ایروانی:

تمدید وقفه بشردوستانه در غزه و تبدیل آن به یک آتش بس بادوام ضروری ترین اولویت است

تمدید وقفه بشردوستانه در غزه و تبدیل آن به یک آتش بس بادوام ضروری ترین اولویت است

به گزارش تور و گردشگری، سفیر و نماینده دائم ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در رابطه با مساله فلسطین اظهار داشت: مهم ترین و ضروری ترین اولویت، تمدید وقفه بشردوستانه در غزه و تبدیل آن به یک آتش بس بادوام و ارسال کمک های بشردوستانه به این منطقه است.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایسنا، امیرسعید ایروانی اظهار نمود: بر مبنای یافته های مذکور در گزارش کمیته حقوق مسلم فلسطینیان (CEIRPP)، وضعیت ناگوار کنونی در فلسطین اشغالی، نتیجه مستقیم اشغالگری رژیم صهیونیستی است که در واقع هسته مرکزی بحران ها و منازعات منطقه خاورمیانه است. گزارش کمیته نشان داده است که قبل از ۷ اکتبر، تعداد شهدای فلسطینی در شروع سال ۲۰۲۳ به بالاترین تعداد از ۲۰۰۶ میلادی رسیده بود. شهرک نشینان صهیونیستی مردم فلسطین همچون کودکان را هدف قرار میدادند. بر مبنای حقوق بین الملل، چنین شهرک نشینان مسلحی که با پشتیبانی نیروهای مسلح صهیونیستی مستقیماً در درگیری مداخله نموده اند را نمی تواند شهروند حمایت شده توسط حقوق بشردوستانه دانست.
وی اظهار داشت: ایران اعتقاد دارد کوشش برای توجیه جنایات ضد مردم فلسطین به بهانه «دفاع از خود» در صورتی که حقوق مسلم فلسطینیان همچون "حق دفاع از خود" برای ایشان نادیده انگاشته می شود، برای اشغالگر مبنای حقوقی ندارد. در این رابطه اگر بنا بر استفاده یکی از سوی ها از حق دفاع باشد، فلسطینیان مستحق آن خواهند بود چونکه مشکلات آنها قبل از همه ریشه در اشغالگری و جنایات نیروهای صهیونیستی در طول سالهای پیش از شکل گیری مقاومت مردم فلسطین در پاسخ به این جنایات، دارد.
ایروانی اظهار نمود: ما از تمام اعضای سازمان ملل می خواهیم قبل از پذیرش بهانه ساختگی اشغالگران برای دفاع از خود، گزارش اقدامات رژیم صهیونیستی در سال پیش از وقایع اخیر را در نظر بگیرند و برای محکوم نمودن آن چه گروگانگیری خوانده می شود، به این بخش گزارش توجه نمایند که میگوید تعداد فلسطینیانی که بدون دلیل موجه و بدون افترا بازداشت شده بودند، به بیشترین حد بعد از ۲۰۰۸ رسیده بود و ۵۰۰۰ فلسطینی همچون ۱۶۰ کودک و ۱۱۰۰ زندانی بدون افترا و رسیدگی قضایی در زندانهای رژیم صهیونیستی به سر میبردند. فقط در طول ۵۰ روز اخیر، بیشتر از ۳۲۰۰ فلسطینی دیگر هم بازداشت شده اند.
وی اظهار داشت: مطالبه گری برای پاسخگو کردن و مسئول شناختن رژیم صهیونیستی برای جنایاتش همچون جرایم جنگی، جرایم ضد بشریت و نسل کشی، حق مسلم فلسطینیان است. ایران بر این باور است که ارتکاب این جرایم سبب گردیده قضاوت شورای امنیت در سال ۱۹۴۹ برای تأیید «صلح دوست» بودن رژیم صهیونیستی (که مبنای پذیرش عضویت این رژیم در سازمان ملل بوده است) و قابلیت و اراده این رژیم برای اجرای تعهدات ذیل منشور سازمان ملل متحد، مورد تردید جدی قرار گیرد.
نماینده ایران اضافه کرد: جرایم این رژیم باید به طور جدی مورد توجه جامعه بین المللی قرار گیرد و مردم فلسطین باید در سطح بین المللی مورد حمایت قرار گیرند. وقت آن است که مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ۳۳۷۹ (۱۹۷۵) خویش را که صهیونیسم را شکلی از نژادپرستی و تبعیض نژادی برشمرده بود، احیا نماید. بیشتر از این نباید به رژیم صهیونیستی اجازه داد که در مقابل جنایاتش از مصونیت برخوردار باشد. این رژیم باید مجبور شود تا تعهداتش را اجرا نماید، محاصره غزه و اشغالگری را خاتمه دهد و تشکیل کشور مستقل فلسطین مورد حمایت قرار گیرد و دراین زمینه، پذیرش عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل، اولویت خواهد داشت.
ایروانی اشاره کرد: ایران بر موضع اصولی خود تاکید دارد که چاره پایدار و مؤثر برای حل مساله فلسطین برگزاری یک همه پرسی با شرکت تمام فلسطینیان است. ایران اعتقاد دارد چاره تضمین صلح تنها از راه پایان اشغالگری و بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین خود و بهره مندی از حق تعیین سرنوشت است. هم اکنون هم ما معتقدیم که مهم ترین و ضروری ترین اولویت، تمدید وقفه بشردوستانه در غزه و تبدیل آن به یک آتش بس بادوام و ارسال کمک های بشردوستانه به این منطقه است.1402/09/08
09:33:43
5.0 / 5
226
تگهای خبر: زمین , مقاومت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری