گزارش مهر از سفرهای نوروزی؛

وضعیت سفر در ایام اول سال 1400

وضعیت سفر در ایام اول سال 1400

در ایام شروع سال 1400 با وجود اینکه بیشتر شهرها در وضعیت آبی و زرد قرار داشتند اما تغییر وضعیت رنگ شهرها سبب شده تا از مسافران درخواست شود و به شهرشان برگردند.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در هفته اول نوروز ۱۴۰۰ مردم به سفر رفتند. با وجود اینکه تا پیش از تحویل سال نو اعلام می شد سفر نروید و شهرهای قرمز و نارنجی زیادی در سطح کشور به سبب انتشار ویروس وجود داشت، اما وزیر بهداشت اعلام نمود که از رنگ های شاد برای انتخاب شهرها استفاده شده و بیشتر شهرهای کشور به رنگ آبی و زرد درآمدند و تردد و سفر به آنها مجاز شد حتی استان مازندران که همیشه جزو استان های نارنجی یا قرمز بود! هر چند وزیر بهداشت بارها اعلام نمود که این وزارت خانه با سفرهای نوروزی مخالف است.
با اعلام مجاز شدن سفر به شهرهای مختلف کشور، تردد در جاده ها هم در ایام پایانی سال و اوایل سال زیاد شد. اما هنوز استان خوزستان در رده استان هایی بود که به سادگی نمی شد به آن سفر کرد. با این وجود بعضی از استان های دیگر هم بودند که اعلام می کردند سفر به آنها با محدودیت هایی مواجه می باشد مانند استاندار هرمزگان که اعلام نمود ورود به این استان منوط به داشتن تست منفی کروناست.
قبل از شروع سال هم گفته شده بود که این شهرها باآنکه زرد و آبی هستند اما امکان دارد در طول سفر هموطنان، تغییر رنگ دهند پس مسافران باید در مدت ۷۲ ساعت آن شهر را ترک کنند.
تا کنون اعلام شده که ۱۱ شهرستان قرمز و ۳۸ شهرستان هم نارنجی، ۲۹۴ شهر در وضعیت زرد و ۱۰۵ شهر هم در وضعیت آبی قرار دارند و مسافران شهرهای قرمز و نارنجی باید به سرعت برگردند.
جریمه مسافران در شهرهایی که رنگ عوض کردند
در روز چهارم فروردین احمد شیرانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راه از اتمام مهلت سه روز خروج خودرو های با پلاک غیربومی از شهرهای جدید قرمز و نارنجی اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به اطلاعیه قبلی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص اضافه شدن برخی از شهرهای جدید به گروه قرمز و نارنجی و اتمام مهلت ۳ روزه برای خروج خودرو ها با پلاک غیر بومی از این شهرها، از امروز برابر مقررات در صورت مشاهده تردد خودرو با پلاک غیربومی در این شهرها اعمال جریمه یک میلیون تومانی در شهرهای قرمز و پانصد هزارتومانی در شهرهای نارنجی صورت می گیرد.
این اقدام انجام شد و در استانی مانند اصفهان طی سه روز از ورود ۸۷۷ خودرو به شهرهای وضعیت قرمز و نارنجی کرونا جلوگیری شد. همینطور در این استان به دو هزار و ۵۰۰ خودرو هم برای ورود به شهرهای وضعیت قرمز و نارنجی کرونا تذکر داده شد و برای ۳۴۷ خودرو هم جریمه ۵۰۰ هزار تومانی صادر شد. برای یک هزار و ۱۰۰ خودرو هم در شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی استان اصفهان جریمه ۲۰۰ هزار تومانی صادر گردیده است.
مخالفت با دستورالعمل وزارت بهداشت
در پی جریمه شدن افراد و تغییر رنگ شهرها و مهلت ۷۲ ساعته به مسافران، ولی تیموری معاون وزیر گردشگری در جریان سفرش به کرمان نسبت به این دستورالعمل واکنش نشان داد و اظهار داشت: این دستورالعمل، مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا را ندارد چون در ابتدای سال مقرر شد تا انتهای ایام نوروز ۱۴۰۰ به تعداد شهرهای قرمز و نارنجی اضافه نشود. ما دغدغه های وزارت بهداشت را درک می نماییم و همکاری لازم را با آنها داریم. مقرر بود دستورالعمل ها و پیشنهادات در جلسات ستاد ملی کرونا تصویب شود اما اخیراً شاهد برخی تغییرات در تصمیمات وزارت بهداشت هستیم ولی این دستورالعمل بی برنامگی و سردرگمی برای مردم به وجود آورده است.
همچنین هر از گاهی خبر می رسد که یکی از جاده های پر تردد در کشور مسدود می شود مانند جاده چالوس که طبق اعلام رئیس مرکز اطلاعات پلیس راهور ناجا، با عنایت به اخطار سطح نارنجی سازمان هواشناسی درباره وزش باد شدید و احتمال ریزش سنگ، این جاده روز گذشته برای ساعاتی مسدود شد.
این خبرها نشان داده است که اگر مسافری هم به سفر در استانی برود امکان دارد یا در میانه راه با مسدود شدن جاده مواجه شود و یا اینکه آن شهر یا استان با تغییر وضعیت رو به رو باشد در آن صورت برای پیشگیری از جریمه شدن، می بایست به مبدا برگردد ازاین رو سفر خوشایندی برای مسافر نوروزی نخواهد بود.
تشدید نظارت ها مجازی است یا واقعی؟
مشکل دیگر آنجاست که باآنکه وزارت میراث فرهنگی اعلام می کند، در روزهای نوروز بازرسی ها برای رعایت پروتکلهای بهداشتی در تأسیسات گردشگری تشدید می شود، اما در واقع این طور نیست و بازدید سرزده از مراکز اقامتی مانند همین مسافرخانه های تهران نشان داده است که کمترین رعایت بهداشت در آنها هم صورت نمی گیرد ضمن اینکه نرخ اعلامی آنها به مسافر با خدماتی که عرضه می دهند اصلاً همخوان نیست!
بنابراین اگر نظارتی بود، اساسا باید به این موارد رسیدگی می شد یا با آنها برخوردی صورت می گرفت در حالیکه چنین اتفاقی به صورت مثال از جانب اداره کل میراث فرهنگی استان تهران تا کنون و با گذشت چهار روز از ایام عید رخ نداده است.
با وجود اینکه در شهرهای گردشگری کشور سفر مجاز شده بود و مسؤلان کشوری هم در عین حال از مردم می خواستند تا به سفر نروند و از سوی دیگر اقامت در اماکن غیرمجاز را ممنوع کرده بودند اما بعضی از متولیان در جامعه هتلداران کشور اعلام می کردند که به رغم جاده های شلوغ، پروازهای تکمیل و واگن های پر قطار، هتل ها و مراکز اقامتی مجاز با درصد اشغال بسیار پایین رو به رو هستند!
قرنطینه ۳۰ مسافر نوروزی در مرز
در بخش مرزهای کشور و ورود توریستهای خارجی به ایران هم اعلام گردید که تا روز سوم عید نوروز بیشتر از ۷۷۰۰ تست فوری از ۳۳ هزار و ۷۸۵ مسافر نوروزی در مرزهای رسمی کشور گرفته شده است که از این تعداد ۳۰ نفر مشکوک به بیماری کرونا به قرنطینه منتقل شده اند.
با نظر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، کنترل بهداشتی مسافران ورودی به کشور از مرزهای رسمی در ۱۶ استان و ۳۳ مرز زمینی، هوایی و دریایی بر عهده هلال احمر قرار گرفته و این طرح از روز ۲۰ اسفند ۹۹ در حال اجراست.


منبع:

1400/01/08
12:06:47
5.0 / 5
1437
تگهای خبر: توریست , خدمات , خودرو , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری