با نیمه تمام ماندن یك پروژه عظیم موزه ای صورت گرفت؛

ورود بنیاد مستضعفان برای تکمیل موزه فرش تبریز

ورود بنیاد مستضعفان برای تکمیل موزه فرش تبریز

به گزارش تور و گردشگری، مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی از ورود موسسه موزه های بنیاد مستضعفان به پروژه تکمیل موزه فرش آگاهی داد و اظهار داشت: این موسسه فرش های نفیس زیادی دارد که می تواند در اختیار موزه قرار گیرد.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ شهر تبریز یکی از شهرهایی است که موزه های زیادی دارد اما فرش تبریز که شهرت جهانی کسب کرده و خیلی ها این شهر را با فرش و بازار فرش آن می شناسند هنوز یک موزه درخور توجه ندارد. همین موضوع سبب شد تا در دهه ۸۰ مسئولان استان به فکر ایجاد یک موزه برای فرش بیفتند سال ها طول کشید تا ساخت این موزه به مرحله کلنگ زنی رسید ولی حالا با گذشت ۱۴ سال هنوز این موزه تکمیل نشده است.
۱۷ تیر سال ۸۸ با تصمیم مسئولان کشور برای ساخت موزه فرش در سطح ملی، کلنگ موزه در شهر تبریز به زمین خورد. در مراسم کلنگ زنی این موزه نمایندگان مجلس، شهردار و مسئولان وقت استان آذربایجان شرقی نیز حضور داشتند.

همان موقع تراب محمدی مدیرکل میراث فرهنگی استان اظهار داشته بود: برنامه ریزی و تهیه طرح مناسب برای این موزه با برنامه های دقیق کارشناسی انجام گرفته است و تفکیک موزه به دو بخش اداری و نمایشگاهی و راه اندازی سالن های مختلف برای ارائه دست بافته ها و آثار در رابطه با فرش، برای تخصصی شدن و افزایش بهره مندی بازدیدکنندگان لحاظ شده است. این موزه قرار بود در ۶ هزار و ۵۰۰ متر مربع و زیر بنای ده هزار متر مربعی در چهار طبقه ساخته شود تا به بررسی مسائل حوزه فرش بپردازد.
اما سال ها گذشت و روند ساخت این موزه کند بود. به حدی که صدای تعدادی از مسئولان نیز درآمد ولی متولیان هر بار در پاسخ می گفتند که درحال انجام کار هستند یا آنرا در اولویت قرار می دهند. مانند محمد رضا کارگر مدیرکل موزه های سازمان میراث فرهنگی وقت که گفت اولویت ما در سال ۹۴ در دستور کار قرار دادن موزه های رها شده مانند موزه فرش تبریز است. تعدادی از این موزه ها فقط خاک برداری شده اند.
مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی وقت اظهار داشته بود: موزه فرش تبریز را باید حداکثر تا هفته دولت سال آینده (۹۵) آماده کنیم حتی زمانی که تبریز در سال ۹۴ به عنوان شهر جهانی فرش عرضه شد، مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی وقت اشاره کرد: موزه فرش تبریز را باید حداکثر تا هفته دولت سال آینده (۹۵) آماده نماییم.
آجر روی آجر قرار دادن برای ساخت موزه فرش به ندرت انجام می گرفت تا این که دیوان محاسبات به این پروژه ورود پیدا کرد. سال قبل محمدرضا کردلو مدیرکل دیوان محاسبات آذربایجان شرقی از بررسی پروژه توسط دیوان با هدف تحقق سیاست محوری کاهش قیمت تمام شده کالا و خدمات و مقابله با ترک فعل ها آگاهی داد و از تعطیلی پنج ساله این پروژه اظهار تأسف کرد.
همین تعطیلی چند ساله باعث شده است تا هزار میلیاردریال بودجه برای تکمیل آن نیاز باشد. این درحالی است که اگر چند سال پیش این پروژه تمام می شد نیازی به این همه بودجه نبود. این موزه که به سبب اختلافات کارفرما با پیمانکار و ناهماهنگی مهندس مشاور طراح بیش از شش سال است که به رغم قرار گرفتن در بافت تاریخی مشرف به مسجد کبود، رها شده، این دفعه باز هم برای تکمیل آن وعده جدیدی داده شده است.
در سال ۱۴۰۳ شاهد تکمیل موزه خواهیم بود
حمزه زاده مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان باتوجه به راکد بودن پروژه موزه فرش تبریز اظهار داشته بود: این پروژه برخی مشکلات حقوقی و اعتباری دارد که خوشبختانه مشکلات حقوقی حل شده و مشکلات اعتباری هم از اعتبارات سفر ریاست جمهوری دیده شده است. امیدواریم اعتبارات اختصاص می یابد، بر طبق برنامه ریزی های انجام شده پروژه موزه فرش تبریز باردیگر فعال خواهد شد.
سال گذشته مرتضی ادیب زاده سرپرست اداره کل موزه های کشور در بازدیدش از موزه های تبریز از تکمیل موزه فرش تا سال ۱۴۰۳ آگاهی داده و اظهار داشته بود: در امتداد تکمیل این پروژه اعتبار لازم از محل اعتبارات سال ۱۴۰۱ این وزارت تامین خواهد شد تا طی دو سال آینده شاهد راه اندازی این موزه باارزش با همکاری همه جانبه دستگاه های اجرائی، بازار فرش تبریز و تهران، خیرین و مجموعه داران باشیم.
ولی این دفعه حمزه زاده در گفتگو با خبرنگار مهر حرف دیگری می زند و می گوید که مقرر است پروژه موزه به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برای تکمیل داده شود. او معتقد می باشد که این موزه تا ۷۰ درصد پیش رفته است و از اینجا به بعد به بنیاد برای تکمیل سپرده خواهد شد. الان این موزه درحال نازک کاری است و سالن ها تولید شده است. ما با بنیاد مشارکت می نماییم تفاهمی برای تکمیل و تجهیز موزه امضا خواهد شد این بنیاد فرش های ارزشمندی دارد که می تواند به تکمیل این موزه کمک نماید.
در زمانی که قرار بود این موزه شکل بگیرد کسی به این فکر نکرده بود که فرش های فاخری که مقرر است در موزه به معرض نمایش گذاشته شود از کجا تامین خواهد شد حتی اگر این موزه ۷۰ درصد نیز پیش رفته باشد که بعید به نظر می آید، بازهم هزینه و زمان زیادی برای تکمیل و تجهیز نیاز دارد حتی با کمک بنیاد مستضعفان.


منبع:

1402/06/11
08:23:40
5.0 / 5
367
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری