از تصمیم خودسرانه ایرلاین ها تا آموزش جذب توریست در دوره كرونا

از تصمیم خودسرانه ایرلاین ها تا آموزش جذب توریست در دوره كرونا

به گزارش تور و گردشگری در حالیكه دولت درصدد تقویت گردشگری می باشد ایرلاین های ایرانی نرخ بلیت هواپیما را گران كردند؛ خبر دیگر اینكه وزیر گردشگری ایران به تركیه رفته تا ببیند تركیه در دوران شیوع گردشگری، این صنعت را چگونه تعطیل نكرده است.


وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی دو روزی است به همراه هیئت همراه عازم ترکیه شده است و می خواهد بداند ترکیه چگونه در دوره همه گیری کرونا مرزهایش را باز کرده و توریست خارجی می پذیرد، اما هر کسی این روزها سر و کارش به مراکز گردشگری و یا هتل های ترکیه افتاده می گوید شیوه نامه های بهداشتی به شدت به صورت کامل رعایت می شود. حالا باید ببینیم ایران هم می تواند چنین شرایطی را مهیا کند و یا خیر.

ایرلاین ها با وجود مخالفت ها، قیمت بلیط را افزایش دادند
حرمت الله رفیعی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اظهار داشت: ایرلاین ها با وجود مخالفت وزیر راه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نرخ بلیط پروازهای داخلی را زیاد کردند.
وی در این خصوص اظهار داشت: با وجود مخالفت های گسترده ای که وزیر راه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و حتی سازمان هواپیمایی کشور داشت، ایرلاین ها نرخ پروازهایشان را زیاد کردند و برخی را حتی تا بیشتر از صددرصد زیاد کردند.
رفیعی به با اشاره به اینکه دولت برای پشتیبانی از گردشگری بسته های حمایتی تدوین و ابلاغ کرده است، اظهار داشت: این افزایش قیمت از جانب ایرلاین ها اصلاً به نفع گردشگری کشور نیست.
وی افزود: در حالی ایرلاین ها افزایش قیمت دلار را دلیل افزایش نرخ بلیط پروازهای اعلام نمودند که هزینه های آنها به ریال است آنها هزینه کارکنانشان را با ریال پرداخت و دیگر هزینه ها همچون سوخت را با قیمت ریال محاسبه می کنند و در صورت احتیاج به تعمیر و خرید هواپیما از دولت وام کم بهره می گیرند.

آموزش از ترک ها برای پذیرش توریست در روزهای کرونا
وی که الان به همراه وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در ترکیه برای برقراری باردیگر سفرهای توریستی بین ایران و ترکیه و تقویت آن در شرایط شیوع ویروس کرونا به سر می برد، اظهار داشت: ترکیه در این ماه ها با وجود ادامه شیوع ویروس کرونا مرزها را باز و گردشگری را برقرار کرده است، البته نه این که شرایط عادی شده باشد اما سفر در این کشور رونق دارد و چرخه اقتصادی گردشگری به حرکت درآمده است.
رفیعی با بیان این که برای ما مهم می باشد بدانیم ترکیه از چه چاره هایی برای این ایجاد شرایط استفاده کرده، اظهار داشت: مقرر است در این راستا مونسان با وزیر گردشگری ترکیه دیداری داشته باشد.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با بیان این که فعلا قرار نیست از شر کرونا راحت شویم، بدین سبب باید آموزش ببینیم چگونه با این شرایط به زندگی عادی خود برگردیم که در این راستا می توان از تجارب ترکیه بهره برد.
وی اضافه کرد: درست است که میزان توریست به میزان پیش از شیوع ویروس کرونا در ترکیه نیست. اما آنچه ما امروز شاهد می باشیم این است که گردشگری در ترکیه جریان دارد و مسافرانی از روسیه و اروپا و آمریکا به ترکیه سفر می کنند.
رفیعی سپس با اشاره به دیداری که در اولین روز از سفر هیات ایرانی با اتاق بازرگانی، معاون استانداری و شهردار وان صورت گرفته است، درباره تمایل ترک ها برای تقویت روابط گردشگری با ایران، اظهار داشت: ترک ها از مسدود بودن مرز ایران به روی گردشگران گله مند هستند، آنها به تعاملات دوسویه گردشگری با ایران تمایل دارند.

فاز دوم تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری آغاز شد
ولی تیموری معاون گردشگری کشور از تغییر مشاور ارشد و آغاز رسمی فاز دوم تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری با استقرار تیم مشاوره جدید در تهران اطلاع داد.
وی در دیدار با سوتان سوتکوفسکی رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران در محل معاونت گردشگری برگزار شد، به تشریح نتایج برگزاری وبینار پرداخت و اظهار داشت: از یک سال و نیم پیش تا کنون پروژه تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری کشور در معاونت گردشگری در حال پیگیری است. طبق توافق صورت گرفته با سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در سال ۱۳۹۷ تصمیم گرفته شد تا دبیرخانه سازمان جهانی گردشگری هم مشاوران با تجربه بین المللی را برای کمک به مشاوران داخلی معرفی نماید و از آنجایی که آن سازمان در ایران دفتری ندارد، پیگیری اجرای این توافقات به دفتر منطقه ای یونسکو در تهران واگذار شد.
او اشاره کرد: علاوه بر این موضوع، به سبب وجه غالب گردشگری تاریخی فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران و مذاکرات به عمل آمده، دفتر منطقه ای یونسکو هم در پروژه تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری به صورت مستقیم وارد همکاری فنی شد.
گردشگری به وقت روستا
کارشناسان گردشگری داخلی و خارجی معتقدند در روزهایی که کرونا خیلی از مرزهای کشورها را بسته می توان گردشگری داخلی همچون گردشگری روستایی را جایگزین کرد.
همه گیری بیماری کرونا و ماندگاری آن در سرتاسر جهان تغییرات گسترده ای را به وجود آورده که گردشگری را هم شامل می شود بنظر می رسد ادامه روند ویروس، این صنعت را هم شامل تغییرات زیادی بکند از آن جمله می توان به کاهش چشم گیر گردشگری خارجی در همه کشورها اشاره نمود. حالا خیلی از کارشناسان داخلی و خارجی چاره عبور کم بحران تیز از این دوران را رونق گردشگری داخلی همچون گردشگری روستایی عنوان کردند.
شعار سال جاری سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ گردشگری و توسعه روستایی تعیین شد تا از ظرفیت های بی بدیل و منحصر به فرد این بخش در ایجاد توسعه اقتصادی و فراهم آوردن فرصت هایی در خارج از شهرهای بزرگ استفاده گردد.

آموزش ۱۰ هزار نفری شاغلان حوزه گردشگری
زاهد شفیعی مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در شش ماه نخست سال جاری قریب به ۱۰ هزارنفر از ذی نفعان و شاغلان صنعت گردشگری استان های سی ویک گانه کشور از آموزش های هفده گانه عرضه شده درقالب طرح توانمندسازی برخوردارشده اند.
وی با عرضه گزارشی در مورد پروژه توانمندسازی نیروی انسانی شاغل و در رابطه با حوزه گردشگری، دستاوردها، مخاطبان و فراگیران این طرح، اظهار داشت: آموزش و تربیت نیروی انسانی شاغل، مورد نیاز و در رابطه با صنعت گردشگری به صورت مستمر جزو سیاست های اصلی دفتر مطالعات و آموزش گردشگریست.
وی اضافه کرد: به دنبال بررسی ها و ارزیابی های مستمر بر تقویت مهارتی و آموزشی این نیروها، توجه و تمرکز بیشتری شده است و بعد از نیازسنجی و شناسایی اولویت های آموزشی استانها، برنامه ریزی لازم دراین زمینه انجام گرفته تا این مساله بعنوان پروژه توانمندسازی، تعریف و مورد تعقیب قرار گیرد.
شفیعی اظهار داشت: در حقیقت هدف و مأموریت این پروژه ارتقای سطح دانش، آموزش و مهارت منابع انسانی شاغل و مورد نیاز صنعت گردشگری است و با پیشبرد آن بر تقویت بنیان های علمی، رفتاری، اقتصادی و فکری مخاطبان تاکید می شود.

کیفیت و افزایش مدت حضور به دنبال توزیع مقاصد گردشگری
ولی تیموری معاون گردشگری کشور اظهار داشت: کیفیت حضور و افزایش مدت ماندگاری گردشگران به دنبال توزیع مقاصد گردشگری میسر می شود.
وی در نشست با محمد مغزی نجف آبادی شهردار نجف آباد استان اصفهان در محل معاونت گردشگری ضمن پیگیری مصوبات سفر پیشین به این شهر، نجف آباد را از نظر جمعیت دومین شهر و از شهرستان های مهم استان اصفهان عنوان نمود و اظهار داشت: ظرفیت های موجود در این شهر همینطور اقدامات گسترده از جانب شهرداری در ایجاد زیرساخت های صنعت توریسم، شامل بازسازی و مرمت بناهای تاریخی یا راه اندازی و ایجاد تفرجگاه های مختلف همانند «کوچه باغ زندگی» بمنظور احیای محور گردشگری و تفریحی توانسته نجف آباد را بعنوان مقصد گردشگری در جوار شهر اصفهان معرفی نماید.
اقدامات مذکور بستر مناسبی برای توزیع مقاصد گردشگری استان است. کوشش برای معرفی این شهر بعنوان «نجف آباد باغ شهر صفوی» یا «شهر علم و ایثار» سبب شده حیات گردشگری استان، فرصت حضور در مقاصد متنوعی را بیابد و زمینه ایجاد انواع شاخه های گردشگری برقرار شود.
کشف سفال های منقوش لوندو
محمد فرجامی سرپرست دومین فصل کاوش محوطه گبری سربیشه - خراسان جنوبی از کشف سفال های منقوش لوندو (منقش به نقوش هندسی) در خراسان جنوبی اطلاع داد.
وی با بیان این خبر اظهار داشت: محوطه گبری مود در دشت مود شامل دو تپه با ارتفاع کم و نزدیک به هم است که تپه شمالی دارای ارتفاع بیشتری نسبت به تپه جنوبی است.
او با اعلان اینکه این تپه در سال ۱۳۷۶ از سوی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان گمانه زنی و تعیین حریم و در سال ۱۳۸۱ با شماره ۶۳۶۴ در لیست میراث ملی به ثبت رسیده اضافه کرد: با بررسی های سطحی که در محدوده محوطه صورت گرفته سفال هایی مربوط به بازه زمانی هزاره چهارم تا ساسانی به دست آمده که نشان از اهمیت این تپه و مشابهت داده های آن با یافته های به دست آمده با مناطق همجوار خصوصا محوطه های چون کلاته شاهپوری و کرگه چهارفرسخ نهبندان، تپه یحیی کرمان، دهانه غلامان در سیستان ایران، نادعلی(سرخ داغ) در سیستان افغانستان و قلعه کهنه قندهار در جنوب افغانستان و دامب کوه در منطقه بلوچستان دارد.
وی اشاره کرد: خراسان جنوبی به سبب قرارگرفتن در محدوده خراسان بزرگ(مرکز قدرت گیری اشکانیان) یکی از مهم ترین استقرارگاه های دوره اشکانی بوده که محوطه های دیگری را هم دوره با محوطه گبری مود در محدوده پیرامونی دشت بیرجند به مانند تپه تخچرآباد، قلعه قوچو (باغ گلشن) شارقنج، کال جنگال خوسف، لاخ مزار کوچ، پشته نه تاغ/طاق چنشت می توان معرفی نمود ولی از لحاظ کیفیت، داده های فرهنگی محوطه گبری مود یکی از بهترین محوطه ها در سطح استان متعلق به دوره اشکانی است.

تکمیل بررسی های دیرینه شناسی حریم تخت جمشید
حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان موفقیت آمیز بودن تهیه نقشه دیرینه شناسی شهرستان مرودشت، اظهار داشت: موفق به تکمیل بررسی های دیرینه شناسی و شناسایی آثار باقیمانده در محدوده حریم تخت جمشید در وسعتی بالغ بر ۸۵ هزار هکتار شدیم.
وی با بیان این خبر نتایج این اقدامات را در امتداد تکمیل اطلاعات نقشه دیرینه شناسی منطقه دانست و اظهار داشت: بررسی های دیرینه شناسی منطقه تخت جمشید در حدود ۷۰ سال قبل توسط لوئیس واندنبرگ آغاز و در دهه های بعد توسط ویلیام سامنر، عباس علیزاده، رمی بوشالا و علی اسدی دنبال شده است.
او اضافه کرد: با اینکه در طول سال ها بررسی، محوطه های فراوانی مورد شناسایی و مطالعه و گاه نگاری قرار گرفته اند، اما تکمیل این بررسی ها و همچون بازبینی محوطه های بررسی شده پیشین از سال ۱۳۹۶ تا کنون طی سه فصل بررسی دیرینه شناسی در محدوده حرایم تخت جمشید به سرپرستی وحید بارانی و همکاری دیگر اعضای عتیقه شناس و مستندنگاری پایگاه انجام شده است.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد: امید می رود با پیاده سازی تمام اطلاعات بررسی های انجام شده از گذشته تا کنون طی چند ماه آتی بتوانیم به نقشه جامع و یکپارچه دیرینه شناسی منطقه دست یابیم.

موزه لوور پاریس کاوش محوطه تاریخی ویران شهر فاروج را از سر می گیرد
میثم لباف خانیکی سرپرست هیات ایرانی دیرینه شناسی محوطه ویران شهر فاروج اظهار داشت: فصل جدید جستجوهای دیرینه شناسی در محوطه تاریخی «ویران شهر فاروج» با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور و با مشارکت دانشگاه تهران و موزه لوور پاریس به زودی از سر گرفته می شود.
وی در نشست با مدیران این اداره کل با اشاره به شرایط به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا و مشکل حضور باستان شناسان فرانسوی در این پروژه اشاره کرد: با پیگیری های انجام شده، مانع توقف برنامه های پژوهشی و کاوش ها شدیم اما، با وجود سختی ها کارها از سر گرفته می شود.
سرپرست هیات دیرینه شناسی محوطه ویران شهر فاروج با اشاره به اهداف بلندمدت پژوهشی در این محوطه تاریخی، اضافه کرد: در فصل جدید کاوش، کار میدانی بر عهده باستان شناسان ایرانی و مطالعات پژوهشی را متخصصان فرانسوی دنبال خواهند کرد.
خانیکی با اعلان اینکه تابحال همکاری استان خراسان شمالی در پشتیبانی و پیشبرد اهداف پژوهشی در محوطه تاریخی ویران شهر کارساز بوده است، ابراز امیدواری کرد: بدون شک حفظ این آثار، کاوش و معرفی بقایای معماری محوطه، نتایج مؤثری در شناخت تاریخ و فرهنگ منطقه‌ی شمال شرق ایران خواهد داشت.
فصل اول مطالعات دیرینه شناسی محوطه تاریخی ویران شهر فاروج با هدایت گروهی متشکل از باستان شناسان دانشگاه تهران و موزه لوور پاریس آبان ماه سال گذشته به پایان رسید.

۲۶۰ اثر تاریخی در دشت مرودشت شناسایی شد
حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اعلام نمود: فصل سوم بررسی و تهیه نقشه دیرینه شناسی دشت مرودشت فارس با شناسایی ۲۶۰ اثر و محوطه تاریخی به انتها رسید.
فدایی با بیان این خبر اظهار داشت: با مجوزی که پژوهشکده دیرینه شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر کرد، بررسی های دیرینه شناسی و شناسایی آثار باقیمانده در محدوده حرایم تخت جمشید در وسعتی بالغ بر ۸۵ هزارهکتار صورت گرفت.
وی نتایج این اقدامات را با هدف تکمیل اطلاعات نقشه دیرینه شناسی بیان کرد و اضافه کرد: بررسی های دیرینه شناسی منطقه تخت جمشید در حدود ۷۰ سال قبل شروع شد و گرچه در طول سال ها پژوهش محوطه های فراوانی شناسایی و مطالعه و گاه نگاری شد، تکمیل این بررسی ها و بازبینی محوطه های پیشین، از سال ۱۳۹۶ تابحال در سه فصل رقم خورده است.
وی افزود: این پژوهش ها در محدوده حرایم تخت جمشید به سرپرستی وحید بارانی و همکاری دیگر اعضای عتیقه شناس و مستندنگاری پایگاه صورت گرفته و امید است با پیاده سازی همه اطلاعات، طی چند ماه آین بتوانیم به نقشه جامع و یکپارچه دیرینه شناسی منطقه دست یابیم.

کشف گورهای دوران اسلامی در استقرارگاهی از دوران اشکانی
افراسیاب گراوند سرپرست هیات دیرینه شناسی از کشف گورهایی از دوران اسلامی در استقرارگاهی از دوران اشکانی در پیرانشهر آذربایجان غربی اطلاع داد.
وی اظهار داشت: سومین فصل کاوش محوطه سوغانلو ۴ در حوضه سد کانی سیب پیرانشهر استان آذربایجان غربی پژوهشگاه بمنظور پی گردی سازه های معماری بدست آمده از فصول گذشته در حال انجام می باشد.
این عتیقه شناس اشاره کرد: محوطه سوغانلو ۴ از مهمترین استقرارگاه های حوضه آبگیر سد کانی سیب پیرانشهر در یک دره میانکوهی باریک و بر روی بلندی های طبیعی واقع شده است.
گراوند گفت: محوطه یاد شده در دوره اول استقرار خود، دارای ساختارهای معماری سنگچین بزرگ با فضاهای مختلف معماری بوده که در دوره های بعد بعنوان گورستان مورد استفاده قرار گرفته است.
سرپرست هیئت باستان شناختی اشاره کرد: تدفین های بدست آمده از کاوش، دارای خصوصیت های مشترک و تمامی آنها از ساختار معماری مشابهی برخوردار می باشند و تماماً در یک جهت و با اندکی اختلاف به صورت شرقی- غربی قرار گرفته اند.
او با اعلان اینکه ساختار این گورها باتوجه به شواهد موجود به صورت چاله ای است به نحوی که چاله مورد نظر جهت تدفین یک فرد به عمق ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر کنده شده و جسد داخل آن قرار گرفته، اضافه کرد: اجساد داخل این گورها تماماً به پهلوی راست (رو به سمت جنوب) قرار گرفته و دست ها در کنار هم جمع شده اند و بر روی گورها چندین تخته سنگ و لاشه سنگ در یک ردیف چیده شده است.

گردشگری و ورزش در دولت تدبیر و امید، موفق ظاهر شدند
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: گردشگری و ورزش در دولت تدبیر و امید، موفق و روبه جلو ظاهر شدند.
وی بعد از امضا تفاهم نامه توریسم ورزشی در محل وزارت ورزش و جوانان در گفت و گو با خبرنگاران، گفت: بخش گردشگری ورزشی در دنیا مهم می باشد و باتوجه به فرابخشی بودن آن به همکاری همه نهادها نیاز داریم.
وی افزود: یکی از بخش های مهم گردشگری، توریسم ورزشی است که باید از این ظرفیت استفاده گردد. گردشگری هم اشتغال آفرین است و ارزآوری دارد و توریسم ورزشی می تواند در درآمدهای ارزی کمک کننده باشد. با فعال کردن این بخش، توریسم ورزشی تقویت می شود. رویدادهای مهمی در گردشگری ورزشی است که با فعال کردن آن امیدواریم به ارزآوری و توریست خارجی کمک نماییم.
مونسان گفت: در دولت تدبیر ورزش و گردشگری موفق عمل کردند. ۲ هزار و دویست واحد بومی گردی و چندین هتل افتتاح طی این مدت به بهره برداری رسید.
منبع:

1399/08/04
17:42:30
5.0 / 5
1507
تگهای خبر: آموزش , باغ , تاریخی , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری