وزیر میراث فرهنگی تاكید كرد:

استان های مرزی به جذب توریست خارجی كمك كنند

استان های مرزی به جذب توریست خارجی كمك كنند

به گزارش تور و گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان این كه ظرفیت های بسیار خوبی برای جذب توریست از كشورهای همسایه وجود دارد اظهار داشت: بدین جهت باید به ادارات كل میراث فرهنگی در استان های مرزی این ماموریت داده شود تا نسبت به جذب توریستهای خارجی از كشورهای همسایه اقدام نمایند.به گزارش عصر یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، علی اصغر مونسان در نهمین نشست شورای هماهنگی بخش خصوصی گردشگری، با بیان این مطلب عنوان کرد: ظرفیت های بسیار خوبی در کشورهای هم جوار برای جذب توریست و توسعه همکاری ها در حوزه گردشگری وجود دارد، ازاین رو باید به ادارات کل میراث فرهنگی در استان های مرزی این مأموریت داده شود تا نسبت به جذب توریستهای خارجی از کشورهای همسایه اقدام نمایند. این مورد فقط وظیفه وزارتخانه نیست بلکه ادارات کل میراث فرهنگی استان ها نیز باید جذب توریستهای خارجی را یکی از وظایف خود بدانند.

وزارت میراث فرهنگی حامی بخش خصوصی

او سپس به اهمیت همکاری بخش دولتی و بخش خصوصی برای رونق گردشگری اشاره نمود و خطاب به مدیران تشکل های بخش خصوصی گردشگری در این نشست، اضافه کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کنار شماست و از شما حمایت می کند. ما بعنوان حاکمیت وظیفه داریم تا مسیر را هموار و موانع را برطرف نماییم. بخش دولتی و بخش خصوصی در کنار همدیگر برای کشور سودآوری خواهند داشت.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: یکی از موضوعاتی که در این شورا باید به آن توجه کرد، سامان دهی آژانس ها به منظور جذب توریست خارجی است. باید به یک متعادل سازی دست پیدا نماییم. باید بدانیم تعداد آژانس های فعال در حوزه جذب توریست خارجی چقدر است و چه ظرفیت هایی در آژانس های ما وجود دارد که از آنها بهره ببریم.

او سپس به ترکیه بعنوان یکی از کشورهای همسایه اشاره نمود و اظهار داشت: این کشور در همسایگی ما دارای ظرفیت های بسیار خوبی است و می توان از ترکیه گردشگران زیادی داشت، منتها به نظر می آید برای این کار نیازمند تبلیغات بهتر و معرفی بیشتر ایران به ترک ها هستیم.

مونسان اظهار نمود: من با وزیر گردشگری ترکیه صحبت کردم آنها علاقمند به توسعه گردشگری با ایران هستند. در صحبتم موضوع طلب فعالان گردشگری ایران از ترکیه را نیز مطرح کردم که قول مساعد برای پیگیری این مورد داده شد و مقرر است در نامه ای رسمی این مورد را به همراه مستندات لازم به وزارت گردشگری ترکیه اعلام نماییم.

او در بخش دیگری از صحبت های خود به برگزاری وبینار خود با وزیر گردشگری ونزوئلا اشاره نمود و اضافه کرد: در این گفت وگوی ویدئو کنفرانسی وزیر گردشگری ونزوئلا نیز برای توسعه همکاری ها در حوزه گردشگری با ایران اظهار علاقه کرد. خوشبختانه ما با ونزوئلا لغو روادید هستیم و از سویی نیز پرواز مستقیم به این کشور داریم که این موضوعات می تواند ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری دو کشور باشد.

بسته سوم حمایتی از گردشگری ابلاغ گردیده است

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه به تدوین بسته حمایتی جدید از فعالان گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه این بسته که به بسته سوم موسوم است تدوین و ابلاغ گردیده است. محدودیت هایی که در بسته های قبلی بود برداشته شده و برای تحقق آن نیز بسیار سعی شده است.

او در ادامه به موضوع نمایشگاه گردشگری تهران نیز اشاره نمود و اضافه کرد: برای چگونگی برگزاری این نمایشگاه نیازمند بهره گیری از نظرات بخش خصوصی هستیم. بر همین مبنا تصمیم گرفتیم امسال نمایشگاه تهران به صورت کامل به بخش خصوصی واگذار شود. بسیار امیدوار هستیم که وضعیت کرونا در کشور و جهان در ماه های آینده بهتر شود و واکسن یا داروی این بیماری کشف شود، با این وجود با عنایت به این که مجوز برگزاری این نمایشگاه دریافت شده است درخواست من از فعالان بخش خصوصی این است که درباره چگونگی برگزاری این نمایشگاه با مسؤلان وزارت بهداشت جلساتی را برگزار کنند و در این خصوص با آنها رایزنی و مشورت شود.

مونسان در ادامه خاطرنشان کرد: با عنایت به اهمیت صنایع دستی ایرانی، امسال در صورت برگزاری نمایشگاه گردشگری تهران حتما باید بخش ویژه ای به این بخش اختصاص یابد.

سامان دهی و برخورد با تورهای گردشگری غیرمجاز

او در ادامه به موضوع تورهای غیرمجاز اشاره نمود و اظهار داشت: متأسفانه تورهای غیرمجاز در کشور برگزار می گردد که نتایج منفی آن به ما برمی گردد. این تورها بیشتر تورهای طبیعت گردی هستند که به طبیعت و جنگل و کویر لطمه هایی نیز وارد می کنند، در حالیکه افراد طبیعت گرد، طبیعت دوست نیز هستند و به طبیعت احترام می گذارند و صدمه ای وارد نمی کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان کرد: پیشنهاد من این است که در مرحله اول باید این تورها را سامان دهی کرد و در درجه دوم با تورهای غیرمجازی که امکان سامان دهی آنها وجود ندارد به شکل جدی برخورد کرد و در این خصوص می توان از ظرفیت ناجا برای برخورد با این تورها و پیشگیری از برگزاری آنها کمک گرفت.

در ادامه این جلسه پورتال جامع گردشگری ایران به آدرس برای مدیران تشکل های بخش خصوصی گردشگری ارائه شد و دکتر مونسان با اشاره به قابلیت های این پورتال از فعالان بخش خصوصی خواست تا در برنامه ریزی ها برای برگزاری تورهای گردشگری و سفر از ظرفیت های این پورتال استفاده کنند.

منبع:

1399/08/12
18:31:30
5.0 / 5
1582
تگهای خبر: توریست , سفر , فرهنگ , گردشگران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری