وزیر میراث فرهنگی:

آثار تاریخی اسفراین نشان از پویایی فرهنگ این خطه در تاریخ ایران دارد

آثار تاریخی اسفراین نشان از پویایی فرهنگ این خطه در تاریخ ایران دارد

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن اشاره به سابقه تاریخی و کهن شهرستان اسفراین خراسان شمالی نوشت: آثار برجای مانده از استقرارهای پیش ازتاریخ تا دوره اسلامی در سرتاسر این شهرستان نشان از پویایی فرهنگ این خطه در تاریخ ایران زمین دارد.به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، علی اصغر مونسان با انتشار تصاویری از جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی در حساب کاربری خود در اینستاگرام، نوشت: این شهرستان در جنوب شرقی استان خراسان شمالی قرار گرفته و از شمال به شهرستان بجنورد، از شمال شرقی به شهرستان شیروان، از شرق به شهرستان فاروج، از غرب به شهرستان جاجرم و از جنوب و جنوب شرقی به استان خراسان رضوی محدود می شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: شهرستان اسفراین سابقه تاریخی کهنی دارد و آثار برجای مانده از استقرارهای قبل از تاریخ تا دوره اسلامی در سرتاسر این شهرستان نشان از پویایی فرهنگ این خطه در تاریخ ایران زمین دارد.

مونسان تصریح کرد: شهرستان اسفراین در دوره تاریخی، بخصوص در دوره های اشکانی و ساسانی هم همواره جزو ولایات مهم به شمار می رفته و بارها در متون تاریخی و جغرافیایی از آن نام برده شده است.


ارگ تاریخی «بلقیس» یکی از بزرگ ترین بناهای خشتی و گلی کشور است که در ۳ کیلومتری جنوب غربی شهرستان اسفراین واقع است. هرساله تعداد زیادی از گردشگران کشور و جهان برای بازدید از این ساخته دست بشر به این منطقه سفر می کنند.یکی از این رویدادهای فرهنگی و ورزشی اسفراین کشتی با چوخه است که در تعطیلات نوروز در مناطق خراسان شمالی بخصوص شهر اسفراین در روز چهاردهم فروردین هر سال برگزار می شود، مردم در این روز به صورت خودجوش در گود چشمه زینل خان اسفراین گردهم می آیند و شاهد مبارزه چوخه کاران هستند که البته در نوروز ۹۹ به علت شیوع بیماری کرونا در کشور این ورزش فرهنگی آیینی برگزار نشد.

کشتی با چوخه مبارزه ای در ارتباط با یک دهه یا چند دهه نیست، بلکه ریشه در فرهنگ خراسان دارد و ترکیبی فرهنگ بومی با مدرن است و در طول تعطیلات عید نوروز در مناطق مختلفی از خراسان شمالی و رضوی برگزار می گردد. گود کشتی، زمین مسابقه، ساز و دهل، جوایز و معرفی قهرمان این مسابقات به صورت تمام و کمال از فرهنگ خاص خراسان نشات می گیرد. همینطور چوخه کاران از لباس های ویژه ای استفاده می نمایند که خاص مردم بومی خراسان شمالی و بخش هایی از خراسان رضوی است.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، با عنایت به شیوع بیماری کرونا و سفارش ستاد ملی مقابله با کرونا به خانه نشینی و تاکید بر تعویق سفر به دوران بعد از مهار بیماری کووید ۱۹، حالا بهترین فرصت برای مطالعه و شناخت بیشتر جاذبه های فرهنگی، گردشگری و طبیعی ایران بوجود آمده است. می توان با بررسی دقیق، مقاصد جذاب و جدید گردشگری را برای مسافرت های فردی و گروهی در دوران پسا کرونا برنامه ریزی کرد.


1399/09/19
14:23:47
5.0 / 5
1302
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری