كارنامه سال اول دولت مردمی، در میزگرد تور و گردشگری بررسی شد،

امید به رونق گردشگری در شعاع حمایت دولت سیزدهم

امید به رونق گردشگری در شعاع حمایت دولت سیزدهم

تور و گردشگری: به گزارش تور و گردشگری، ایرنا- هر یک از حوزه های سه گانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در عین نزدیکی و وابستگی به هم، دارای پهنه ای گسترده از موضوعات، چالش ها، فرصتها و نیازهای متفاوت هستند که نگاه ویژه و رویکرد مثبت دولت در یکسال گذشته، افق روشنی از رشد و تحولات مثبت را در خراسان رضوی پیش روی هر سه بخش ترسیم کرده است.


دریافت 19 MB حوزه استان های ایرنا: یکسال از سپردن سکان اداره کشور به دولت سیزدهم می گذرد، دولتی که به ریاست آیت الله سیدابراهیم رئیسی و با شعار «دولت مردمی، ایران قوی» کار خویش را شروع کرد و به اذعان خیلی از کارشناسان و ناظران، در تاریخ دولت های بعد از انقلاب، هیچ دولتی به اندازه دولت سیزدهم و آیت الله رئیسی میراث دار مشکلات، ضعف ها و نقصهای برجای مانده از دولت قبل از خود نبوده است.
وضعیت بد شاخصهای کلان اقتصادی، کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و بسیاری دیگر از چالش ها که ماحصل سیاستگذاری ها و اقدامات نادرست سالهای قبل از ۱۴۰۰ بود شرایطی را رقم زد که به قول آیت الله رئیسی در نخستین حضور وی در جلسه هیات دولت که با وزرای دولت قبل برگزار شد، اولین چالش پرداخت حقوق مردادماه بود.
با این حال گرچه چالش ها بسیار زیاد بوده و هست، اما با همت مسئولان دولت سیزدهم شامل رئیس جمهور، وزرا و سایر ارکان دستگاه اجرایی، طی یکسال گذشته علاوه بر رفع خیلی از چالش های گذشته و کوشش برای ریل گذاری صحیح برای حرکت به سمت شرایط بهتر، اقدامات ارزشمندی هم در حوزه های مختلف عملکردی انجام شده است که بنظر می رسد با گذشت یک سال از استقرار دولت حالا نوبت به بازخوانی آن رسیده است.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا، عملکرد دولت مردمی در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نشان میدهد چرخ صنعت گردشگری آرام آرام حرکت خویش را شروع کرده است که به تعبیری سونامی سفر در نوروز سال جاری در کشور و خراسان رضوی، رشد فروش و صادرات صنایع دستی و البته تقویت صیانت از میراث فرهنگی را در یکسال گذشته نتیجه تصمیمات موثر، رویکرد مثبت و البته دیدگاه حمایتی دولت از این بخشها حکایت دارد.
خراسان رضوی، دریایی از ظرفیت های گردشگری
خراسان رضوی با داشتن ظرفیت های بالا در حوزه گردشگری و اثرگذاری بی نظیر این صنعت در اقتصاد استان، جایگاه والایی در این بخش دارد به شکلی که توسعه این صنعت می تواند بعنوان بستری جهش آفرین برای اقتصاد منطقه عمل کند، منوط به این که چالش های ناشی از کرونا بگذارد. در عین حال وجود بیشتر از ۱۹ هزار هنرمند صنایع دستی و هنرهای سنتی و فعالیت در تولید ۸۵ هنر و صنایع دستی، خود ظرفیتی بی بدیل برای این استان است که در کنار بیشتر از ۱۰ هزار اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی، جاذبه ها و ظرفیتهای بی نظیری را برای این استان به ارمغان آورده است.
وجود بارگاه منور رضوی بعنوان قبله دلها و گل سرسبد جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری در مشهد شناخته می شود، که جذب مسلمانان و شیعیان جهان به این قبله باعث تحول شگرف در عرصه گردشگری این کلانشهر است و به تبع همین جاذبه ها بیشتر از نیمی از ظرفیتهای اقامتی کشور در کلانشهر مشهد مستقر است که به واسطه همین شرایط خاص، قابل تصور است که خسارات ناشی از توقف و محدودیت سفر تا چه میزان می تواند به اقتصاد گردشگری مشهد صدمه بزند.
استان خراسان رضوی تا قبل از شیوع ویروس کرونا سالانه افزون بر ۳۰ میلیون توریست داخلی و سه میلیون توریست خارجی، که بیشتر از دوسوم گردشگران ورودی به کشور را شامل می شد، میزبانی می کرد، که باید اذعان کرد باتوجه به داشتن جاذبه های استثنایی در زمینه های گردشگری زیارت، فرهنگی، طبیعی و گردشگری حلال و حیات وحش و امثال آن، هنوز راه طولانی تا رسیدن به مقصد دارد.
بدین منظور ایرنای خراسان رضوی در میزگردی با حضور دست اندرکاران این حوزه، که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، کوشش کرد اقدامات، فعالیتها و نگاههای دولت سیزدهم در خطه تاریخی خراسان رضوی را بررسی کند.

خراسان رضوی میزبان ۵۰ درصد توریستهای خارجی ورودی به کشور
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با اعلان اینکه رونق ورود توریستهای خارجی در خراسان رضوی هم از اتفاقات خوب و تحسین برانگیز در مدت گذشته از فعالیت دولت سیزدهم است، افزود: طی یکسال گذشته بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار توریست خارجی وارد استان شده اند و البته برگزاری تورهای آشناسازی ویژه زائرین خارجی هم طراحی و برنامه ریزی شده است.
سیدجواد موسوی اظهار نمود: این روند ناشی از تصمیم خوب و موثر دولت برای بازگشایی مرز هوایی به شهر مشهد، پس از فروکش کردن نسبی ویروس کرونا بود که منجر به ثبت رکورد ورود ۵۰ درصدی توریستهای خارجی ورودی به کشور به مقصد خراسان رضوی شد.
وی هدفگذاری در حوزه گردشگری را توجه به منویات رهبری برای پنج برابر کردن ورود توریستهای خارجی دانست و اضافه کرد: در این جهت برگزاری نشست مشترک با کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان در کنار امضای تفاهم نامه ورود زائر، برنامه ریزی شده است.
وی تصریح کرد: برای تحقق اهداف و توسعه گردشگری، هوشمندسازی روند صدور مجوزها در دستور کار است.
موسوی اظهار نمود: توانمندی ها و ظرفیتهای خوب استان در حوزه تاسیسات گردشگری باعث شد سونامی ورود زائرین و گردشگران در نوروز سال جاری به استان به خوبی مدیریت شود.

اختصاص ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبارات سفر رئیس جمهوری
موسوی با اشاره به سفر هیات دولت به خراسان رضوی و مصوبات خوب در سه حوزه زیرمجموعه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اظهار داشت: در این سفر اختصاص ۱۸۰ میلیارد تومان به امر توسعه زیرساختهای سه حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی مصوب و قرار شد طی سه سال تخصیص یافته و جذب شود.
این مسئول اظهار نمود: علاوه بر این تشکیل و برگزاری شورای عالی زیارت با حضور خود رئیس جمهوری از رخدادهای منحصر به فردی بود که در این سفر محقق شد.
وی اظهار داشت: همینطور تغییر نام شهرستان بینالود به طرقبه-شاندیز و افزایش مجوز صادرات نقره از کشور از ۳۰۰ گرم به ۳ کیلوگرم همچون اتفاقات خوبی بود که در این سفر تحقق یافت و مسیر را برای رونق بیشتر این بخش باز کرد.
وی با اشاره به رویکرد جدی در توسعه گردشگری داخلی و خارجی در استان اظهار داشت: پیشنهاد داده ایم کلانشهر مشهد، به واسطه جایگاه بی نظیر در حوزه سفر و زیارت، به منطقه آزاد زیارتی تبدیل گردد تا شاهد افزایش سفر به این منطقه باشیم.
خراسان رضوی دارنده سهم ۵۰ درصدی سرمایه گذاری پروژه های هفته دولت
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اظهار داشت: این استان سال جاری دارای بیشترین حجم سرمایه گذاری طرح های در دست ساخت گردشگری و رتبه نخست کشور در طرح های هفته دولت در این بخش است.
موسوی اضافه کرد: همزمان با هفته دولت ۱۷ طرح در سه حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی با حجم سرمایه گذاری سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در استان به بهره داری خواهد رسید که خود تحولی بزرگ در این حوزه است.
وی افزود: سال جاری مجموع حجم سرمایه گذاری پروژه های هفته دولت در کشور هفت هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان آن در این استان محقق شده و به بهره برداری می رسد که نشان از جایگاه اثرگذار خراسان رضوی و حجم بالای فعالیت های آن در سه حوزه کاری دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی اظهار داشت: ۱۵ پروژه از این تعداد متعلق به بخش خصوصی است که شامل واحدهای اقامتی و بومگردی و ۲ پروژه شامل بازارچه صنایع دستی در مشهد و پایگاه اطلاع رسانی در شهرستان طرقبه شاندیز متعلق به بخش دولتی است.
وی بیان نمود: افتتاح این طرح ها برای ۸۶۸ نفر ایجاد اشتغال مستقیم می کند که این طرح ها در طول ساخت و اجرا هم برای سه هزار نفر اشتغال داشته اند.
وی اضافه کرد: پروژه های بخش خصوصی در شهرستانهای گلبهار، چناران، مشهد، کوه سرخ و نیشابور آماده سازی و بهره برداری می شود.
موسوی اظهار نمود: این حجم از سرمایه گذاری نشان از ظرفیت بالای استان برای جذب و عرضه خدمات به زائرین و مسافران است که باید مورد حمایت قرار گیرد و برای تسهیل تداوم آن همکاری بیشتری لازم است.

رونق ساخت تاسیسات گردشگری در خراسان رضوی
معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با اعلان اینکه الان ۲۳۱ طرح با قابلیت ایجاد اشتغال مستقیم برای بیشتر از ۱۱ هزار نفر در بخش گردشگری استان در حال اجرا می باشد، که در نوع خود بی نظیر است.
احمد دیناری اظهار داشت: این طرح های در دست ساخت که شامل مجتمع گردشگری عمومی، مراکز تفریحی و سرگرمی، هتل، هتل آپارتمان، میهمان پذیر، زائرسرا و دهکده های سلامت، مجتمع های گردشگری و غیره است دارای حجم سرمایه گذاری معادل ۱۳۱ هزار میلیارد تومان است که از این حیث رتبه نخست کشور را داریم.
معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اظهار داشت: از آغاز فعالیت دولت سیزدهم ۱۳۰ موافقت اصولی و مجوز جدید برای ایجاد تاسیسات گردشگری در استان صادر گردیده است.
وی بیان نمود: در این زمان همینطور برای ۲ منطقه نمونه گردشگری در استان سرمایه گذار پیدا کرده و درحال تهیه طرح جامع گردشگری برای این دو منطقه هستیم.
دیناری در ادامه اظهار داشت: در حوزه اعتبارات بخش عشایری و روستایی هم ۴ میلیارد تومان به هنرمندان تولید کننده هنرهای سنتی و صنایع دستی تسهیلات پرداخت شده است.
وی اضافه کرد: همینطور بالغ بر یک میلیارد تومان معرفی به صندوق توسعه ملی به منظور اعطای تسهیلات ثبت شده است که پرداخت این تسهیلات باعث ایجاد اشتغال مستقیم برای ۱۰ هزار نفر و غیرمستقیم برای ۳۰ هزار نفر می شود.
این مسئول با اشاره به دیدگاههای حمایتی دولت از حوزه گردشگری و اهمیت به سرمایه گذاری در این بخش اظهار داشت: برگزاری نشست ملی معاونان سرمایه گذاری کشور به میزبانی مشهد و تشکیل سه کارگروه در حوزه امور اراضی، منابع طبیعی و میراث فرهنگی رویدادی منحصر به فرد در جهت توجه به اهمیت سرمایه گذاری و شناسایی و رفع مشکلات در این راه است.
وی اضافه کرد: علاوه بر این تعیین و اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعنوان متولی صدور مجتمع های بین راهی از دیگر اتفاقات خوبی است که باعث ساماندهی این مجتمع ها و هدفمندشدن عرضه خدمات به زائرین و مسافران می شود.

رونق گردشگری در پساکرونا
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی هم با اشاره به خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا و توقف و تعطیلی سفر و گردشگری اظهار داشت: این روند طی مدت ۲ سال خسارات گسترده ای به این بخش و البته بخشهای مرتبط همچون صنایع دستی و میراث فرهنگی وارد کرد، ضمن این که اقتصاد و اشتغال استان را به شدت تهدید کرد.
یوسف بیدخوری اضافه کرد: این استان دارنده بیشتر از ۵۰ درصد واحدهای اقامتی کشور است و با داشتن بیشتر از ۲ هزار و ۷۰۰ واحد تاسیسات گردشگری، رتبه نخست این بخش را در کشور داراست.
وی افزود: با فروکش کردن نسبی انتشار ویروس کرونا، باآنکه بخشی از محدودیتها برداشته شده و انتظار رونق در مسافرت بود اما همچنان ۲۰ درصد واحدهای اقامتی و تاسیسات گردشگری بازگشت به کار نداشته اند، که البته با رویکرد مثبت دولت و رفع کامل محدودیتها و تقویت نگاه حمایتی، شاهد جریان پیدا کردن باردیگر خون در رگهای صنعت گردشگری و زیارت هستیم بشکلی که رونق حضور باردیگر مسافران و زائرین را مشاهده می نماییم.
بیدخوری اضافه کرد: برای تقویت گردشگری و سفر، طرح "مهمان امام رضا(ع)" هم در استان در نظر گرفته شده است که تسهیلات فراوان و بی سابقه ای دراین زمینه اختصاص داده می شود.
وی اظهار داشت: در روزهای کنونی و همزمان با ایام محرم، شاهد تکمیل ۷۰ درصدی ظرفیت واحدهای اقامتی در استان هستیم که این روند بسیار خوبی از رشد این بخش را نشان میدهد.

حمایت از هنرمندان صنایع دستی، محور فعالیتها
سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی هم با اعلان اینکه این بخش به شدت به صنعت گردشگری وابسته است، اظهار داشت: با رونق گردشگری میتوان به رونق کار هنرمندان صنایع دستی و فروش تولیدات آنها امیدوار بود.
رضا ابراهیم نیا اضافه کرد: پرداخت تسهیلات به هنرمندان این حوزه همچون اقدامات حمایتی است و در یکسال گذشته ۲۱ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی به آنان اعطا شده است.
وی در مورد تسهیلات اشتغال تبصره ۱۸ هم اظهار داشت: سقف تسهیلات در این بخش برای استان ۲۵ میلیارد تومان بود که در یکسال اخیر ۲۲ میلیارد تومان در این سرفصل پرداخت شده است.
این مسئول با اعلان اینکه ۱۹ هزار هنرمند استان معاش خویش را از راه فعالیت در عرصه صنایع دستی و هنرهای سنتی تأمین می کنند، اضافه کرد: بیشتر از ۹ هزار هنرمند فعال در عرصه تولید و طراحی انواع صنایع دستی در استان "کارت صنعتگری" دریافت کرده اند، همینطور چهار هزار و ۴۰۳ مجوز معتبر در استان برای فعالیت در عرصه صنایع دستی صادر گردیده است.
ابراهیم نیا افزود: دریافت ۱۷ نشان ملی صنایع دستی برای محصولات و تولیدات هنرهای سنتی و صنایع دستی هنرمندان استان دیگر رویداد مثبت این حوزه است.
وی اظهار داشت: ارزش صنایع دستی صادر شده از خراسان رضوی در یکسال گذشته ۵۶ میلیون دلار بوده که رقم قابل قبولی است.

ثبت ۳۰۵ اثر تاریخی و فرهنگی در لیست آثار ملی
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی هم حفاظت و صیانت از آثار تاریخی، فرهنگی، معنوی و طبیعی را مهم ترین وظیفه این معاونت دانست که ثبت ملی آثار، مهم ترین اقدام برای دستیابی به این هدف است، اظهار داشت: طی یکسال گذشته ثبت ۳۰۵ اثر تاریخی، فرهنگی، معنوی و طبیعی استان در لیست آثار ملی امکان پذیر شده است.
احسان زهره وندی اظهار داشت: ابلاغ ۱۵ مورد تعیین حریم آثار تاریخی، تهیه شناسنامه برای چهار هزار و ۳۰۰ شی تاریخی در استان، مرمت ۳۳۶ اثر تاریخی و ۱۲۳ بنای تاریخی در استان از دیگر اقدامات انجام شده طی یکسال گذشته بوده است.
وی اظهار داشت: افزوده شدن پایگاه میراث فرهنگی مزار جام و افزایش شمار پایگاههای میراث فرهنگی استان به ۸ مورد از دیگر اقدامات شاخص طی یکسال گذشته از فعالیت دولت مردمی در حوزه میراث فرهنگی بوده است.
زهره وندی اظهار داشت: تابحال بیشتر از هزار و ۸۰۰ اثر، بنا، محوطه و آثار تاریخی، فرهنگی، معنوی و طبیعی منقول و غیرمنقول استان در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

برخورد قاطع با متجاوزان میراث فرهنگی
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خراسان رضوی هم اظهار داشت: در جهت صیانت و محافظت از آثار و ثروتهای تاریخی و فرهنگی و پیشگیری از تعرض و تجاوز به این ثروتهای ملی، با متخلفان این حوزه با جدیت برخورد می شود که در این رابطه طی یکسال گذشته دستگیری ۱۷۸ متجاوز و متخلف در استان ثبت شده است.
سرهنگ محمدعلی مدیر اضافه کرد: همینطور طی این مدت ۵۷ مورد حفاری غیر مجاز شناسایی و با متخلفان برخورد شد، ۹۹۹ قطعه شی تاریخی کشف شد که ۵۷۵ قطعه آن اصل بود و ۱۶۰ مورد سرکشی از آثار و محوطه های تاریخی استان انجام شد.
وی بیان نمود: در این زمان ۲۰ مورد گشت مشترک با شورای حفظ حقوق بیت المال برگزار شده است و از تمام ظرفیتهای موجود همچون بسیج، سازمانهای مردم نهاد، دهیاری ها، کلانتریها و غیره برای صیانت و محافظت از آثار تاریخی استان استفاده می شود.


1401/06/03
22:47:41
5.0 / 5
732
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری