گزارش تور و گردشگری؛

برخی بانك ها وصول اقساط وام كرونای گردشگری را آغاز كردند!

برخی بانك ها وصول اقساط وام كرونای گردشگری را آغاز كردند!

بعضی از بانكها با وجود اینكه بخشنامه شده اقساط وام كرونایی بنگاههای گردشگری باید از اردیبهشت سال آینده آغاز شود اما از این ماه آغاز به وصول اقساط این تسهیلات كردند.گروه جامعه؛ در بخشنامه بانک مرکزی که در تاریخ ۲۲ مهر ماه به بانکهای کشور اعلام شده؛ در مورد کسب و کارهای صدمه دیده حوزه گردشگری آمده که بازپرداخت تسهیلات بانکی قبلی دریافت شده تا آخر سال ۹۹ امهال می شود. همینطور متقاضیان مجازند تا آخر آذرماه سالجاری ثبت نام کنند. بازپرداخت اقساط این تسهیلات اول اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود و بنگاههایی که با دستورالعمل قبل تسهیلات دریافت کرده اند هم مجاز به دریافت مابه التفاوت تسهیلات طبق دستورالعمل جدید خواهند بود.

اما حالا نخستین قسط وامی که به بنگاههای داده شده است، از همین ماه آبان از حساب آژانس های مسافرتی کم شد. در اینباره، آذر مقیمی یکی از آژانس داران به خبرنگار مهر اظهار داشت: من به بانک مراجعه نموده ام می گویند که چنین بخشنامه ای در بانک ما قابل اجرا نیست. مگر می شود بخشنامه بانک مرکزی را یک بانکی به دلخواه اجرا نکند؟ من از این بانک وام گرفته ام و حالا به جای اینکه ۶ ماه تنفس اعلامی را اجرا کند، از ماه آبان نخستین قسط را از حسابم برداشت کرده است.

یکی دیگر از مدیران آژانس های مسافرتی اظهار داشت: من با بخش شکایت یکی از بانک ها تماس گرفتم و گفتند که این بخشنامه به مجمع می رود تا بررسی نمایند که آیا این بخشنامه به صلاح هست یا نه. ما نهایت وقتی که می توانستیم به شما بدهیم دو ماه بود. در مجمع تصمیم گرفته شد از این ماه قسط وام کسر شود.

مجتبی اعلایی مدیر یکی دیگر از آژانس های مسافرتی به خبرنگار مهر اظهار داشت: من سه کارمند در آژانس دارم که آنها را تعدیل نکردم. برای هر یک از این سه کارمند، ۱۶ میلیون تومان و جمعاً ۴۸ میلیون تومان گرفتم که اقساطش از آبان ماه شروع می شد. در جلسه ای معاون گردشگری اعلام نمود که وام دیگری به دفاتر داده می شود بدین سان که اگر صفر تا ۱۰ کارمند داشته باشید ۱۵۰ میلیون تومان اگر ۱۰ تا ۲۰ کارمند داشته باشید ۲۵۰ میلیون و اگر از ۲۰ کارمند بیشتر داشته باشید ۳۰۰ میلیون تومان وام می گیرید با همان ۱۲ درصد سود. ما چون ۳ کارمند داشتیم باید ۱۵۰ میلیون تومان می گرفتیم اما از آنجائیکه قبلاً ۴۸ میلیون تومان را گرفته بودیم این مبلغ از آن ۱۵۰ میلیون تومان کم شد. این وام را هم به جای آبان باید از اردیبهشت سال ۱۴۰۰ پرداخت نماییم. در واقع ۶ ماه تنفس داده اند.

وی بیان نمود: با وجود اینکه این روند توسط بانک مرکزی و معاونت گردشگری بخشنامه شده اما هیچ بانکی آنرا اجرایی نمی کند و الان از حساب دفاتر این اقساط کسر می شود. زمانی که به بازرسی هر یک از بانک ها رجوع می نماییم اعلام می کنند که بانک به صلاح ندانسته آنرا اجرایی کند.


منبع:

1399/08/23
22:53:10
5.0 / 5
1566
تگهای خبر: گردشگری , مسافرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری