صدراعظم قاجاری كه اموالش مقصد گردشگری شد

صدراعظم قاجاری كه اموالش مقصد گردشگری شد

تور و گردشگری: تپه های عباس آباد نگین سبز شهری است، كه بیشتر روزهایش هوای آلوده و خیابان های پرترافیك دارد این اراضی كه امروزه منطقه گردشگری تهرانی ها شده، اموال مردی بود كه سال ها صدر اعظم محمد شاه قاجار بوده و مقرر است بیشتر از گذشته مد نظر قرار گیرد.قدیمی های تهران می گویند در سال های دور عباس آباد چیزی جز تپه های بی و آب و علف نبود ولی این روزها حسابی تغییر کرده و یکی از مناطق گردشگری تهران حساب می شود، منطقه ای خوش آب و هوا با امکانات تفریحی. ولی تاریخ این منطقه به کجا بر می گردد؟ عباس آباد تهران را «میرزا عباس ایروانی» معروف به «حاج میرزا آقاسی»، آباد کرد، برای همین نام او را گرفته است.

حاج میرزا آقاسی که بعد از قتل قائم مقام فراهانی در زمان قاجار به مدت ۱۳ سال صدراعظم بود، بیشتر اوقات خودرا در عباس آباد می گذراند و به آباد کردن این محدوده اهتمام خاصی داشت. عباس آباد قریه ای بود دارای قلعه، خانه های رعیتی و عمارت اربابی که از هر نظر برای سکونت میرزا آقاسی و پذیرایی از مهمانانش دارای امکانات زیادی بود. پس از مرگ او، مستوفی الممالک این زمین ها را خریداری کرد و به سایر املاک خود، یعنی یوسف آباد و بهجت آباد افزود.

روستای عباس آباد تبدیل به مجموعه ایرانی اسلامی شد

روستای عباس آباد که این روزها به نام اراضی عباس آباد می شناسیم سرگذشت پرفراز و نشیبی را در یک قرن اخیر از سر گذرانده است. در دوره ای قرار بود شهرک دیپلماتیک شود، در زمانی در ابلاغیه ای به شهرداری تهران سفارش شد مجموع اراضی برای طرح های بلندمدت فرهنگی، سیاسی و فضای سبز استفاده گردد. بعدها طرح دیگری داده شد که در این منطقه مراکز اداری مستقر شوند. سرانجام، سال ۱۳۷۱ کل اراضی را به رئیس جمهور وقت واگذار شدو آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز کل اراضی را به ادارات و مجموعه های دولتی واگذار کرد. تا اینکه در سال ۱۳۷۲ مقام معظم رهبری طی نامه ای دستور دادند کل اراضی در مقیاس ملی و منطقه ای به کاربری فرهنگی تبدیل گردد و این مجموعه، فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی در پایتخت را به تصویر بکشد.این روزها شاهد مجموعه های فرهنگی و تفریحی متنوعی هستیم؛ همچون موزه نادر ابراهیمی، بوستان طالقانی، پل طبیعت، بوستان آب و آتش، باغ کتاب، باغ موزه دفاع مقدس و باغ هنر، میدان مشاهیر، آسمان نما یا گنبد مینا، باغ غذا و... در این محدوده سرسبز که از آن بعنوان نگین سبز پایتخت هم یاد می شود.

تقریبا اراضی عباس آباد می تواند پاسخگوی هر سلیقه ای باشد می توان سری به موزه نادر ابراهیمی رفت و دست نوشته و کتاب های شخصی وی را مشاهده کرد و یا در مجموعه باغ غذا، علاوه بر خوردن غذا با خودوروهای موزه ای جذابی را تماشا کرد.خودروهای سرو غذا

در قسمتی از مجموعه فرهنگی و تفریحی عباس آباد برخی از خودرو های تاریخی را به نمایش درآمده که هم کارکرد موزه ای داشته باشند و هم بتوان از آنها برای سرو و تهیه غذا استفاده نمود. بعنوان مثال هامر یک کمپر نظامی دارد که با چیدمانی که برای آن تعریف شده به سرو غذا می پردازد. خودرو ها با ایده غذاهای ایرانی فراموش شده نیز کاربری داده شده اند.

در اینجا ۲۰ طرح غذایی با بهره گیری از نمایش خودرو های تاریخی وجود دارد که همه آنها در چهار زون تقسیم بندی شده اند. در بین آنها می توان تراکتوری را دید که به سرو آب میوه های طبیعی تغییر کاربری داد و یا اولین خودرو برقی که به ایران وارد شده است.این مجموعه حتی علاقمندان ستاره شناسی را بی نصیب نگذاشته است، آسمان نما یا گنبد مینا که درحال حاضر به خاطر کرونا تعطیلست این مجموعه به دعوت ناسا در باشگاه رصدکنندگان آنلاین ماه از ۲۶ سپتامبر تا ۳ اکتبر قرار گرفت.

نگاه فرهنگی و گردشگری افزایش یافت

مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد با اعلان اینکه در حدود دو سال اخیر پروژه بیشتر فرهنگی مردمی و گردشگری شده است، اظهار داشت: همچنان مانند برخی دیگر نقاط گردشگری تهران این پروژه نیز با کمبود پارکینگ مواجه می باشد.
سید محمد حسین حجازی اضافه کرد: برای رفع اشکال با رئیس بنیاد مستضعفان مذاکراتی انجام شد و مقرر است از سمت میدان آرژانتین دسترسی برای این پروژه ایجاد شود مسیر مترو هم تا آخر امسال به نتیجه می رسد.
حجازی در جریان بازدید خبرنگاران از این مجموعه به مناسبت هفته تهران در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه همیشه کیفیت رستوران های این مجموعه مسئله داشت، اظهار داشت: با شما موافقم و در این راستا قرار داد راه با رستوران داران قبل از موعد فسخ شده است.افتتاح گذر گردشگری عباس آباد
حجازی از افتتاح گذر گردشگری عباس آباد برای روز شنبه( دوازدهم مهرماه ۹۹)، آگاهی داد و اظهار داشت: مجموعه متشکل از غرفه های سوغات صنایع دستی و هنرهای تزئینی در این گذر افتتاح می شود.
وی افزود: با همکاری با سازمان ساماندهی مشاغل و معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی مقرر است هنرمندان صنایع دستی پاساژ پروانه به باغ هنر منتقل شوند و به زودی این تفاهمنامه امضا می شود تا هر جمعه میزبان این هنرمندان باشیم.
حجازی با اشاره به این که بهره برداری از تپه های عباس آباد همچنان ادامه دارد اظهار داشت: حدود ۱۵ درصد تا اختتام کار مانده است و همه گیری کرونا سبب وقفه در عملیات عمرانی بعضی از طرح ها همچون دریاچه هنر کوشک، باغ نمایش و مجموعه ساختمان موسیقی شده است.
حجازی برای به انتها رسیدن این پروژه ها حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیارد تومان بودجه لازم است، اظهار داشت: درصدد هستیم شهرداری تهران این اراضی را منطقه ویژه تهران ببینند و برای بودجه در صدد کسب مصوبه از مجلس شورای اسلامی هستیم برای اینکه هزینه نگهداری بسیار زیاد است و تنها می توانیم از هزینه های جاری را پرداخت نماییم و برای اتمام پروژه های نیمه کاره نیاز به سرمایه های بیشتر داریم.منبع:

1399/07/15
11:57:56
5.0 / 5
1727
تگهای خبر: باغ , تاریخی , خرید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری