سفری كه نیمه تمام ماند و لغو روادیدی كه معجزه نمی كند

سفری كه نیمه تمام ماند و لغو روادیدی كه معجزه نمی كند

به گزارش تور و گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در هفته جاری سفری به مازندران کرد، قرار بود، دوروزه باشد اما یک روزه شد. دیگر این که قرار شده روادید بین ایران و روسیه برداشته شود اما قرار نیست این لغو روادید، حجم زیادی توریست روس را به ایران رهنما کند.


سفر ۲ روزه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مازندران نیمه تمام ماند و علی اصغر مونسان با سپری کردن اولین روز سفرش در استان به تهران بازگشت. وزیر میراث فرهنگی عصر دوشنبه (سوم خرداد) وارد مازندران شد و قرار بود برنامه هایش تا سه شنبه ادامه یابد.
مونسان در بدو ورود به مازندران از مسجد جامع فرح آباد ساری بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت بازسازی و نگهداری این اثر تاریخی دوره صفویه قرار گرفت. او همینطور در راه رسیدن به ساری یک مجموعه سفره خانه سنتی ۲۰۰ نفره را افتتاح نمود.
تحویل گرفتن چهار ساختمان ترمیم و مهیا شده در پارک ولایت ساری برای موزه از شهرداری و افتتاح دبیرخانه شهر خلاق بعنوان یکی از اجزای رویداد بین المللی ساری ۲۰۲۲ برنامه های دیگری بود که در اولین روز سفر مونسان اجرا شد.
با این وصف، برنامه های اصلی سفر وزیر میراث فرهنگی برای روز دوم در نظر گرفته شده بود که شرکت در جلسه شورای اداری استان، افتتاح همزمان ۷۸ طرح گردشگری با اشتغال زایی حدود ۲ هزار نفر و بررسی آخرین وضعیت آمادگی مازندران برای پایتختی گردشگری اکو ۲۰۲۲ با عنوان رویداد بین المللی ساری ۲۰۲۲ را شامل می شد.
علت بازگشت وزیر میراث فرهنگی و نیمه تمام گذاشتن سفر ۲ روزه اش به مازندران اعلام نشده است اما مدیرکل روابط عمومی استانداری مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا دلیل نیمه تمام ماندن سفر وزیر و لغو جلسه شورای اداری را برگزاری جلسه غیر منتظره و اضطراری هیات دولت و ضرورت حضور مونسان در آن جلسه عنوان نمود.
به نظر می رسد اخبار در رابطه با انتخابات مونسان را به پایتخت برگرداند.


لغو روادید معجزه نمی کند
محمدابراهیم لاریجانی مدیرکل پیشین بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی که جزء دست اندرکاران تهیه برنامه اقدام برای جذب توریست به کشور در سال ۹۷ بود، به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کشور روسیه به علت اشتراکات و قرابت ها جزء ۱۰ کشور اول بازار هدف ایران برای جذب توریست انتخاب گردید.
محمدابراهیم لاریجانی اضافه کرد: نزدیکی دو کشور، داشتن پروازهای مختلف بین شهرها، مسلمان بودن بخشی از مردم روسیه و علاقه روس ها به تاریخ و فرهنگ را همچون اشتراکات دو کشور است. ایران با روسیه در حوزه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی اشتراکات زیادی دارد که می تواند سبب علاقمندی روس ها به سفر به ایران شود.
لاریجانی با تکیه بر اینکه لغو روادید معجزه نمی کند، اضافه کرد: نمی توان به صرف لغو روادید منتظر ورود توریست روس به ایران شد؛ بطور قطع برای ایجاد علاقمندی و انگیزه روس ها برای سفر به ایران باید یکسری فعالیت ها صورت گیرد.
وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه در همین برنامه اقدام فعالیتهای ضروری برای جلب توریست روس به ایران تدوین شده است، افزود: حضور مداوم ایران در نمایشگاه گرشگری روسیه، برگزاری هفته فرهنگی ایران در آن کشور، نشست های تجاری بی تو بی، برگزاری تورهای آشناسازی برای خبرنگاران و آژانس داران روسیه و کمک گرفتن از ایرانی ها مقیم روسیه و بالعکس بخشی از این برنامه ها است.
لاریجانی اظهار داشت: ورود حدود ۱۰۰هزار توریست روس به ایران در سالهای اول و افزایش آن با شیب ۱۰ تا ۱۵ درصدی در سالهای بعدی همچون پیشبینی های ما در آن طرح اقدام بود.


مرمت مجسمه های میدان حُر بدون اطلاع میراث فرهنگی
مرتضی ادیب زاده معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران اعلام نمود: مرمت مجسمه های تخریب شده میدان حُر (منطقه ۱۱) بدون اطلاع و استعلام این نهاد متولی بوده است.
مجسمه میدان حر شامل مجسمه نبرد گرشاسب اثر استاد غلامرضا رحیم زاده ارژنگ، ششم بهمن ماه سال ۱۳۹۸ با شماره ۱۴۴۳ در لیست آثار ملی ثبت شده است.
وی با اشاره به اینکه هرگونه اقدام مرمتی در آثار ملی باید به نظر این نهاد استانی برسد تصریح کرد: بمحض اطلاع از ماجرا، عوامل یگان حفاظت بامداد امروز به این میدان اعزام و این پروژه متوقف گردید تا بررسی و اقدامات لازم در این حوزه صورت گیرد.
ادیب زاده در مورد میزان تخریب و صدمه وارد شده به مجسمه های میدان حر تهران اشاره نمود و اظهار داشت که کارشناسان میراث فرهنگی هنوز بررسی ها را انجام نداده اند، اما تصاویری که یگان حفاظت فرستاده نشان داده است تخریب هایی صورت گرفته است.
قدیمی ترین نسخه خطی تذکرةالاولیاء در کتابخانه ملی ایران
قدیمی ترین نسخه خطی تذکرةالاولیاء عطار نیشابوری از مجموعه نسخ خطی تحت تملک زنده یاد محمد صادق کیا، زبان شناس و استاد دانشگاه تهران در کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود.
حمزه مرادی بهرام فهرست نویس نسخ خطی، با بیان اینکه وجود مجموعه های پرارزش و نفیس از این دست بر غنای هر چه بیشتر مخزن نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزوده است، اظهار داشت: محمد صادق کیا زبان شناس و استاد دانشگاه تهران بوده که در سال ۱۳۹۱، حدود ۳۸۰ نسخه خطی متعلق به او به کتابخانه ملی ایران منتقل شد.
وی افزود: اغلب این نسخ، دربرگیرنده موضوعات ادبی، بخصوص فرهنگ های لغت، هم مباحث گویش شناسی و همینطور منابع اختصاص دارد. از خصوصیت های بارز این مجموعه میتوان به وجود فرهنگ نامه ها و لغت نامه ها از زبان های مختلف همچون فارسی به عربی، عربی به فارسی، ترکی به فارسی و فرانسوی به فارسی اشاره نمود.


امکان واگذاری بناهای تاریخی قم به بخش خصوصی وجود دارد
علیرضا ارجمندی سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم اظهار داشت: امکان واگذاری مکان ها و بناهای تاریخی برای توسعه گردشگری استان به سرمایه گذاران بخش خصوصی وجود دارد.
اگر بناهای تاریخی را به بخش خصوصی واگذار نماییم علاوه بر حفظ و مرمت آثار، کاربری متناسب با نیاز امروز برای آن اثر تاریخی تعریف می شود.
وی با بیان اینکه برای واگذاری آثار تاریخی به بخش خصوصی باید سند مالکیت به نام دولت داشته باشیم، خاطرنشان کرد: حالا درحال دریافت سند برای برخی بناهای تاریخی استان هستیم تا شرایط واگذاری را ایجاد نماییم.
وی افزود: مرمت آثار تاریخی بار سنگینی بر دوش دولت قرار می دهد که هر چند سال یکبار این مرمت نیاز است و تکرار می شود.
عکاسی ممنوع نیست
سید هادی احمدی مدیر کل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت و محوطه های تاریخی اظهار داشت: ممنوعیت کلی برای عکاسی در موزه ها و اماکن تاریخی وجود ندارد، اما احتمال اعمال موارد محدودیت موردی امکان دارد.
احمدی در مورد وجود قانون در خصوص ممنوعیت عکاسی در بعضی مجموعه های وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: ممنوعیتی برای این کار وجود ندارد اما احتمال موارد محدودیت برای عکاسی از بعضی از مجموعه های تاریخی وجود دارد.
وی افزود: این محدودیت ها امکان دارد در استفاده از فلاش دورربین یا در ارتباط با رعایت حقوق مادی و معنوی مجموعه های میراثی باشد؛ در مورد موزه ها و مجموعه های خصوصی هم کاملاً به متولی و صاحب مجموعه بستگی دارد.
احمدی ضمن اشاره به تابلوی عکسبرداری ممنوع در بسیاری نقاط شهرها، اظهار داشت: عمدتا ساختمان ها با رده های امنیتی، اماکن دیپلماتیک، اماکن نظامی و انتظامی و قضایی هم در جداره های بیرونی و هم فضای داخلی دارای تابلوی عکاسی ممنوع هستند؛ فلسفه وجود چنین محدودیت هایی برای اماکن امنیتی است و ربطی به مراکز تاریخی ندارند.
راه اندازی موزه پرویز تناولی در مجموعه نصیرالملک شیراز
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: مجموعه دست بافته های عشایری و روستایی ایران، اهدایی «پرویز تناولی» به این وزارت خانه در موزه ای به نام وی در مجموعه نصیرالملک شیراز به شکل دائم به معرض نمایش گذاشته می شود.
طالبیان اظهار داشت: مجموعه دست بافته های عشایری و روستایی ایران، اهدایی «پرویز تناولی» به این وزارت خانه در موزه ای به نام وی در مجموعه نصیرالملک شیراز به شکل دائم به معرض نمایش گذاشته می شود.
طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: مجموعه دست بافته های عشایری و روستایی ایران، اهدایی «پرویز تناولی» به این وزارت خانه در موزه ای به نام وی در مجموعه نصیرالملک شیراز به شکل دائم به معرض نمایش گذاشته می شود.
طالبیان در مراسم رونمایی و نمایشگاه منتخبی از مجموعه دست بافته های عشایری و روستایی ایران، اهدایی پرویز تناولی ۱۴۰۰ در موزه فرش ایران، با قدردانی از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (علی اصغر مونسان) برای اختصاص مکانی جهت راه اندازی موزه استاد پرویز تناولی در شیراز و تشکر از محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی، تندیس تناولی و تورج ژوله برای پیگیری راه اندازی این موزه اظهار داشت: بزودی موزه ای به نام استاد در مجموعه نصیرالملک که یکی از مجموعه های مهم و نفیس ماست، راه اندازی می شود. پرویز تناولی استاد برجسته ای هستند و این آثار حاصل تلاش ۶۰ ساله استاد و بودن میان عشایر است.
۱۴۰۸ اثری که استاد تناولی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اهدا کردند، به دقت ثبت و ضبط خواهیم کرد و اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی در سامانه جام قرار خواهد داد.
پنجمین اثر خراسان جنوبی در آستانه ثبت جهانی است
حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار داشت: تیر ماه سال جاری با حضور کارشناسان سازمان یونسکو، پنجمین اثر این استان با عنوان کاروانسراها به ثبت جهانی می رسد.
رمضانی اضافه کرد: هم اکنون چهار اثر جهانی شامل باغ و عمارت اکبریه، قنات بلده فردوس، بیابان لوت و روستای خراشاد در استان خراسان جنوبی وجود دارد که سه اثر از این تعداد در دولت تدبیر و امید ثبت جهانی شد. تابحال هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی در خراسان جنوبی شناسایی شده و ۹۴۸ اثر ثبت شده در لیست میراث ملی کشور از این استان است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار داشت: ۱۰ منطقه گردشگری و ۱۴ روستای هدف گردشگری در این استان وجود دارد و ۱۰ هزار هنرمند صنایع دستی در ۶۰ رشته صنایع دستی فعالیت می نمایند.


گردشگری واکسن به سبد ⁧‫گردشگری سلامت‬⁩ اضافه می شود
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: این ظرفیت وجود دارد که بعد از واکسینه شدن همه مردم و با تولید واکسن داخلی کرونا، «گردشگری واکسن» به سبد «⁧‫گردشگری سلامت» ‬⁩ اضافه و منجر به رونق گردشگری در کشور شود.
مونسان از روند منظم واکسیناسیون‬⁩ افراد بالای ۷۰ سال در مجتمع ایران مال در غرب تهران ابراز رضایت کرد و نوشت: به نظر می آید این ظرفیت وجود دارد که بعد از واکسینه شدن همه مردم و با تولید واکسن داخلی، گردشگری واکسن به سبد ⁧‫گردشگری سلامت‬⁩ اضافه شود.
موزه لباس و منسوجات سنتی در بیرجند افتتاح شد
موزه لباس و منسوجات سنتی روز یکشنبه با حضور استاندار خراسان جنوبی و رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی در بافت تاریخی شهر بیرجند راه اندازی شد.
اولین موزه تخصصی لباس محلی و منسوجات کشور به مناسبت هفته میراث فرهنگی در خانه تاریخی پردلی بیرجند به بهره برداری رسید.
این موزه که با هدف گردآوری لباس های محلی از راه خریداری یا به امانت گرفتن راه اندازی گردید، به بازآفرینی و احیای انواع لباس های محلی استان خراسان جنوبی هم می پردازد.
موزه لباس و منسوجات سنتی از این پس میزبان توریستهایی خواهد بود که علاقمند به شناخت فرهنگ غنی جنوب خراسان هستند.
این بنا به روش درونگرا ساخته شده و عناصری همچون سردر، ورودی هشتی، دالان، حیاط مرکزی و ایوان ستون دار معماری بنا را شکل داده و یادگاری از دوران قاجار است.
فاصله کوتاه یادگار ۲۰۰ کیلومتری ساسانیان تا ثبت جهانی
دیوار دفاعی یا مار سرخ بعنوان یکی از سه دیوار تاریخی و کهن جهان بعد از سال ها مهجوریت و دورافتادگی مورد توجه مسئولان میراث فرهنگی گلستان و کشور قرار گرفته و با فراهم شدن مقدمات ثبت جهانی، امیدها برای مرمت، بازیابی کامل و تبدیل آن به مکانی مناسب جذب گردشگران افزایش پیدا کرده است.
دیوار بزرگ گرگان یا دیوار بزرگ اسکندر از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان شروع شده و تا کوه های گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه داشت اما هم اکنون بخش زیادی از این دیوار از میان رفته و قسمت هایی از آن در زیر خاک مدفون باقی مانده است.
این دیوار تاریخی که ۲۰۰ کیلومتر طول دارد بعد از دیوار چین با طول ۶ هزار کیلومتر و دیوار سمیز آلمان به طول ۵۴۸ کیلومتر بزرگترین دیوار دفاعی جهان است.
برخی کارشناسان معتقدند دیوار تاریخی گرگان همزمان با دیوار چین ساخته شده و هر دوی این بناها برای مقابله با گروهی از مهاجمان به نام هپتالها که از شمال وارد می شده اند بنا گردیده است.
بیشتر تاریخ نگاران براین باورند انوشیروان ساسانی این دیوار را بنا نهاده اما گردیزی جغرافی دان و تاریخ نگار ایرانی نیمه اول قرن پنجم هجری در "زین الخبار" آغاز بنای آنرا به یزدگرد اول و اتمام آنرا به انوشیروان نسبت می دهد.
نخستین خانه موزه تمبر ایران در تبریز افتتاح شد
نخستین خانه - موزه تمبر ایران امروز شنبه در خانه تاریخی «مجتهدی» تبریز با حضور مدیرعامل شرکت پست، تعدادی از نمایندگان مجلس و استاندار آذربایجان شرقی و مدیران استانی و شهری راه اندازی شد.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، محل استقرار اولین «خانه - موزه تمبر» ایران در تبریز در کوچه پیرسمساری در بافت تاریخی «بازار تبریز» واقع شده که ساختمان قدیمی و یکصد ساله پست آذربایجان تا ۳۰ سال قبل در مقابل آن برپا بود و بعد از آن به علت تعریض خیابان تخریب شد.
در فاز نخست افتتاح اولین خانه - موزه تمبر ایران در تبریز، تمبرهای دوره بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، برخی از تمبرهای پهلوی دوم و هم کارت پستال هایی از کشورهای مختلف جهان به معرض نمایش گذاشته شده است.
قرار است در فاز دوم و توسعه ای اولین خانه - موزه تمبر ایران در تبریز، اشیا و ابزار پستی از قبیل مهرهای قدیمی پست تبریز و ابزار آلات قدیمی به جای مانده از تلگرافخانه تبریز و ادارات پست آذربایجان شرقی به معرض نمایش گذاشته شود.هشدار یک مقام محلی بندرلنگه قلعه مغویه در آستانه ویرانی است
محمد عمانی دهیار روستای بندر مغویه بندرلنگه اظهار داشت: بارش یک باران می تواند به عمر قلعه مغویه بعنوان بزرگترین قلعه خشتی هرمزگان آخر دهد. قلعه مغویه در گذشته مرمت شد اما به علت مرمت نادرست از قسمت ناودان ها آغاز به تخریب شدن کرد.
عمانی افزود: ستون ها و دیوارهای قسمت شمالی قلعه از درون ریزش کرده و قسمت بیرونی از سمت غرب درحال ریزش بوده و ورودی قلعه هم از سقف ریزش کرده است.
تا حدودی اتاق های قسمت جنوبی سالم مانده و اندرونی ستون ها و اتاق ها همه تخریب شده اند و در قسمت بیرونی که هنوز باقی مانده بادگیرها تخریب شده اند.
دهیار بندر مغویه اظهار داشت: برپایه اطلاعات معماران محلی، برای نجات قلعه ابتدا باید ناودان های آنرا درست و اصولی مرمت کرد تا آب باران این بنا را نابود نکند.


موزه های برتر در ۱۴ شاخص معرفی شدند
در انتها سیزدهمین دوره مراسم انتخاب موزه برتر با شعار "آینده موزه ها؛ بازیابی و تصور دوباره"توسط کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) برترین موزه های کشور در۱۴ شاخص مختلف عرضه شدند و از آنها تقدیر یه عمل آمد.
در شاخص اعمال استانداردهای فیزیکی در بخش موزه های خصوصی، موزه مردم شناسی ارامنه جلفای نو، موزه تاریخ تجارت جندی شاپور معرفی گشتند، در بخش موزه های دولتی متوسط، موزه چینی خانه، موزه ملی تاریخ طبیعی، موزه ملی ورزش، المپیک و پارا المپیک ایران و در بخش موزه های دولتی بزرگ، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، موزه منطقه ای خلیج فارس و مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزیده شدند و در بخش موزه های دولتی کوچک هیچ یک موفق به دریافت حداقل امتیاز نشدند.
در شاخص توسعه مدیریت دربخش موزه های خصوصی، موزه های دولتی کوچک و موزه های دولتی متوسط موفق به دریافت حداقل امتیاز نشدند و در بخش موزه های دولتی بزرگ تنها مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان ارائه شد.


فضای گردشگری ابوموسی افزون بر ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد
سهراب بناوند سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اظهار داشت: فضای گردشگری جزیره ابوموسی که از آبان سال قبل شروع شده افزون بر ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
بناوند در این خصوص عنوان کرد: این مجموعه که باید تا نیمه تیر جاری به بهره برداری برسد در زمینی به مساحت ۱۶ هزار متر درحال راه اندازی است.
وی افزود: کمپینگ گردشگری ابوموسی شامل ساخت آلاچیق، غرفه صنایع دستی، زمین ورزشی، سرویس بهداشتی، نمازخانه، حمام، سوئیت، برج نور، آب نما، پیاده رو و محوطه سازی است. اعتبار ایجاد کمپینگ گردشگری ابوموسی از محل اعتبارهای ملی تأمین شده و ۴۳ میلیارد و ۹۱۰ میلیون ریال است.منبع:

1400/03/08
22:56:31
5.0 / 5
1101
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری