در دیدار با سفیر ارمنستان؛

وزیر میراث فرهنگی: گردشگری منطقه ای مورد توجه ویژه ما است

وزیر میراث فرهنگی: گردشگری منطقه ای مورد توجه ویژه ما است

به گزارش تور و گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: توجه ویژه ای به گردشگری منطقه ای داریم چونکه گردشگری علاوه بر کارکردهای اقتصادی، باعث توسعه روابط و نزدیکی ملت ها می شود.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، علی اصغر مونسان در دیدار آرتاشس تومانیان سفیر جمهوری ارمنستان در تهران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به همه ادیان رسمی و همه ادیانی که در قانون اساسی ما به آن اشاره شده، توجه ویژه ای دارد. سال هاست که ملت ایران با ادیان دیگر مهربانانه برخورد می کند، البته پیشینیان ما هم این گونه رفتار می کردند.
وزیر میراث فرهنگی اضافه کرد: در شهرهای مختلف ایران همچون یزد محل عبادتگاه مسلمانان، یهودیان و مسیحیان در کنار یکدیگر قرار دارد که سبب افتخار ملت است. حتی ما چندین کلیسا را ثبت جهانی کردیم.
وی خاطرنشان کرد: توجه ویژه ای به گردشگری منطقه ای داریم چونکه معتقدیم گردشگری علاوه بر کارکردهای اقتصادی، باعث توسعه روابط و نزدیکی ملت ها می شود، ازاین رو برنامه ریزی ویژه ای برای گردشگری کشورهای منطقه داشتیم و داریم، این ارتباط با ارمنستان خوب است بخصوص پس از لغو روادیدی که انجام شده است.
او اضافه کرد: آمادگی داریم ارتباط گردشگری میان دو کشور افزایش پیدا کند، به نظر می رسد در چند ماه آینده با روند واکسیناسیونی که در حال انجام شدن است، گردشگری باردیگر در سطح دنیا فعالیت خویش را آغاز کند.
مونسان عنوان کرد: ایران می تواند برای آشناسازی و معرفی ظرفیت های گردشگری ایران فم تور متشکل از خبرنگاران و آژانس های گردشگری برگزار کند که این مورد می تواند باعث افزایش تعداد گردشگران شود.
او با تکیه بر مرمت مسجد کبود ایروان اظهار داشت: در حوزه میراث فرهنگی در بخش مرمت بناهای تاریخی تجارب خوبی داریم و آمادگی داریم تا این تجربیات را به کشور ارمنستان منتقل نماییم.
وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: با عنایت به تاریخ دو کشور، مشترکات زیادی در حوزه میراث ناملموس داریم و در این خصوص می توانیم کارهای زیادی مانند ارسال پرونده های مشترک به یونسکو برای ثبت جهانی انجام دهیم.
اهمیت ثبت جهانی کلیسای وانک در جلفای اصفهان
آرتاشس تومانیان سفیر جمهوری ارمنستان در تهران اظهار داشت: حوزه میراث فرهنگی ایران برای ما مهم می باشد، چونکه قدمت آن به هزاران سال قبل برمی گردد. در این بخش اقدامات زیادی انجام شده البته اقدامات زیادی هم هنوز انجام نشده است.
او با تشکر از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مورد احترام و رفتاری که نسبت به آثار تاریخی و فرهنگی ارامنه دارد، بیان نمود: ارامنه، بناها و آثار تاریخی زیادی در سرتاسر دنیا دارند، دیدگاه ایران در این خصوص برای ما نمونه است و جایگاه خاصی دارد.
تومانیان خاطرنشان کرد: از نظر یونسکو در تاریخ دو کشور همکاری غنی وجود داشته و دارد، برپایه برنامه ریزی که ایران انجام داده مقرر است کلیسای وانک در جلفای اصفهان ثبت جهانی شود و این مورد مهمی است.


سفیر جمهوری ارمنستان در تهران اظهار داشت: در زمینه میراث ناملموس تجربه خوبی داریم و در این خصوص مشترکات زیادی بین دو کشور وجود دارد. همینطور متخصصان ارمنستانی می توانند برای مرمت نقش و نگارهای کلیساهای ایران کمک کنند.
او اضافه کرد: مردم ارمنستان شناخت زیادی از جاذبه های گردشگری ایران ندارند، اگر اطلاع رسانی شود و مسؤلان گردشگری و متصدیان تورهای دو کشور در این خصوص فعالیت کنند، آنها علاقه مند هستند به ایران سفر کنند.
تومانیان از پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای برگزار فم تور میان دو کشور استقبال کرد.
در این بر انتقال تجربیات در حوزه میراث فرهنگی بخصوص در بخش مرمت و ارسال پرونده های مشترک به یونسکو و در حوزه گردشگری هم به توسعه روابط گردشگری میان دو کشور تاکید شد.
لزوم تسریع حضور متخصصان مرمت ایرانی در ارمنستان
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در این جلسه اظهار داشت: در بخش میراث ناملموس پرونده های مختلفی برای ثبت جهانی با کشور ارمنستان مانند سوزن دوزی داریم. همینطور پرونده کلیسای وانک اصفهان برای ثبت جهانی آماده و سال جاری به یونسکو ارسال شده است.
او اضافه کرد: در حوزه مرمت آثار تاریخی استادکاران برجسته داریم و از سفیر جمهوری ارمنستان در ایران درخواست داریم در حوزه مرمت، حضور متخصصان ایرانی را در این کشور تسریع کند.
ارمنستان هدف بازار گردشگری ایران
ولی تیموری معاون گردشگری کشور در ادامه اظهار داشت: ارتباطات خوبی در حوزه گردشگری با کشور ارمنستان داریم و در تبادلات توریست بین دو کشور توازن برقرار شده است.
او عنوان کرد: ارمنستان هدف بازار گردشگری ماست و طرح عملی برای بازاریابی آماده کردیم و در مورد برنامه اجرایی دو ساله با رئیس کمیته گردشگری ارمنستان صحبت کردیم.
معاون گردشگری کشور اضافه کرد: اواخر سال ۱۳۹۹ قرار بود وبینار نشست فنی کمیته گردشگری دو کشور برگزار گردد که با عنایت به شروع تعطیلات عید نوروز به تعویق افتاد، به نظر می آید هم اکنون برای برگزاری آن شرایط خوبی فراهم است.منبع:

1400/02/23
12:54:40
5.0 / 5
1094
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری