تهرانی كه ندیده ایم!

تهرانی كه ندیده ایم!

تهران، پایتخت ایران و بزرگ ترین شهر آن است که در دل خود اماکن تاریخی و تفریحی زیادی دارد که چشم هر بیننده را خیره می کند و می تواند روح آدمی را به گذشته شهر پیوند بزند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، تا اسم تهران به گوش می رسد نخستین چیزی که در ذهن شنونده تداعی می شود ترافیک و صدای کَر کننده بوق خودرو ها است؛ این حقیقت را نمی گردد منکر شد که تهران در سالهای اخیر بسیار شلوغ و پر از دود و دَم و ترافیک شده اما اگر بخواهیم اماکن دیدنی شهر تهران را نام ببریم باید به ۱۰۰ها مکان اشاره نماییم که در این گزارش نمی گنجد.
خود همین مبحث مبین غنی بودن تهران در دارا بودن اماکن تاریخی و فرهنگی است؛ اماکنی که در پایتخت از دیرباز محلی برای گذارندن اوقات فراغت و در عین حال مراکز اقتصادی بوده اند.
از دید ناهمواری های طبیعی، تهران به ۲ ناحیهٔ دشتی و کوهپایه ایِ البرز تقسیم می شود و گسترهٔ کنونی آن از ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا امتداد یافته است. این شهر دارای اقلیم نیمه خشک است و در بیشتر سال ها، فصل زمستان نیمی از کل بارش های سالانهٔ تهران را تأمین می کند و تابستان هم کم باران ترین فصل در تهران است.
پیشینهٔ زندگی در تهران به دوران نوسنگی برمی گردد و جستجوهای دیرینه شناسی صورت گرفته در تهران، منجر به کشف اسکلت های هفت هزار ساله انسان و ابزارهای سنگی شده است. در اوایل سدهٔ هفتم با ویرانی شهر ری و مهاجرت مردم آن به تهران، دانش تجارت، ساخت وساز و شهروندی مردم ری به این قصبه انتقال یافت.
در دوران صفوی بسیار بر اهمیت تهران اضافه گردید اما سرچشمهٔ شکوفایی و پیشرفت این شهر، به پایتختی آن برمی گردد. آقامحمدخان قاجار، بنیان گذار دودمان قاجار که بعد از بارها کوشش برای تصرف تهران بالاخره موفق به انجام این کار شد، در نوروز سال ۱۱۶۵، بعد از سال ها جنگ با خاندان زند و مدعیان پادشاهی، تهران را پایتخت خواند.


کاخ گلستان، سندی زنده از تاریخ ایران
کاخ گلستان یکی از آثار جهانی ایران است که به لطف معماری و تزیینات منحصربه فرد، محلی ایده آل برای عکاسی و ثبت تصاویر زیبا به شمار می رود؛ این بنای پرارزش در سال ۱۳۳۴ در لیست آثار ملی ایران و در سال ۱۳۹۲ در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
کاخ گلستان یکی از آثار جهانی ایران در لیست میراث یونسکو است که به لطف معماری و تزیینات منحصربه فرد، محلی ایده آل برای عکاسی و ثبت تصاویر فوق العاده زیبا به شمار می رود؛ این بنای پرارزش در سال ۱۳۳۴ در لیست آثار ملی ایران و در سال ۱۳۹۲ در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
علاوه بر این، وقوع رخدادهای تاریخی مهم در این محل آنرا به سندی زنده از تاریخ ایران تبدیل نموده است؛ این مجموعه که از اماکن دیدنی تهران شمرده می شود، در بافت قدیمی شهر قرار دارد و به آسانی میتوان با وسایل حمل و نقل عمومی به آن دسترسی داشت و مسحور این همه زیبایی، تاریخ، معماری، فرهنگ و هنر ایران شد.
کاخ گلستان شامل مجموعه ای از بناهای تاریخی در استان تهران است که در زمان های مختلفی تولید شده است. این کاخ به لحاظ معماری و ارزش آثار هنری و تاریخی اش، یکی از مهم ترین بناهای تاریخی کشور بشمار می رود که در طول سال، شاهد حضور توریستهای داخلی و خارجی است.
این کاخ از بخش های مختلفی همچون ایوان تخت مرمر، تالار سلام، تالار آینه، تالار سفره خانه، خلوت کریمخانی، تالار برلیان، عمارت بادگیر، کاخ شمس العماره، تالار الماس و کاخ ابیض تشکیل می شود. ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی متعلق به دوران کریمخان زند، قدیمی ترین بناهای مجموعه گلستان هستند.
جاهای دیدنی گوناگونی در اطراف کاخ گلستان وجود دارد که از آن جمله میتوان به بازار تهران، قهوه خانه حاج علی درویش، سبزه میدان، خیابان ناصرخسرو، سرای روشن، کوچه مروی و دارالفنون اشاره نمود.


باارزش ترین خانه دنیا به روایت نویسندگان
خانه موزه مقدم یکی دیگر از بناهای تاریخی به جامانده از اواخر دوره قاجار در تهران است و به یکی از بنیان گذاران دانشگاه هنر تهران و همسر فرانسوی اش تعلق داشته است. این اثر از نظر تاریخچه، معماری و اشیایی که در آن نگهداری می شود، ارزش بسیار بالایی دارد.
خانه موزه مقدم در محدوده میدان امام خمینی (ره) قرار دارد؛ وقتی در این محل قدم می زنید، اگر از پیش از محل این موزه آگاه نباشید، اصلا فکر نمی کنید چنین بنایی آنجا وجود دارد. همه ساختمان های اطراف آن از معماری معمولی و نسبتا جدیدی برخوردار است؛ اما به در ورودی موزه که می رسید همه چیز عوض می شود. با ورود به خانه، نخستین چیزی که توجه شما را جلب خواهدنمود حوض و شمعدانی ها و استفاده بسیار زیاد، مناسب و زیبا از رنگ های شاد مانند فیروزه ای، آبی آسمانی و بنفش است.
این خانه لقب زیباترین و باارزش ترین خانه جهان را از دید خیلی از نویسندگان و بازدیدکنندگان گرفته است. در طراحی و ساخت این خانه به اصول معماری ایرانی مانند حوض ایرانی، شیشه رنگی ایرانی و اصول فضاسازی باغ ایرانی توجه شده است.


ناصر خسرو، گشتی در طهران قدیم
این خیابان یک خیابان عادی نیست؛ قدم به قدم در ۲ سوی خیابان ناصرخسرو بناهایی است که در دوران قدیم تولید شده و حالا بعنوان میراثی پربازدید و ارزشمند، گردشگران زیادی را مشتاق بازدید از خود می کند.
اگر به کاوش در بناهای قدیمی شهر تهران علاقه دارید و برایتان جالب است که جاذبه های گردشگری تهران که قدمت زیادی دارند را ببینید، حتما به خیابان ناصر خسرو سر بزنید.
این خیابان یک خیابان عادی نیست؛ قدم به قدم در ۲ سوی خیابان ناصرخسرو بناهایی است که در دوران قدیم تولید شده و حالا بعنوان میراثی پربازدید و ارزشمند، گردشگران زیادی را مشتاق بازدید از خود می کند.
این خیابانِ تاریخی که زمان گذشته را برایتان به خوبی روایت می کند، از میدان امام خمینی (ره) (توپخانه قدیم) شروع و در خیابان پانزده خرداد تمام می شود. قدمت این خیابان به دوران ناصرالدین شاه قاجار و سال ۱۲۸۵ برمی گردد.
بناهای تاریخی بسیاری مانند شمس العماره و دارالفنون در این خیابان قرار دارند و جالب است بدانید که نخستین داروخانه و چاپخانه تهران هم در این خیابان بنا شد.
اگر به دنبال پیدا کردن جایی هستید که بورس لوازم و تجهیزات پزشکی، لوازم آرایشی و لوازم التحریر و دوربین باشد، ناصر خسرو دقیقا همان خیابان مد نظرتان است، اگر به آنجا رفتید از کوچه مروی که یکی از قدیمی ترین مراکز خرید و جزو دیدنی های تهران است هم بازدید کنید.


کلیسای سرکیس مقدس، بزرگ ترین کلیسای تهران
بناهای مذهبی هر شهر و کشوری، همچون مکان هایی ست که هر توریست یا شهروندی دوست دارد آنها را ببیند تا با بافت فرهنگی و آنچه بر آن سرزمین گذشته است آشنا شود.
برای مایی که در کشوری اسلامی زندگی می نماییم و اکثریت شهروندانمان مسلمان هستند، آشنایی با اقلیت های مذهبی که در شهرهای مختلف زندگی می کنند جذابیت خاصی دارد؛ یکی از طریق های آشنا شدن با این اقلیت ها رفتن به مکان های مذهبی شان است.
کلیسای سرکیس مقدس همچون مکان های دیدنی تهران است که سال ۱۳۵۲ در خیابان کریم خانِ تهران افتتاح شد، این کلیسا با هزینه شخصی خیری ارمنی تولید شده و معماری فوق العاده اش، حتما شما را چند دقیقه ای در خیابان خیره به خودش نگه می دارد.
این بنای تاریخی مذهبی بعنوان بزرگ ترین کلیسای تهران، معماری بی نظیری دارد که سبکِ معماری اش، به سبک قرون وسطی و عصر جدید ارمنستان است، حتی اگر به داخل این کلیسا نروید، یکبار که گذرتان به مرکز تهران افتاد، این بنای زیبا را در غروب آفتاب ببینید.
ابنیه تاریخی، مذهبی و فرهنگی زیادی در تهران وجود دارد که همانطور که در ابتدای گزارش گفتیم در این مقاله نمی گردد به همه آنها پرداخت، اما اگر از اماکن تاریخی گذر نماییم و بخواهیم به مکان های تفریحی برای سپری کردن اوقات فراغت خود سری بزنیم می توانیم اول از خیابان ولیعصر شروع نماییم.


ولیعصر؛ خیابان چنارهای قدیمی
خیابان ولیعصر تهران یکی از شاهراه های ارتباطی در راه شمال به جنوب و برعکس آن در شهر تهران است و تا قبل از انقلاب اسلامی آنرا با نام پهلوی می شناختند. خیابان ولیعصر بواسطه درختان چنارش هم شهرت زیادی دارد، گرچه که در گذشته تعداد این درختان بسیار بالاتر از امروز بود.
خیابان ولیعصر تهران از جنوب پایتخت در میدان راه آهن آغاز و تا میدان تجریش در یکی از شمالی ترین نقاط شهر تهران در شمیرانات امتداد دارد. در طول خیابان ولیعصر مراکز فرهنگی و تجاری، پارک های عمومی بزرگ، رستوران ها و اماکن تفریحی و گردشگری زیادی وجود دارد.
نام خیابان ولیعصر تهران را به سبب قدمت بالا و ظرفیت برجسته گردشگری اش در هفتم دیماه سال ۱۳۹۰ در لیست آثار ملی ایران ثبت کردند؛ از زمان ساخت خیابان ولیعصر تابحال این خیابان محل تفرج و گردش بوده است.
در سال ۱۳۱۸ سراسر خیابان از ۲ سوی آن با ۶۰ هزار درخت چنار پوشیده شد، اما حالا تنها بیشتر از هشت هزار چنار در این خیابان باقی مانده است. با این همه فصل پاییز یکی از بهترین فصول برای پیاده روی در بین برگ های زرد ریخته شده در پیاده روهای این خیابان و لذت بردن از صدای دلنشین آن است.
بازار بزرگ در جنوب و بازار تجریش در شمال
کمتر امکان دارد که یک ایرانی تابحال نام بازار بزرگ تهران را نشنیده باشد. بازار بزرگ تهران که آنرا با نام «بازار تهران» یا «بازار ۱۵ خرداد» هم می شناسند قلب تپنده اقتصادی و قطب حضور مردم نه تنها در شهر تهران بلکه از سایر شهرها است.
بازار تهران که در منطقه ۱۲ شهری قرار دارد، قدمت شکل گیری آن به دوران صفویه بر می گردد، گرچه بخش های مختلف آن در دوره های مختلف قاجار ساخته شد.
بازار تهران نه تنها از لحاظ اقتصادی، بلکه از نظر تاریخی و معماری هم بسیار اهمیت قابل توجهی دارد؛ در بازار تهران بسیاری از نیازها و مایحتاج خانواده ها در هر زمینه ای قابل تأمین است.
البته بازار تنها مختص به خانواده ها و یا خرید مایحتاج نیست بلکه برای خرید اصناف مختلفی مانند خیاطان، مزون داران، آرایشگران و خیلی از اصناف دیگر هم متناسب است. لوازم آرایشی و خوراکی در کوچه مروی، پوشاک زنانه، مردانه و بچه گانه در راسته جعفری، طلا و جواهرات در راسته ی زرگرها و لوازم خانگی در بخش حاجب الدوله است.
لُب کلام در مورد بازار بزرگ تهران این است که اگر تابحال آنرا از نزدیک ندیده اید حتما یک روز از وقتتان را برای دیدن آن خالی کنید و به دالان های تو در تو، رستوران ها و ابنیه تاریخی آن سری بزنید و مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد.
بازار تجریش نمونه کوچک شده بازار بزرگ تهران در شمال پایتخت است و از نظر کالا و صنایع دستی تنوع بالایی دارد و در ضمن همه نوع قیمتی در آن به چشم می خورد. این بازار که در قلب محله تاریخی تجریش و در نزدیکی امام زاده صالح (ع) قرار دارد، مانند بازارهای سنتی دارای حسینیه، مسجد و سوق های کوچک است.
همچنین، پاساژهای گوناگونی نظیر پاساژ قائم در مجاورت بازار تجریش تولید شده است که می توانید ادامه گشت وگذار و خریدتان را در آنها انجام دهید، علاوه بر این یک میدان سرپوشیده میوه و تره بار «گُوگَل» هم در این محل فعالیت می کند که طرفداران زیادی بین توریستهای داخلی و خارجی دارد.


نفس کشیدن با خیال آسوده در دربند و درکه
آخر هفته ها آدم دوست دارد بیشتر استراحت کند و این استراحت می تواند در خانه یا همراه خانواده و دوستان در محله های خوش آب و هوای تهران باشد. دربند و درکه بواسطه هوای پاک و رستوران هایشان از قدیم تا به امروز محلی برای در کردن خستگی یک هفته کاری از بدن بوده و هست.
وجه اشتراک این ۲ محل هم این است که می توانید یک کوهنوردی لذت بخش را در دامنه کوه تجربه کنید و از هوای پاک آن لذت ببرید.
دربند، منطقه ای عالی با آب وهوای دلپذیر است که پایتخت نشینان زیادی برای فرار از شلوغی و ترافیک و آلودگی هوای شهر به این محل پناه می برند تا هم از چشم انداز فوق العاده زیبای آن لذت ببرند هم در یکی از رستوران های مختلف آن یک وعده غذای لذیذ نوش جان کنند.
اما این همه ماجرا نیست و بدون این که نیازی باشد از تهران فاصله بگیرند می توانند به کوه نوردی بپردازند و از هوای مطبوع و محیط دیدنی آن استفاده کنند؛ پیاده روی در راه سنگی دربند و عبور از کنار غذاخوری های متعدد و دست فروشان و خوردن انواع آلو، لواشک، ترشک، باقالی و بلال همان چیزی است که جذابیتی دوچندان به دربند داده است.
دربند قبل از آنکه بخشی از تهران باشد، یک دهکده بود و امروزه از محله های قدیمی در شمال پایتخت به شمار می رود؛ خیابان دربند از میدان قدس (تجریش) در ارتفاع یک هزار و ۶۰۰ متری از سطح دریا شروع می شود و در میدان سربند در ارتفاع یک هزار و ۸۰۰ متری از سطح دریا تمام می شود.
درکه یکی از محلات ییلاقی شمیرانات و جاذبه های گردشگری تهران است که در قسمت شمال غربی پایتخت قرار گرفته است؛ این محله ییلاقی در امتداد رودخانه ای به همین نام به وجود آمده و جذابیت های بسیار زیادی دارد.
درکه از سمت شمال به رشته کوه های توچال، از سمت جنوب به محله اوین، از شرق به اراضی دانشگاه شهید بهشتی و اوین و از غرب به بازارهای کوه توچال و سعادت آباد می رسد، این منطقه جزو منطقه یک شهرداری تهران شمرده می شود برای رفتن به درکه چند راه وجود دارد.
برای رسیدن به درکه میتوان از سه راه اقدام کرد: اول، وارد بزرگراه شهید چمران شده و بعد از عبور خیابان های یمن و رشیدالدین فضل الله، وارد خیابان داودیان شوید تا بتوانید مسیر درکه را پیش بگیرید؛ مسیر دوم، وارد بزرگراه یادگار امام شده و در انتهای این بزرگراه، مسیر خیابان اوین را طی کنید تا از آنجا خویش را به درکه برسانید و در آخر هم از راه خیابان ولیعصر یا خیابان شریعتی خویش را به میدان تجریش برسانید و از آنجا وارد خیابان درکه شوید؛ البته این مسیر به سبب آنکه در اغلب مواقع ترافیک است، سفارش نمی گردد.


توچال و لذت اسکی در ایستگاه هفتم
تهران فقط شلوغی و آلودگی نیست و مجموعه توچال فرصتی ایده آل برای دورشدن از این همه هیاهو و تجربه طعم واقعی زندگی است.
مجموعه تفریحی توچال در نزدیکی شمال تهران قرار دارد و تفریح های متنوعی همچون تله کابین، پیست اسکی، تله سی یژ، سورتمه و بانجی جامپینگ را در خود جای داده است.
علاوه بر کوهنوری، اسکی و تله کابین که از تفریح های معروف توچال هستند کارهای مختلف دیگری از سورتمه سواری تا تیراندازی با کمان و حقیقت مجازی هم در این مجموعه وجود دارد که میتوان اوقاتی سراسر هیجان و لذت را تجربه نمود.
توچال قله ای در شمال تهران و به ارتفاع سه هزار و ۹۶۲ متر است که بخشی از دامنه رشته کوه های البرز به حساب می آید؛ دامنه جنوبی توچال مجاور با شهر تهران و قله آن مشرف به این شهر است. این قله در جنوب منطقه کوهستانی البرز مرکزی قرار دارد که از شرق به قله های لزون، کلکچال و دارآباد و از غرب به قله شاه نشین و منطقه امام زاده داوود منتهی می شود.
پیست اسکی توچال از محبوب ترین پیست های اسکی پایتخت و نزدیک ترین پیست اسکی به تهران (پنج کیلومتری شمال شهر) بشمار می رود و از همین رو دیگر نیازی نیست بعد از یک روز پرهیجان اسکی، مدت زمان زیادی را صرف رانندگی و برگشت به خانه کنید.
این پیست به خاطر ارتفاع بالا در ایستگاه هفتم که به سه هزار و ۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا می رسد، نخستین پیست اسکی برفگیر کشور است که در سالهای پربارش اغلب برای هشت ماه از سال قابل استفاده است؛ پیست اسکی توچال که یک هزار و ۲۰۰ متر طول دارد، از پایین قله توچال در ارتفاع سه هزار و ۸۵۰ متری شروع و در حوالی هتل در ارتفاع سه هزار و ۵۵۰ متری تمام می شود.
مشهورترین و پررفت وآمدترین پناهگاه ها و جان پناه های توچال به ترتیب از شرق به غرب دارآباد، کلک چال، شروین، شیرپلا، جان پناه قله توچال، امیری، هتل اوسون، ایستگاه پنجم تله کابین، اسپیدکمر و پلنگ چال هستند.
با توجه به شیب مناسب پیست، مکانی مناسب برای علاقه مندان به اسکی شمرده می شود. برای دسترسی به این پیست باید به ایستگاه هفتم تله کابین بروید و از حضور مجرب ترین مربیان اسکی و بهترین لوازم مدرسه اسکی نهایت لذت را ببرید.
این پیست علاوه بر یک تله اسکی، دارای یک تله سی یژ (دوپل مایر)، یک هتل و ۲ رستوران و مدت زمان استفاده از پیست یک روز از بامداد تا پس از ظهر است.


تهران و دریاچه مصنوعی آن
دریاچه چیتگر یا شهدای خلیج فارس، بزرگ ترین دریاچه مصنوعی ایران است که محلی ایده آل برای دوچرخه سواری، پیاده روی، تفریح های سرگرم کننده، پیک نیک و شب گردی های خاطره انگیز به شمار می رود؛ ضمن این که تفریح و گردش در دریاچه چیتگر در هر چهار فصل سال امکان پذیر است.
پایتخت نشینان علاوه بر سفر به شهرهای شمالی که هزینه و وقت زیادی می طلبد، می توانند در مدت زمانی کوتاه به این دریاچه زیبا بروند و از طبیعت و تفریح های دریاچه چیتگر نهایت لذت را ببرند؛ این مجتمع گردشگری که در بین برج های غرب تهران قرار دارد، با نسیم خنکی که از دریاچه می وزد حس حضور در یکی از شهرهای ساحلی را در ذهن بازدیدکنندگان تداعی می کند.
دریاچه چیتگر یا شهدای خلیج فارس بمنظور تلطیف و کاهش آلودگی هوا در شمال غرب تهران ساخته شد و شامل امکانات مختلف تفریحی و رفاهی می شود که به سبب نزدیکی به خیلی از جاهای دیدنی تهران، روزانه افراد زیادی از آن دیدن می کنند. مساحت این دریاچه ۱۳۰ هکتار و در مجاورت آن هم مجموعه ای تفریحی به بزرگی ۱۲۰ هکتار تولید شده است.
در مجاورت این دریاچه می توانید در پیست های مخصوص دوچرخه سواری هم گردش و هم ورزش کنید یا در مسیری که برای پیاده روی در نظر گرفته شده است در هوای پاک ریه ها را جلا دهید؛ ماهی گیری و قایق سواری از دیگر تفریحات این مکان تفریحی است و در آخر می توانید از مراکز خرید و رستوران ها در مجموعه «بام لند» هم دیدن کنید.
هرچه از اماکن تاریخی، فرهنگی و تفریحی تهران بگوییم کم گفته ایم، اما می توانیم برای روزهای تعطیل برنامه ریزی نماییم و همراه خانواده یا دوستان به یکی از جاذبه های دیدنی تهران برویم و از استرس روزهای کاری کم نماییم.
البته که به سبب شیوع ویروس کرونا در ایران خیلی از خانواده ها ترجیح می دهند در خانه بمانند که کار بسیاری خوبی است، اما اگر قصد بیرون رفتن را دارین حتما پروتکلهای بهداشتی را رعایت کنید تا خاطره خوبی از گشت و گذار در پایتخت برایتان باقی بماند.منبع:

1400/04/14
10:12:26
5.0 / 5
1275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری