مینی ورلد رنسانس گردشگری ملایر

مینی ورلد رنسانس گردشگری ملایر

به گزارش تور و گردشگری ایرنا- باآنکه سال قبل در سایه شیوع کرونا و اعمال چندین ساله تحریم های ظالمانه ضد ایران، سال کم رونقی در صنعت توریسم بود، اما ملایر یکی از جنوبی ترین شهرهای استان همدان با خلق مجموعه تفریحی و توریستی «مینی وُرلد» پایه های این صنعت را در این شهر با ۲ عنوان جهانی مستحکم کرده است.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، مجموعه تفریحی و توریستی مینی وُرلد یا جهان کوچک که از سال ۱۳۸۷ با هدف خلق ۱۳۸ اثر شاخص تاریخی ایران و جهان و به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر ملایر به وجود آمد، امروز بعنوان یکی از مهم ترین محرک های رشد اقتصادی این شهرستان در کنار دیگر ظرفیت هایش به حساب می آید و با وجود اینکه هنوز تکمیل نشده، در طول سال پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است.
طی ۲ سال گذشته هم که ملایر ۲ عنوان جهانی را در انگور و مبلمان منبت به دست آورد، آهنگ رشد و توسعه گردشگری این شهرستان هم شتاب بیشتری گرفته و در ایجاد زیرساخت ها و جذب توریستهای داخلی و خارجی آماده تحولی عظیم است، تحولی که برگرفته از پیشینه تاریخی، فرهنگی و ظرفیت ها و استعدادهای خدادادی است که از آباء و اجداد مردمان این دیار به یادگار مانده است.
تلاش های زیادی در دوره های مختلف شورای اسلامی شهر و شهرداری برای تکمیل این مجموعه کامل گردشگری در شمال شهر ملایر انجام شده تا امروز که شهردار عزم خویش را برای تکمیل پیشانی گردشگری شهر جزم کرده که تا پیش از انتهای دوره پنجم شورای شهر این مجموعه به مرحله بهره برداری برسد، پروژه عظیمی که با صرف میلیاردها تومان اعتبار، آینده درخشانی را برای این شهر و استان رقم خواهد زد.
سال گذشته با پیگیری های انجام شده توسط نمایندگان ملایر در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و شهردار ملایر و با وجود تنگناهای مالی و کمبود اعتبارات، ۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل طرح های این مجموعه تفریحی و گردشگری با ۴۸ هکتار وسعت اختصاص یافت تا قطار توسعه این شهر متوقف نشود و هرچه زودتر هدف گذاری این طرح با ایجاد ۱۳۸ اثر تاریخی محقق و خدمات تفریحی، توریستی و رفاهی برای جذب گردشگران در این مجموعه ارائه شود.


اجرای ۱۳ المان شاخص تاریخی در مینی وُرلد
تاکنون آثار شاخصی همچون تخت جمشید، برج پیزا، پل ورسک، آکروپلیس، برج ایفل، تاج محل، سی وسه پل، اهرام ثلاثه مصر، نیم تنه های شیلی، آرامگاه حافظ و خیام، کاخ خورشید، دیوار بلند چین، برج قابوس، گنبد کابوس، آبشار نیاگارا، باغ مشاهیر و سردیس های مشاهیر ایران و جهان، میدان شهدا و المان های شهدای خلبان در این مجموعه نصب شده و یا در حال تکمیل است تا با تکمیل بخش عظیمی از این پروژه گردشگری؛ رشد اقتصادی و فرصت های شغلی بیشتری را در سایه صنعت توریسم بعنوان صنعت پاک و یکی از پیشران های توسعه، برای شهروندان ملایری به ارمغان آورد.
برای ساخت مجموعه تفریحی و توریستی «مینی وُرلد» هزینه زیادی صرف شده تا این شهر بعنوان چهارمین مقصد دارنده مینی وُرلد جهان و تنها شهر در خاورمیانه، در حوزه صنعت توریسم قد علَم کند و به قول شهردار ملایر در کنار دیگر جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی، تکمیل کننده پازل توسعه این شهرستان باشد.
حسین بابایی: تکمیل بخش عظیمی از مجموعه مینی وُرلد از اولویت های مهم شورای اسلامی شهر و شهرداری ملایر تا سال آینده است و در صدد هستیم این مجموعه تفریحی و توریستی را تا آخر این دوره به اتمام برسانیم و درباره منابع مالی این مجموعه هم با شورای اسلامی شهر به توافق رسیده ایم.
«حسین بابایی» شهردار ملایر در گفت و گو با ایرنا تکمیل بخش عظیمی از مجموعه مینی وُرلد امسال را از اولویت های مهم شورای شهر و شهرداری ملایر ذکر کرد و اضافه کرد: در صدد هستیم این مجموعه تفریحی و توریستی را تا آخر این دوره به اتمام برسانیم و درباره منابع مالی این مجموعه هم با شورای اسلامی شهر به توافق رسیده ایم و برای سرعت بخشیدن به کار، تعداد شیفت های کاری اضافه شده است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون حدود ۱۳ المان تاریخی در این مجموعه مینی ورلد در دست اجرا و تکمیل است، بیان نمود: برای تکمیل این مجموعه از اعتبارات جاری شهرداری هزینه شده و با عنایت به این که با مساعدت های استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر اعتباری برای کمک به این مجموعه مصوب شد، اما همچنان پروژه مشکل کمبود اعتبار دارد.
شهردار ملایر ضمن اشاره به تردد افراد متفرقه در این مجموعه و احتمال صدمه رساندن به المان های نصب شده هم اظهار داشت: محصور شدن مجموعه مینی ورلد و المان ها در دستور کار است و از آغاز سال جاری دیوارکشی مجموعه انجام می شود.


مینی وُرلد؛ همیشه زنده و پویا
بابایی درباره ساخت و تکمیل المان های شاخص تاریخی ایران و جهان در این مجموعه بزرگ گردشگری هم عنوان کرد: هم اکنون اهرام ثلاثه، نیم تنه های شیلی، تاج محل، برج ایفل و محوطه سازی آن، محوطه سازی تخت جمشید و آکروپلیس یونان، دیوار چین و محوطه سازی آن با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی و باغ مشاهیر در حال تکمیل است.
وی همینطور به اجرای پروژه محوطه و پیاده راه سازی مجموعه مینی ورلد اشاره نمود و اظهار داشت: المان های گنبد کاووس، کاخ خورشید، تاج محل، آبشار نیاگارا، المان شهدای خلبان و میدان شهدا هم در حال ساخت است و نمادهای دیگری همچون تخت جمشید، آکروپلیس و پل ورسک هم دراین مجموعه راه اندازی و رونمایی می شود.
هردار ملایر: مجموعه مینی وُرلد یک پروژه پرهزینه است و پیگیری های زیادی برای دریافت ردیف اعتبار ملی برای این پروژه انجام شد، اما موفق به این امر نشدیم و با عنایت به لزوم تکمیل این پروژه بعنوان یک طرح بزرگ گردشگری، منابع مالی را با موافقت شورای اسلامی شهر برای تکمیل آن تعریف کردیم.
شهردار ملایر با اشاره به اینکه تجهیزات فضای سبز و محوطه سازی مینی ورلد و همچنن سردیس مشاهیر خریداری شده است، خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی یک آبنمای جدید هم در این مجموعه بزودی شروع می شود و شبانه روز در حال کار و تلاش هستیم تا بتوانیم در زمان مقرر این مجموعه را تکمیل و با حضور مسئولان کشوری و رسانه های ملی آنرا به بهره برداری برسانیم.
بابایی ضمن اشاره به اینکه مجموعه مینی وُرلد یک پروژه پرهزینه است افزود: پیگیری های زیادی برای دریافت ردیف اعتبار ملی برای این پروژه انجام شد، اما موفق به این امر نشدیم و با عنایت به لزوم تکمیل این پروژه بعنوان یک طرح بزرگ گردشگری، منابع مالی را با موافقت شورای اسلامی شهر برای تکمیل آن تعریف کردیم.
وی اظهار داشت: پارک موزه دفاع مقدس و نمایشگاه دفاع مقدس هم در کنار مجموعه مینی ورلد بعنوان یک پایگاه فرهنگی در دست اجراست و برای طراحی و ساخت مجسمه های باغ مشاهیر با پیمانکار طرح هم مذاکره شده است.


بام ملایر؛ تکمیل کننده پازل توسعه شهر جهانی انگور و منبت
شهردار ملایر از آغاز ساخت نمادین مقبره فردوسی و طاق بستان طی روزهای آتی در این مجموعه اطلاع داد و اضافه کرد: مجموعه تفریحی و توریستی مینی ورلد همینطور باید به یک فضای فرهنگی تبدیل گردد و آیین های مختلفی بخصوص در روزهای نوروز و دیگر مناسبت ها در این مجموعه برگزار گردد تا بعنوان یک جاذبه گردشگری، همواره زنده و پویا باشد.
به گفته وی، از آنجائیکه مینی وُرلد در امتداد مجموعه تفریحی و توریستی بام ملایر با وسعت ۴۶۰ هکتار واقع شده و طرح های بزرگی الان در این مجموعه در دست راه اندازی است، تکمیل این مجموعه بعنوان یکی از شاخص ترین پروژه های گردشگری این شهر در اولویت قرار دارد.
شهردار ملایر اضافه کرد: تکمیل مُتل های بام و محوطه سازی آن، راه اندازی برکه های ایجاد در تپه های بام طی یکماه آینده، محوطه باستانی پایین دست رستوران کوروش، تکمیل و راه اندازی آبشار بام و نورپردازی آن و نمازخانه بام از دیگر طرح هایی در دست اجرای این مجموعه گردشگری می باشد.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، سالانه بیشتر از ۱۵۰ هزار توریست از جاذبه های تاریخی و طبیعی ملایر بعنوان شهر جهانی انگور و مبلمان منبت دیدن می کنند.


1400/01/06
01:54:22
5.0 / 5
1337
تگهای خبر: باغ , تاریخی , توریست , جاذبه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری