دارابی مطرح كرد؛

ضرورت استانداردسازی پایگاه های میراث ملی و جهانی

ضرورت استانداردسازی پایگاه های میراث ملی و جهانی

تور و گردشگری: به گزارش تور و گردشگری، معاون میراث فرهنگی کشور با تاکید بر رفع مشکلات پایگاه های میراث ملی و جهانی و افزودن بر غنای آموزشی و پژوهشی آنها، بر ضرورت استانداردسازی و ارتقا تراز این پایگاه ها تاکید کرد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، نشست بررسی نظام مسائل در رابطه با پایگاه های میراث ملی و جهانی استان کرمان با حضور علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی، در سالن فجر وزارت خانه برگزار گردید.
در این نشست، مدیران ستادی وزارت خانه و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان، معاون میراث فرهنگی استان و مدیران پایگاه های ملی و جهانی این استان حضور داشتند.
در ابتدای این نشست ۳ ساعته، فریدون فعالی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان خاطرنشان کرد: این استان ۷ پایگاه میراث جهانی و ۲ پایگاه میراث ملی دارد.
سپس مدیران پایگاه های میراث جهانی بم و منظر فرهنگی آن، میمند، باغ شاهزاده ماهان، بیابان لوت، قنات های قاسم آباد و اکبرآباد، قنات گوهرریز و پایگاه ملی بافت تاریخی کرمان در رابطه با مسائل خود نکاتی را مطرح نمودند.
سپس، قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور به بیان نکات و راهکارهایی برای رفع مسائل پایگاه های کرمان پرداخت و پیشنهاد کرد شورای راهبردی به صورت ماهانه در پایگاه ها تشکیل گردد.
علی دارابی اظهار داشت: امروز چهارمین نشست بررسی نظام مسائل در رابطه با پایگاه های میراث ملی و جهانی است و باید برای تقویت زیرساخت ها، تجهیزات و بایسته های پایگاه ها تلاش نماییم.
وی افزود: ماهیت پایگاه ها فقط پژوهشی و مرمتی نیست. امروز پایگاه های ملی و جهانی نقش مهمی در روایتگری و برگزاری رویداد در کنار مباحث آموزشی، پژوهشی و مرمت دارند.
معاون میراث فرهنگی کشور اضافه کرد: باید روایتگری در پایگاه ها به معنای واقعی صورت گیرد. پایگاه ها باید با جوامع محلی ارتباط برقرار کنند و سواد میراثی جامعه را بالا ببرند. همینطور سهم موزه ها را باید در سبد فرهنگی مردم افزایش دهیم.
دارابی تاکید کرد: باید در پایگاه های میراث فرهنگی، کارگاه های آموزشی در زمینه حفاظت و مرمت برگزار گردد و انتقال تجربه از اساتید به جوانان انجام گیرد.
او ضمن اشاره به انجمن های میراث فرهنگی و خیرین در استان ها اظهار داشت: استان ها باید از ظرفیت خیرین این انجمن ها و مسئولیت اجتماعی سایر دستگاه ها در جهت محافظت از میراث فرهنگی کشور استفاده نمایند.
تخصیص اعتبار به موزه منطقه ای جیرفت و بازار رفسنجان و توسعه باغ موزه هرندی با همکاری سایر دستگاه ها، همچون مصوبات این نشست بود.


منبع:

1402/05/20
15:12:37
5.0 / 5
233
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری