روایت وزیر میراث فرهنگی از روستایی در البرز؛

برغان روستایی با تعزیه و تكیه ای جهانی

برغان روستایی با تعزیه و تكیه ای جهانی

به گزارش تور و گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تعزیه و تکیه برغان بعنوان آثار تاریخی با شهرت جهانی یاد کرد و نوشت: پل و چنارهای مسجد برغان و باقی مانده خرابه های آسیاب و بازار و کوچه های سنگفرش از نقاط دیدنی این روستا است.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی اصغر مونسان با انتشار تصاویری از جاذبه های گردشگری و فرهنگی روستای برغان در حساب اینستاگرامی خود، نوشت: بخش عمده ای از افراد این روستا کهنسالان و ساکنان قدیمی بافت روستا هستند، تعزیه و تکیه برغان بسیار تاریخی و شهرت جهانی دارد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگی و صنایع دستی از آلوی برغان، عسل، توت، گردو سُماق و لبنیات محلی بعنوان معروف ترین سوغات معروف برغان یاد کرد و اضافه کرد: پل برغان، چنارهای مسجد برغان و باقی مانده خرابه های آسیاب و بازار و کوچه های سنگفرش از نقاط دیدنی این روستا است.

«روستای برغان در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ و در غرب استان البرز است و از شمال شهر کرج می توان به آن رسید»برغان هیچ کم ندارد

به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، قدمت برغان به دوران قاجاریه می رسد، قرار گرفتن در کنار رودخانه های شاهرود و سنج و نزدیکی به دو کلان شهر تهران و کرج بااینکه مزیت است، اما با اهمیت تر از همه حفظ سنت ها و روزآمد کردن آنها خود نشان از تدبیر، درایت و دلسوزی ساکنان این روستای جذاب و تاریخی است.

آثارتاریخی، طبیعت بکر، سیمای زیبای روستا تا خوراکی های خوشمزه سنتی حلقه اتصال گردشگری را در برغان تکمیل کرده اند نشان داده است برغان برای جهانی شدن هیچ کم ندارد.

برغان علاوه بر زیبایی های طبیعی و گردشگری از نظر تاریخی نیز حرفی برای گفتن دارد. آب و هوای این روستا به خاطر قرار گرفتن در رشته کوه های البرز در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد می باشد. عمر خیلی از درختان حاشیه این جاده به بیش از ۱۰۰۰ سال می رسد، اما تنها این ها دیدنی ها نیستند بلکه خروش رودخانه ها در دل روستای برغان از همه دیدنی تر است.

پل تاریخی برغان، چنار کهن مسجد جامع، درخت پیر سپیدارک و تپه باستانی قلعه کش کلا از جاذبه های تاریخی و طبیعی برغان است. مسجد جامع با قدمتی ۸۰۰ ساله و حسینیه اعظم در بالا محله برغان که در ماه محرم برنامه های باارزش تعزیه خوانی در آن برگزار می شود، بعنوان از آثار باارزش تاریخی مذهبی کشور برشمرد. قدمت این حسینیه برمبنای نوشته کتیبه سنگی سردر آن به بیش از ۵ قرن می رسد.

پل تاریخی برغان با یک چشمه طاق روی رودخانه شاهرود در ورودی حسینیه اعظم بنا شده که مربوط به دوره صفویه است و دردوره های قاجاریه و پهلوی مرمت شده است و در کنار همه این آثار تاریخی و مذهبی باارزش درخت چنارتاریخی در ضلع شمالی حیاط حسینیه اعظم قرار دارد که بسیار قطور است.

در گذشته بالای تپه کش کلا قلعه ای باستانی وجود داشت که امروزه چیزی از آن باقی نمانده جز قطعات فراوانی از سفال های مربوط به دوران اسلامی به خصوص از دوران ایلخانی تا دوره قاجاریه؛ همه این ها گواهی بر تاریخی بودن این روستا است.

با توجه به شیوع بیماری کرونا و سفارش ستاد ملی مقابله به کرونا به در خانه ماندن و تاکید بر تعویق سفر به دوران بعد از مهار بیماری کرونا حالا بهترین فرصت برای مطالعه و شناخت بیشتر جاذبه های فرهنگی، گردشگری و طبیعی ایران بوجود آمده است. می توان با بررسی دقیق، مقصدهای جذاب و جدید گردشگری را برای مسافرت های فردی و گروهی در دوران پسا کرونا برنامه ریزی کرد.منبع:

1399/09/25
22:41:07
5.0 / 5
1589
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری