سایت موزه پردیس پارسه، جایگاهی برای تقویت ارتباطات جهانی

سایت موزه پردیس پارسه، جایگاهی برای تقویت ارتباطات جهانی

تور و گردشگری: ایرنا- یک دهه فعالیت مشترک باستان شناسان ایتالیایی و ایرانی در پارسه تخت جمشید، به کشف ˮ دروازه شهر پارسهˮ انجامید و پیرو آن، سایت موزه پردیس پارسه برای شناساندن بهتر این دروازه و آشکار ساختن زوایای این کشف در تخت جمشید افتتاح شد.


پروژه سایت موزه پردیس پارسه، محصول همکاریهای بین المللی دو کشور ایران و ایتالیا در حوزه میراث فرهنگی و روابط علمی بین دانشگاهی برای شناخت فرهنگ است و جستجوهای دیرینه شناسی این محوطه به سرپرستی علیرضا عسکری چاوردی عضو هیأت علمی بخش تاریخ دانشگاه شیراز و پی یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیای ایتالیا انجام شد.
سایت موزه دروازه پردیس پارسه در نتیجه یک دهه جستجوهای دیرینه شناسی هیأت مشترک ایرانی_ ایتالیایی در پارسه تخت جمشید و در قالب پروژه « از کاخ تا شهر» در بهار ۱۴۰۰ راه اندازی شد و به بهره برداری رسید.
آیین رونمایی از سایت موزه دروازه پردیس پارسه دهم خرداد ۱۴۰۰ با حضور مجازی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استاندار فارس، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی فارس و مقامات مسؤول در دانشگاه شیراز برگزار شد.

سایت موزه پردیس پارسه و توسعه اقتصاد فرهنگی
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این حوزه اظهار داشت: سایت موزه پردیس پارسه به توسعه اقتصاد فرهنگی و ایجاد ارتباطات فرهنگی کمک شایانی خواهد نمود و توزیع مناسب گردشگران را در این منطقه فراهم می آورد.
محمدحسن طالبیان در مصاحبه با ایرنا با اشاره به اینکه دروازه کشف شده از شهر پارسه تخت جمشید با انجام اقدامات حفاظتی به سایت موزه تبدیل شد، اظهار نمود: با شروع فعالیتهای بنیاد پژوهشی پارسه پاسارگاد از سال ۱۳۸۰، جهت استفاده از ظرفیت های موجود در شهر پارسه، کارهای ژئوفیزیکی مربوط صورت گرفت و از همان ابتدا سعی کردیم که تمام اقدامات در این مجموعه تاریخی_فرهنگی بصورت تخصصی و کارشناسی شده پیگیری شود و از گروه های مختلفی که مسئولیت این کار را به عهده داشتند خواستیم که اطلاعات و شناخت خودرا نسبت به شهر پارسه بالا برند.
وی به جستجوهای دیرینه شناسی ی صورت گرفته توسط هیأت مشترک ایرانی_ ایتالیایی در پارسه تخت جمشید اشاره نمود و اظهار داشت: محوطه باستانی معروف به تل آجری که در فاصله سه کیلومتری شمال غربی تخت جمشید قرار دارد، تا پیش از انجام این حفاری به شکل تپه ای به ارتفاع سه متر از سطح زمینهای اطراف بود و هرچند که ما از تختگاه و پارسه تا قبل از داریوش هخامنشی هم باخبر بودیم اما انجام این کاوش ها و کشفیات اخیر در شهر پارسه نشان داد که این محوطه باستانی از دوره هخامنشی بصورت ویژه ای مورد توجه بوده است.
طالبیان افزود: در واقع دروازه کشف شده در پارسه که بعد از فتح بابل توسط کوروش و برای نزدیکی اقوام و ارتباط بین ایران و بین النهرین باستان بنا شده است، بعنوان قدیمی ترین دروازه شهر به حساب می آید و با کشف و بازسازی این مجموعه تحولی بزرگ در باستان شناسی، تاریخ و فرهنگ به وجود می آید.
دروازه شهر پارسه، بازتاب دهنده پیوند بین النهرین و پارس
معاون وزارت میراث فرهنگی ضمن اشاره به شباهت دروازه یادمانی شهر پارسه با دروازه «ایشتار» بین النهرین، اظهار داشت: این دروازه یادمانی شباهت بسیاری به دروازه ایشتار دارد؛ در واقع این دروازه با خشت و آجر بنا شده و سرتاسر نمای آن با آجرهای لعابدار مزین شده است.
وی افزود: در زمینه دیوارهای این دروازه گل های زیبای لوتوس و پنل های ترکیبی حیوانی درخشش و شکوه تشریفات ورود به شهر را صدچندان کرده است.
طالبیان افزود: مفاهیم هنری به کار رفته در موضوع این پنل ها، بن مایه های گیاهی و حیوانات اسطوره ای دارد که نشان دهنده ارتباطات عمیق فرهنگی است. می توان گفت با فتح بابل بخش مهمی از نمادهای اسطوره ای سرزمین بابل به پارس انتقال داده شد.
وی با اعتقاد به این که کشف و وجود چنین آثاری برای تمام جهان و خصوصاً کشور ایران از اهمیت بسیاری برخوردار است، اظهار داشت: کشف این آثار زمینه ساز انتقال دانش و ایجاد ارتباطات فرهنگی می شود و البته برای میراث فرهنگی نیز حفاظت و مرمت این آثار با هدف تولید دانش و توسعه اطلاعات درباره پیشینیان ما بسیار حائز اهمیت می باشد.
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اضافه کرد: این کاوش ها که با همکاریهای بین المللی بین دو کشور ایران و ایتالیا در حوزه میراث فرهنگی صورت گرفته است، به افزایش سطح دانش در دانشگاه های کشور کمک می نماید.
سایت موزه دروازه پردیس پارسه آماده بازدید گردشگران
وی این کشف و افتتاح سایت موزه دروازه پردیس را نشان دهنده اهمیت پارسه بعنوان بزرگترین و غنی ترین شهر دانست و اظهار داشت: سایت موزه دروازه پردیس پارسه که هم اکنون آماده بازدید گردشگران است، شرایطی فراهم می آورد تا توزیع مناسب و متوازن در حوزه خدمات رسانی به گردشگران صورت بگیرد و علاوه بر این که به توسعه اقتصاد فرهنگی کمک می نماید، موجب می شود که مردم روستاهای اطراف این منطقه نیز بتوانند از دستاوردهای این اتفاق خوب بهره ببرند.
یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از آثار ثبت شده استان فارس در لیست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴ در سازمان جهانی علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت گردید.
سلسله هخامنشیان از سال ۳۳۰ تا ۵۵۰ قبل از میلاد حکومت کردند.
تخت جمشید در حدود ۶۰ کیلومتری شمال شیراز و در حوزه شهرستان مرودشت فارس است.منبع:

1400/03/17
13:20:47
5.0 / 5
1391
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , خدمات , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری