گزارش تور و گردشگری؛

مصوبه جنجالی امحای لنج های چوبی ابلاغ گردید

مصوبه جنجالی امحای لنج های چوبی ابلاغ گردید

تور و گردشگری: مصوبه جنجالی امحای لنج های چوبی که با واکنش وزارت میراث فرهنگی نیز روبه رو شده بود، بدون توجه به نابودی میراث ناملموس لنج سازی سنتی و واکنش ها مقابل آن ابلاغ گردید.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه: در سال قبل خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت که سازمان بنادر و دریانوردی پیشنهاد کرده لنج های سنتی چوبی و فایبرگلاس باری با ظرفیت کمتر از ۵۰۰ تن در مدت ۵ سال امحا و بجای آن لنج های فلزی جایگزین شوند. این مصوبه در هیأت دولت تصویب گردید و بعد از آن با واکنش های مختلفی رو به رو بود. همچون این واکنش ها از طرف متولیان میراث ناملموس بود که اعلام نمودند مهارت و دانش لنج سازی سنتی در خلیج فارس توسط ایران در سال ۲۰۱۱ به ثبت جهانی یونسکو رسیده است و با از بین بردن لنج های قدیمی، در حقیقت قسمتی از این میراث ناملموس از بین خواهد رفت.
وزیر میراث فرهنگی و رئیس ایکوم ایران نیز در نامه هایی خواهان تغییر و اصلاح این مصوبه شدند حتی وزیر میراث فرهنگی نشستی با رئیس سازمان بنادر داشت و در آن نشست هم درخواست نمود که تغییری در مصوبه ایجاد شود و در حوزه گردشگری دریایی نیز این لنج ها مورد بهره برداری قرار گیرند.
چون نه فقط این مصوبه منجر به از میان رفتن لنج های چوبی می شد بلکه مواردی که بعنوان تسهیلات در رابطه با گردشگری برای آن در نظر گرفته بودند نیز با مقوله گردشگری دریایی همخوان نبود. چون بعنوان مثال بیان شده بود که لنج های سنتی منعی برای فعالیت گردشگری ندارند اما طبق ضوابط سازمان بنادر عمر آنها نباید کمتر از ۱۵ سال باشد و از دو مایلی سرزمین اصلی نیز دورتر نروند!
این در حالی است که هیچ لنج چوبی حداقل در ۴۰ سال اخیر ساخته نشده و همه آنها عمری بیشتر از ۱۵ سال دارند و محدودیت های سازمان بنادر و دریانوردی نیز باعث شده تا فعالیت گردشگری در دریاهای عمان و خلیج فارس نداشته باشند.
اما حالا با وجود همه این واکنش ها، شورای اطلاع رسانی دولت اعلام نمود که این مصوبه ابلاغ گردید.
در ابلاغیه مصوبه آمده است: هیأت وزیران به پیشنهاد وزارتخانه های راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، کشور و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان های حفاظت محیط زیست و برنامه و بودجه کشور و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و در اجرای ماده (۱۸) بخشنامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از (۵۰۰) تُن (لنج تجاری) و ساماندهی و نوسازی آن شناورها، مصوبه مربوط به برنامه جایگزینی شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از (۵۰۰) تُن (لنج تجاری) را ابلاغ نمود. به سبب این مصوبه و در امتداد ساماندهی شناورهای سنتی و ترغیب دارندگان شناورهای جایگزین شونده با کاربری تجاری، مزایایی شامل تخفیف سود تجاری برای کالای تجاری، بهره مندی از مزایای مندرج در بخشنامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از (۵۰۰) تُن (لنج تجاری) و ساماندهی و نوسازی آن شناورها، بهره مندی از مزایای مربوط به نرخ فروش سوخت و… در نظر گرفته می شود.
یکی از تغییرات این مصوبه مربوط به حذف کلمه امحا است در صورتیکه در اصل قضیه، تغییری ایجاد نشده و همچنان طبق این مصوبه می بایست لنج های جدید جایگزین لنج های چوبی شوند.
از طرفی در جدولی مربوط به این ابلاغیه آمده که تنها سه سال زمان برای اجرای جایگزینی شناورهای سنتی تعیین شده و در این سه سال کاهش یارانه سوخت شناورها اجرا می گردد. این جدول نیز حاکی از آنست که بااینکه در مصوبه اصلی آمده بود لنج های چوبی در مدت ۵ سال باید امحا شوند اما گویا در این ابلاغیه سه سال زمان برای امحا در نظر گرفته شده است.
همچنین در بخش مربوط به مزایای گردشگری نیز بدون تغییری تنها ذکر شده که تغییر کاربری شناورهای جایگزین شونده به تفریحی و گردشگری با رعایت استانداردها و دستورالعمل های وزارت راه و شهرسازی و وزارت میراث فرهنگی بلامانع است. دستورالعمل های اعلامی در این ابلاغیه باز هم همان محدودیت های فعالیت لنج های سنتی را داراست.


منبع:

1400/01/29
21:08:40
5.0 / 5
857
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری