علی اصغر مونسان:

جلوی فروش مدرسه هدایت ارومیه باید گرفته شود

جلوی فروش مدرسه هدایت ارومیه باید گرفته شود

به گزارش تور و گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: فروش «مدرسه هدایت ارومیه» مغایر قانون است و باید جلوی فروش این بنای نفیس گرفته شود.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، مدرسه تاریخی هدایت که در سال ۱۳۷۵ به ثبت ملی رسیده است، یکی از بناهای تاریخی شهر ارومیه به حساب می آید که قدمت آن به اواخر دوره قاجار برمی گردد؛ این مدرسه ابتدا یکی از خانه های قدیمی این شهر بوده و به یکی از بزرگان ایل قاجار تعلق داشته که در سال ۱۳۴۷ توسط مالک جدید به مدرسه تغییر کاربری داد.

کتیبه های مدرسه هدایت تخریب شده است، بنابراین تاریخ دقیق راه اندازی و نام معمار سازنده آن مشخص نمی باشد، اما با عنایت به نوع مصالح و فرم معماری، تاریخ راه اندازی آن به اواخر دوره قاجار می رسد. این بنا در واقع توسط شهریاران در آن زمان راه اندازی شده است و در جنگ جهانی اول هم مدتی فرانسوی ها از آن بهره برده اند.

انتشار آگهی فروش این مدرسه تاریخی که اواخر بهمن سال ۱۳۹۹ انتشار یافت، موجی از واکنش ها را به دنبال داشت و کاربران شبکه های اجتماعی نوشتند چگونه امکان دارد که یک مدرسه تاریخی، آنهم بنایی که به ثبت ملی رسیده است، برای فروش آگهی شود.

اکنون علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پنجمین جلسه کمیته تشخیص نفایس ملی و کاربری هم شأن اثر، با انتقاد از فروش مدرسه هدایت ارومیه بعنوان یک بنای نفیس، اعلام نمود: «باید جلوی فروش این بنای نفیس گرفته شود، این کار مغایر قانون است و در این راستا مکاتبات لازم با دستگاههای ذیربط صورت خواهد گرفت.»مدرسه هدایت ارومیه بنای نفیس تشخیص داده شد

به گزازش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، پنجمین جلسه کمیته تشخیص نفایس ملی و کاربری هم شأن اثر سه شنبه (۷ اردیبشهت ۱۴۰۰) به ریاست علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با حضور اعضای کمیته تشخیص نفایس به شکل حضوری و مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها به شکل ویدئوکنفرانس در سالن فجر وزارت خانه برگزار شد و ۲۸ بنا در پنج استان کرمان، سمنان، آذربایجان غربی، لرستان و کردستان مورد بررسی قرار گرفت.

از این تعداد ۱۱ بنا در ارتباط با استان کرمان، دو بنا در ارتباط با استان سمنان، یک بنا استان آذربایجان غربی، هشت بنا استان لرستان و شش بنا در ارتباط با استان کردستان بود.

از نکات مورد تاکید وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این نشست اولویت دادن به صنایع دستی و پشتیبانی از آن در واگذاری ها بود. به قول مونسان هر بنایی که پتانسیل خدمات دهی به صنایع دستی را دارد به صورت قرارداد مدیریت بهره برداری به بخش خصوصی سپرده شود و مدیران کل استانی در واگذاری ها دید حمایتی از حوزه صنایع دستی را مدنظر قرار دهند. تجدید نظر در تنظیم قرارداها بر مبنای چارچوبی هماهنگ برای نحوه واگذاری ها و ابلاغ آن به تمامی استان ها از دیگر نکات مورد تاکید دکتر مونسان در این نشست بود.

در این جلسه از استان آذربایجان غربی مدرسه هدایت ارومیه که در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد بررسی گردید. فروش این بنا که نفیس تشخیص داده شد، مورد انتقاد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفت و به صراحت اعلام نمود: باید جلوی فروش این بنای نفیس گرفته شود، وزارت راه و شهرسازی حق فروش بناهای باارزش و تاریخی را ندارد. این کار مغایر قانون است و در این راستا مکاتبات لازم با دستگاههای ذیربط صورت خواهد گرفت.منبع:

1400/02/08
15:58:45
5.0 / 5
1074
تگهای خبر: تاریخی , خدمات , دستگاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری