بسته پشتیبانی از كسب و كارهای گردشگری در سال 1400 ابلاغ گردید

بسته پشتیبانی از كسب و كارهای گردشگری در سال 1400 ابلاغ گردید

تور و گردشگری: معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری از موافقت کارگروه مقابله با نتایج کرونا از تمدید بسته پشتیبانی از کسب و کارهای گردشگری در سال 1400 آگاهی داد.


به گزارش عصر گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ولی تیموری با بیان این خبر اظهار داشت: پیرو تلاش بمنظور متقاعدسازی ستاد ملی مدیریت کرونا جهت اعمال حمایت های بیشتر و استمرار پشتیبانی ها بسته حمایتی تلفیقی جدیدی مشتمل بر دو بخش مشترک اشتغال محور و بنگاه محور برای کسب وکارهای حوزه گردشگری در کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا تنظیم و بخش هایی همچون حمایت های بانکی، مالیاتی و بیمه ای مربوط به کسب وکارهای حوزه گردشگری را پوشش داد که بخش اول این حمایت ها در قالب تمدید بسته پشتیبانی از کسب وکارها و مشاغل به شدت لطمه دیده از کرونا در سال ۱۴۰۰ تصویب و ابلاغ شد. همین طور بخش دوم نیز در دستور کار ستاد ملی قرار دارد.
وی اضافه کرد: تا کنون بیش از یکهزار و صد میلیارد تومان تسهیلات در قالب دو بسته حمایتی اشتغال محور و بنگاه محور به کسب و کارهای گردشگری لطمه دیده پرداخت شده است و پرونده بیش از نهصد میلیارد تومان نیز تکمیل و اکنون در بانک ها در دست اقدام است.

در بخش بانکی با تصویب دستورالعمل مربوطه مواردی نظیر امهال تسهیلات فعالان گردشگری تا اختتام شهریورماه اجرائی شده و تلاش نموده ایم که هیچ نوع جریمه و سودی نیز به امهال صورت گرفته تعلق نگیرد. از سویی دیگر در بخش بانکی رفع سوءاثر چک برگشتی و نیز ادامه پرداخت تسهیلات ۱۲ درصد در دستور کار قرار گرفت تا هم متقاضیان جدید و هم افرادی که پرونده شان نزد بانک بوده است و روند آن متوقف شده بود؛ از این امکان بهره مند شوند. بر این اساس بانک ها و موسسات اعتباری موظف به پرداخت تسهیلات کرونائی شامل تسهیلات جدید یا تسهیلات مراحل قبلی تا اختتام آبان ۱۴۰۰ هستند.

وی افزود: همین طور مهلت ثبت نام کسب و کارهای به شدت لطمه دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات مصبوب ستاد ملی کرونا در بخش های گردشگری، ورزش و جوانان، فرهنگ و هنر و حمل و نقل ریلی و هوایی تا اختتام شهربورماه ۱۴۰۰ مطابق همان دستور العمل و شرایط ابلاغی قبلی تمدید می شود.
معاون گردشگری اشاره کرد: برمبنای ابلاغ صورت گرفته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران این مصوبات را ظرف مدت ۴۸ ساعت برای اجرا به شبکه بانکی کشور باید ابلاغ کند.
تیموری تصریح کرد: همین طور در بخش بیمه ای بسته حمایتی جدید مذکور امهال حق بیمه سهم کارفرمایی نیز در دستور کار قرار گرفته است؛ بدین جهت اعطای یارانه حق بیمه برای بنگاه های بالای ۱۰ نفر اشتغال و ارائه یارانه دستمزد برای بنگاه های کمتر از ۱۰ نفر اشتغال، پیش بینی شده است. این در حالیست که در کنار بحث های سه گانه بانکی، بیمه ای و مالیاتی اقداماتی نظیر تمدید مجوزها و بخشودگی اجاره بهای اماکن اجاره ای تحت تملک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز محقق شده است.
وی اشاره کرد: برمبنای مصوبه مذکور برای مشاغل و کسب و کارهای به شدت لطمه دیده از کرونا حق بیمه سهم کارفرمایی اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۰ به مدت دو ماه امهال می شود. همین طور برای مشاغل و کسب وکارهای به شدت لطمه دیده از کرونا، شمول بند (ث) تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، موکول به رعایت شرط حفظ یا افزایش سطح اشتغال نیروی انسانی نخواهد بود.
معاون گردشگری همین طور در تشریح حمایت های مالیاتی بسته جدید پشتیبانی از کسب وکارها و مشاغل به شدت لطمه دیده از کرونا در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: برای مشاغل و کسب وکارهای به شدت لطمه دیده از کرونا، بدهی های مالیاتی قطعی شده مالیات های عملکرد و ارزش افزوده که تاریخ سررسید پرداخت آنها تا آخر سال ۱۳۹۹ بوده است تا اختتام شهریور ماه ۱۴۰۰ بدون محاسبه جریمه دیرکرد برای مدت مذکور امهال می گردد.
تیموری اشاره کرد: همین طور سازمان امور مالیاتی مجاز است تمام یا قسمتی از جرایم مقرر در قوانین مالیات های مستقیم و ارزش افزوده برای مودیان مالیاتی را مطابق دستورالعملی که به تایید وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد؛ در سال ۱۴۰۰ مورد بخشودگی قرار دهد.
وی افزود: بخشودگی جرایم پرداخت نشده بدهی مالیات و عوارض قانون موسوم به تجمیع عوارض برای مودیان مالیاتی به شرط پرداخت اصل مالیات و عوارض تا اختتام شهریورماه ۱۴۰۰ تمدید می شود.
معاون گردشگری در ادامه اضافه کرد: همین طور طبق تلاش ها و پیگیری های بعمل آمده، صنعت گردشگری در کنار ۴ رسته شغلی لطمه دیده از بحران انتشار ویروس کرونا شامل مشاغل مربوط به حمل و نقل، ورزش و هنر و سینما که ضرورت بر استمرار حمایت داشت؛ قرار گرفت. این در حالیست که قبل از این گردشگری در گروه گسترده تر ۱۴ رسته شغلی قرار داشت و این ارتقا، امکان و الزام کسب حمایت های بیشتر را سبب شد.
وی در آخر اشاره کرد: بخش جدیدی از موضوعات حمایتی مورد نظر که در بسته های اول و دوم قرار نداشت و نیاز به بحث و طرح جزئیات در صحن ستاد ملی کرونا را داشت؛ به زودی بعد از تصویب در ستاد ملی کرونا ابلاغ خواهد گردید.
مصوبات ستادملی مدیریت کرونا برای تمام دستگاهها لازم الاجرا بوده و در صورت اجرای آن بعنوان تخلف محسوب شده و با آن برخورد قانونی خواهد شد.منبع:

1400/03/18
14:14:06
5.0 / 5
1542
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری