تفرجگاه فتحعلی شاه به مزایده گذاشته می شود

تفرجگاه فتحعلی شاه به مزایده گذاشته می شود

تور و گردشگری: تور و گردشگری: خانه قاجاری عطروش شیراز، چشمه علی و تفرجگاه فتحعلی شاه توسط صندوق توسعه و احیا به مزایده گذاشته می شود.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی، خانه عطروش که جزو ثبت آثار ملی نیز بوده، جزو میراثی است که در محل خیابان لطفعلی خان زند، بازار حاجی، انتهای کوچه زنجیر خانه قرار دارد و قدمت آن به دوران قاجار برمی گردد.
این بنا در گذشته کاربری مسکونی داشته و امروز کاربری آن فرهنگی هنری پذیرایی است که یکی از خانه های زیبای شیراز است که خانه حاج محمود عطروش معروف به منزل محمدعلی فیروزآبادی بوده است.
مهندسی و طراحی خانه به شکل درونگرا بوده و همچون بیشتر خانه های سنتی ایرانی دارای هشتی بوده است، از نکات مهم دیگر آن می توان به حیاط مرکزی بودن ساختمان و وجود حوض در مرکز بنا اشاره نمود. در طراحی گذشته نیز به سبب تفکیک فضاها همچون فضاهای زندگی خصوصی و خدماتی و پذیرایی و … سرویس بهداشتی در حیاط طراحی شده است.
چشمه علی و تفرجگاه فتحعلی شاه که متعلق به عهد صفوی قاجار از دیگر بناهایی در سمنان و دامغان است که توسط صندوق توسعه و احیا به مزایده گذاشته می شود.
استان سمنان و خصوصاً شهر دامغان میراث دار یک اثر ملی به شمار ۸۳۰ است که قدمت آن به دوران صفوی و قاجار برمی گردد. این بنای تاریخی که در ۳۵ کیلومتری شمال دامغان قرار دارد حدود ۱۲ هزار درون حصار عرصه داشته و مجموعاً ۵۸ هزار مترمربع هم تمام مجموعه را شامل می شود البته اعیان آن هم به ۶۰۰ مترمربع می رسد.
این بنا چشمه علی نام دارد که در گذشته کاربری تفرجگاهی– اقامتی محدود داشته و امروز به عنوان مجتمع گردشگری چشمه علی دامغان کاربری مصوب گرفته است. البته چشمه علی که در مجاورت منطقه طبیعی همچون کوه و دشت و جنگل در نزدیکی شهر تاریخی دامغان قرار گرفته در مسیرهای دسترسی خود به مسیر دامغان به کیاسر، شهمیرزاد و روستای کلاته رودبار راه دارد.
به دلیل خاصیت های اقلیمی خاص ایران و کمبود آب، این نوع باغ ها در ایران خیلی کم است و از این حیث جلوه گری بیشتری دارد. بناهای دیگری مانند دفتر میراث فرهنگی و اتاق های پیرامونی، پست برق و سرویس بهداشتی در سمت شمال غربی محدوده باغ همچون بناهای راه اندازی شده در دوره های اخیر هستند.

1401/07/26
09:54:32
5.0 / 5
434
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری