مدیر موزه ملی ایران مطرح كرد؛

میراث اسپانیایی ها از موزه ملی ایران به الیكانته برگشت

میراث اسپانیایی ها از موزه ملی ایران به الیكانته برگشت

به گزارش تور و گردشگری جبرئیل نوكنده اظهار داشت: آثار نمایشگاه میراث دیرینه شناسی اسپانیا به موزه دیرینه شناسی الیكانته بازگردانده شد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران با بیان این خبر در مورد نتایج ناشی از شیوع بیماری کرونا بر این نمایشگاه اظهار داشت: طبق با برنامه تدوینی اولیه تاریخ آخر نمایشگاه ۲۶ فرودین ۱۳۹۹ اعلام شده بود، اما با عنایت به شیوع کرونا و تعطیلی رسمی موزه ها از ۲۹ اسفندماه، نمایشگاه مذکور هم تعطیل شد.
نوکنده افزود: بخاطر نبود پرواز و مشکلات ناشی از همه گیری کووید ۱۹، بازگشت اشیا در موعد مقرر امکان پذیر نشد و دو موزه تصمیم گرفتند که بیمه نمایشگاه را تا تابستان سالجاری تمدید و در شرایط مناسب با حضور نمایندگان دو موزه نسبت به جمع آوری آثار و بسته بندی و انتقال آن اقدام نمایند. در تیرماه هم طرف اسپانیایی اعلام نمود که امکان اعزام نمایندگان موزه آلیکانته برای بازگشت آثار وجود ندارد و دو طرف موافقت کردند که جمع آوری آثار بدون حضور نمایندگان موزه دیرینه شناسی آلیکانته و تعیین وضعیت آثار از سیستم مجازی و برخط صورت گیرد.
رئیس کل موزه ملی ایران افزود: این عملیات یعنی جمع آوری آثار از ویترین ها، کنترل وضعیت آثار و تأیید گزارش وضعیت و بسته بندی آثار انجام و جعبه ها با حضور نماینده گمرگ جمهوری اسلامی در محل موزه کنترل و پلمپ شد. نوکنده افزود: در نهایت آثار با همراهی اسکورت پلیس راهور، ناجا و یگان حفاظت موزه ملی ایران به فرودگاه امام خمینی (ره) منتقل و در صبح پنج شنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹ با پرواز شرکت هواپیمایی ایرانی به فرودگاه آمستردام و سپس از آنجا به موزه دیرینه شناسی الیکانته انتقال یافت.
نوکنده در مورد استقبال بازدیدکنندگان از این نمایشگاه اظهار داشت: نمایشگاه اسپانیا در تهران بالغ بر ۵۴۶۷۲ نفر (ایرانی ۳۵۷۳۸ و نا ایرانی ۱۸۹۳۴) بازدید کننده داشت و موزه ملی ایران امیدوار بود که در روزهای نوروز میزبان بازدیدکنندگان خیلی از این نمایشگاه باشد، اما متأسفانه با عنایت به همه گیری ویروس کرونا و بسته شدن موزه ها، نمایشگاه این اقبال را نیافت.
جبرئیل نوکنده اظهار داشت: به دنبال این رویداد موفق فرهنگی و با عنایت به این که موزه الیکانته دارای دانش و تجربیات بسیار ارزشمندی در راه اندازی سایت موزه دیرینه شناسی است، امیدواریم در آینده این همکاری تداوم یافته و بتوانیم از تجربه طرف اسپانیایی برای جذب و جلب گردشگران فرهنگی بهره بگیریم.
۳۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی نمایشگاه میراث دیرینه شناسی اسپانیا، گزیده موزه دیرینه شناسی الیکانته توانست تصویر روشن و گویایی از فرهنگ کهن اسپانیا و پیشینه ارتباط دو کشور را ارائه نماید. کاتالوگ ۳۱۱ صفحه ای نمایشگاه هم مشتمل بر مجموعه ای از مقالات علمی، اولین کتاب به زبان فارسی درباره میراث دیرینه شناسی اسپانیا به حساب می آید.
این نمایشگاه ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۸ در موزه ملی ایران با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ادواردو لوپس بوسکتس، سفیر اسپانیا در تهران، سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه، محمد حسن طالبیان، معاون وزیر میراث فرهنگی، محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی-تاریخی، جوسپ آلبرت کورتس، مدیرعامل بنیاد موزه دیرینه شناسی الیکانته، مانوئل اولسینا دومنچ، رئیس موزه دیرینه شناسی آلیکانته، جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی این و دیگر مقامات ایرانی و اسپانیایی، پیشکسوتان و دوستداران میراث فرهنگی در سالن همایش های موزه ملی ایران افتتاح شد.
موزه ملی ایران هم نمایشگاه “ایران مهد تمدن” را از ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ تا ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ در موزه الیکانته برگزار کرد.


منبع:

1399/05/05
14:58:55
5.0 / 5
2124
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری