می توان به:
مراسم عزاداری هشتم محرم حسینیه اعظم زنجان، مراسم عزاداری تکیه معاون الملک کرمانشاه، مراسم جارزدن ماه محرم عقدا یزد، سینه زنی روستای گیلی اراک، مدیریت سنتی مراسم دهه اول محرم ماسوله اشاره نمود.
دارابی سینه زنی کمر به کمر رامیان گلستان، تعزیه خوانی در تکیه نیاوران و تکیه تجریش، عزاداری ایل شاهسون اراک، چهارپایه خوانی بازار تهران، تعزیه شاهچراغ شیراز، مراسم سنج و دمام بوشهر، چاووشی خوانی ماه محرم کاشان و نخل گردانی یزد را از دیگر عناصر لیست میراث ناملموس عاشورایی در لیست میراث ملی ناملموس ایران برشمرد.
در سال جاری و همزمان با شروع ماه محرم ۱۴۴۴ هجری قمری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مفتخر به ثبت دو عنصر « *محتشم خوانی* » و « *مرثیه خوانی امام حسین (ع) به سبک بحر طویل* » در لیست ملی میراث ناملموس کشور به ثبت شده است.
وی نوشت: امیدوار هستم در پرتو عنایت پاسدار بزرگ میراث ناملموس عاشورا حضرت زینب (سلام الله علیها) باشیم.

1401/05/08
18:50:31
5.0 / 5
712
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری