4 میلیارد تومان بودجه برای حوزه پژوهشی وزارت میراث فرهنگی

4 میلیارد تومان بودجه برای حوزه پژوهشی وزارت میراث فرهنگی

بودجه پژوهشی حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال ۱۴۰۰، چهار میلیارد تومان و موضوعات پژوهشی و مطالعاتی حوزه های تخصصی تعیین شد.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، چهارمین جلسه شورای پژوهشی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ریاست علی اصغر مونسان وزیر و با حضور اعضای شورا برگزار و میزان بودجه حوزه پژوهشی امسال ۴ میلیارد تومان اعلام گردید و ۱۵ طرح مورد بررسی قرار گرفت و موضوعات پژوهشی و مطالعاتی حوزه های تخصصی در سال ۱۴۰۰ تعیین تکلیف و موضوع هایی برای تصویب و اجرا امسال عرضه شد.

در این جلسه همینطور روند اجرای مصوبات شورا در سال ۹۹ هم مورد بررسی و همینطور میزان بودجه پژوهشی سال گذشته، ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعلام گردید که بر مبنای آن پنج طرح تحقیقاتی در مرحله اجرا قرار گرفت.

اعمال برخی تغییرات ساختاری پژوهشگاه و جذب نیروهای نخبه برپایه معیارهای مشخص، انتخاب طرح ها و موضوعات پژوهشی طبق اولویت های سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پیگیری روند عقد قراردادها و پیشرفت طرح ها از جانب معاونت های مربوطه همینطور به کارگیری و راه اندازی سامانه های هوشمند از نکات مورد تاکید مونسان در این نشست بود.

طرح مدیریت طرح تعالی فناوری اطلاعات بر اساس مدل جایزه دولت الکترونیک، طرح تنقیح قوانین و مقررات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مطالعه و تدوین سند برنامه ایجاد شبکه ترویج برند ملی گردشگری ایران با رویکرد ترویج مشارکتی، طرح عرضه راهکارهای اجرایی در جهت توسعه صادرات صنایع دستی ایران به بازار روسیه و تهیه نظام فنی و اجرایی اختصاصی در ارتباط با بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی پنج طرح مصوب شده در دومین جلسه کارگروه پژوهشی بودند که در سال ۹۹ بعد از دریافت کد سمات توسط دانشگاه ها و موسسات مطالعاتی انتخاب شده از راه فراخوان به اجرا درآمدند.
در این جلسه همینطور میزان بودجه حوزه پژوهشی امسال هم ۴ میلیارد تومان اعلام گردید و در این نشست ۱۵ طرح مورد بررسی قرار گرفت.

طرح های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

در حوزه میراث فرهنگی طرح ملی ایجاد سامانه GIS حرایم آثار ملی که بر مبنای قانون از اولویت های وزارت خانه به حساب می آید و طرح تدوین ساز و کارهای اجرایی و دستورالعمل بهره برداری از بناهای تاریخی توسط بخش خصوصی و طرح تدوین مقررات ارتقای کیفیت و استانداردسازی مصالح سنتی در مرمت مورد تصویب شورا قرار گرفت.

طرح برنامه راهبردی توسعه گردشگری روستایی کشور با رویکرد توسعه محصولات و خدمات جدید گردشگری، برنامه راهبردی توسعه گردشگری سلامت و شناسایی، ارزیابی و رتبه بندی روستاهای هدف گردشگری طرح های تصویب شده در حوزه گردشگری بودند.

همچنین در حوزه صنایع دستی مدل برآورد میزان فروش صنایع دستی در داخل و خارج از کشور، عرضه راهکارهای اجرایی در جهت تجاری سازی صنایع دستی کشور منتهی به عرضه سند رصد، شناسایی ذینفعان صنایع دستی کشور شامل تولیدکنندگان، صادرکنندگان، تأمین کنندگان و برآورد نقش آنها در زنجیره تولید، بررسی راهکارهای ورود صنایع دستی در سبد سوغاتی گردشگران - مطالعه موردی شهرهای زیارتی مشهد، قم و شیراز- تصویب گردید.منبع:

1400/02/14
15:04:10
5.0 / 5
1088
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری