رییس موزه ارتباطات در هفته میراث فرهنگی خبر داد:

افتتاح اولین خانه موزه تمبر ایران

افتتاح اولین خانه موزه تمبر ایران

رئیس موزه ارتباطات اظهار داشت: با آغاز به کار رسمی نخستین «خانه موزه تمبر ایران» در خانه مجتهدی های تبریز برنامه ریزی کردیم تا چند هفته آینده «جمعه بازار تمبر» هم در همین مکان با حضور مجموعه داران استان آذربایجان شرقی راه اندازی شود.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، اولین خانه موزه تمبر ایران در خانه مجتهدی های تبریز همزمان با هفته ارتباطات و هفته میراث فرهنگی امروز (شنبه، اول خرداد) با حضور رمضانعلی سبحانی فر مدیرعامل شرکت ملی پست، حسن عمیدی رئیس موزه ارتباطات و مقامات استانی در خانه مجتهدی های تبریز افتتاح می شود؛ در این خانه موزه تمبرهای مختلف از سال ۱۳۴۱ تا کنون در چارچوب ۲۰۰ تابلوی شکیل به معرض نمایش گذاشته خواهد شد.

حسن عمیدی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، ضمن اشاره به قدمت فرهنگی، تاریخی و هنری تبریز، عنوان کرد: هنر و صنعت تبریز در کنار رویدادها و دلاوری ها و استقامت های مردم این شهر از سالهای دور در تاریخ این مرز و بوم ثبت شده و به یادگار مانده و همواره در بین اقشار مختلف مردم ایران روایت می شود.

رییس موزه ارتباطات تبریز را شهر نخستین ها و پیشگامان عنوان نمود و اظهار داشت: نخستین چاپخانه، نخستین اسکناس، نخستین اداره پست و اولین مرکز آموزشی، انتشار اولین روزنامه، نخستین روزنامه نگاری ملی، نخستین رمان، نخستین دایره المعارف اسلامی، نخستین کودکستان، نخستین مدرسه نابینایان و ناشنوایان، نخستین مدرسه به سبک نوین، نخستین کتابخانه عمومی، نخستین سینما، نخستین نمایشنامه و تئاتر، نخستین عکاسی، نخستین دانشکده فرش، نخستین دانشکده پرستاری، نخستین پایگاه لرزه نگاری، نخستین روابط عمومی... بنام تبریز ثبت شده است و از امروز نخستین خانه موزه تمبر ایران در خانه مجتهدی های تبریز گشایش می یابد.

عمیدی عنوان کرد: خانه مجتهدی ها که سال ۱۳۸۱ ثبت ملی شده، یکی از خانه های تاریخی در ارتباط با اواخر دوره صفوی و اوایل دوره قاجار است که حدود ۱۲۰۰ مترمربع مساحت دارد و تنها خانه قدیمی ایران است که در قلب یک میراث جهانی ثبت شده در دل بازار قدیم تبریز قرار دارد.

رییس موزه ارتباطات ایران تمبر را سفیر فرهنگی کشورها و ملت ها دانست و بیان نمود: ایجاد خانه موزه تمبر ایران فرصتی برای آشنایی با مجموعه های تمبر و ایجاد فصل جدیدی از پژوهش های تاریخی و فرهنگی در این حوزه است.

وی با اشاره به اینکه فضا و محتوای موزه ها به مرور زمان توسعه یافته و تجهیز و غنی می شوند، اظهار داشت: امروز اولین روز شروع کار خانه موزه تمبر با مجموعه ای از تمبرهای دوره قاجار و دوره ۴۰ سال اتقلاب اسلامی و قطعاتی از تمبرهای بین المللی است؛ فلاتلیک ها مانند اقلام پستی و کارت پستال ها که به صورت اختصاصی به تبریز و استان آذربایجان شرقی مربوط هستند هم در این مجموعه گردآوری و نمایش گذاسته می شود. این حوزه قابلیت و ظرفیت توسعه زیادی دارد و تلاش می نماییم در چند ماه آینده کامل تر می شود.«خانه موزه تمبر تبریز» جاذبه گردشگری آذربایجان شرقی

عمیدی تصریح کرد: هدف و رسالت اصلی راه اندازی پست موزه ها و خانه های تمبر جمع آوری اقلام، احکام و اسناد پستی و کارت پستال ها و تمبرهایی است که به یک منطقه اختصاص دارند و الان در مناطق مختلف ایران و جهان پراکنده هستند به خانه اصلی خود در خانه موزه ها برگردند.

وی بیان نمود: شرکت ملی پست ایران رایزنی هایی را با مجموعه داران خصوصی داخلی و خارجی و با دولت ها شروع کرده تا بتواند اشیا مختلف حوزه پستی و تمبرهای در ارتباط با تبریز را به خانه موزه تمبر تبریز برگرداند.

عمیدی اظهار داشت: بخش تمبرهای خام امروز در خانه موزه تمبر تبریز شروع به کار می کند، اما کارت پستال ها و پاکت نامه ها، دست نوشته ها و اسنادی پستی باید به مرور جمع آوری شوند البته گردآوری یک بخش کوچکی را در حدود پنج ماه گذشته انجام دادیم، اما توسعه و تکمیل این فرآیند تا اینکه خانه موزه تمبر تبریز به هدف و جایگاهی که برنامه ریزی شده برسد، چند سال طول می کشد.

رییس موزه ارتباطات اظهار داشت: خانه موزه تمبر تبریز به جاذبه گردشگری فرهنگی ارزشمندی برای منطقه آذربایجان شرقی و کشور تبدیل خواهد شد. تمبر یک برگ سند تاریخی است که وقتی آلبوم آن ورق زده می شود گویی تاریخ ورق می خورد؛ زمانی که توریست به این مجموعه وارد شود تاریخ کشور، منطقه و شهر را کامل می بینند.جمعه بازار تمبر تبریز بزودی در خانه مجتهدی ها
عمیدی اظهار داشت: بعد از افتتاح رسمی خانه موزه تمبر، برنامه ریزی کردیم تا ظرف چند هفته آینده «جمعه بازار تمبر تبریز» در خانه مجتهدی ها را مانند جمعه بازار تهران راه اندازی نماییم تا مردم بتوانند مجموعه دار تمبر بشوند، از طرفی کودکان و دانش آموزان با حضور در این بازارهای فرهنگی با صنعت پست و همینطور تمبر بعنوان یک کالای فرهنگی تاریخی بیشتر آشنا گردند.
رییس موزه ارتباطات ایران بیان نمود: در حال رایزنی با مجموعه داران تمبر در استان آذربایجان شرقی هستیم، تا از شهرهای اطراف تبریز چون مراغه، شبستر و میانه، با این شرایط سخت سفر و هزینه و محدودیت های کرونایی به جای سفر به تهران، روزهای جمعه در خانه مجتهدی ها دور هم جمع شوند و اشیا خویش را با هم تبادل کنند، البته این دورهمی ها با نظارت و رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی کرونا صورت خواهد گرفت.

عمیدی خاطرنشان کرد: تلاش می نماییم در همه شهرها اکوسیستم فرهنگی اقتصادی جمعه بازار تمبر را با هدف افزایش مجموعه داری و توسعه روابط علاقه مندان راه اندازی و تقویت نماییم.

رییس موزه ارتباطات پژوهش و آموزش در زمینه تمبر را یکی از اهداف و برنامه های اصلی خانه موزه و جمعه بازار تمبر دانست و اظهار داشت: بر مبنای رصد و پایش انجام شده در نتیجه سامان دهی و توسعه جمعه بازار تمبر تهران، علاقه به تمبر و مجموعه داری به سنین پایین تر هم کشیده شده و برخی از نوجوان هر هفته به جمعه بازار می آیند، هم اکنون یک نوجوان ۱۵ ساله کرجی به یکی از فعالان و مجموعه داران تمبر تبدیل گشته است.تبریز ایستگاه پنجم موزه ارتباطات/ افتتاح موزه دلگان ماه آینده

عمیدی درباره پشتیانی و مدیریت موزه ها و اماکن تاریخی پست عنوان کرد: اداره موزه ها و امکان تاریخی در روابط عمومی شرکت ملی پست در تهران پشتیبانی همه موزه هایی را که در کشور راه اندازی شده همچون خانه موزه تمبر تبریز بر عهده دارد؛ اما امور اجرایی و مدیریت این اماکن به استان مربوطه واگذار شده است.

وی خاطرنشان کرد: تابحال همه برنامه ریزی ها و اقدامات جهت راه اندازی پست موزه در یزد، نخستین پست موزه مدرسه جهان در بافت تاریخی شهر رشت، و دومین آن که در دلگان سیستان و بلوچستان ماه آینده با حضور وزیر ارتباطات (محمد جواد آذری جهرمی) افتتاح می شود، با همین روند انجام شده است.

رییس موزه ارتباطات ضمن اشاره به ظرفیت های اقلام پستی و فرهنگی استان ها و شهرهای مختلف ایران اظهار داشت: یکی از آرزوهایم این است که در هر یک از استان های کشور فضایی با عنوان موزه ارتباطات، تمبر و پست راه اندازی شود حالا در تبریز به ایستگاه پنجم رسیدیم، امیدوارم روزی در همه شهرهای بزرگ کشور یک موزه بزرگ ارتباطات داشته باشیم.

به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، موزه ارتباطات‬⁩ ایران در آیین اختتامیه سیزدهمین دوره موزه برتر که همزمان با روز جهانی موزه ها (۲۸ اردیبهست) و آغاز هفته موزه ها برگزار شد، علاوه بر دریافت جایزه اول بخش موزه های دولتی بزرگ با شاخص «تلاش برای بقا» و کسب رتبه دوم در شاخص خلاقیت و نوآوری، در بخش سوم از جانب کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) به علت تلاش در توسعه فعالیت موزه ها در فضای مجازی و کمک به تجهیز آنها شایسته تقدیر گردید.


1400/03/02
13:04:44
5.0 / 5
1059
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , توریست , جاذبه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری