معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی:

بدنبال كسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای ایران هستیم

بدنبال كسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای ایران هستیم

به گزارش تور و گردشگری معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی در آیین اختتامیه رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران اظهار داشت: برگزاری این رویداد برای افراد خارج از مرزها به زبان انگلیسی طراحی شده و هدف از برگزاری آن، فراهم کردن زمینه برای کسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای کشورمان است.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، پویا محمودیان در آیین اختتامیه رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران و تجلیل از کارآفرین فعال صنایع دستی که روز سه شنبه ( ۱۵ تیر ۱۴۰۰ ) با حضور مدیران کل معاونت صنایع دستی وزارت خانه و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان به صورت حضوری و مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: مجبور شدیم تا اختتامیه این رویداد را به علت شرایط کرونایی کشور و رعایت پروتکلهای بهداشتی به شکل محدود و مجازی برگزار نماییم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان کرد: رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران از ۲۰ تا ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ برای اولین بار در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی با هدف گذاری مشخص و با بخش های متنوعی همچون وبینار، سخنرانی و کارگاه های مختلف صنایع دستی، بازگویی قصه های کارآفرینان موفق در حوزه صنایع دستی، معرفی رشته های صنایع دستی، روستاها و شهرهای جهانی صنایع دستی و فروشگاه های برتر حوزه صنایع دستی ایران در فضای مجازی برگزار شد.

محمودیان خاطرنشان کرد: در این رویداد بین المللی ۵۸ میهمان خارجی از کشورهای ایتالیا، روسیه، یونان، دانمارک، هلند، مالزی، ایرلند، اسپانیا، برزیل، آلمان، سنگاپور، پرتغال، کانادا و... شرکت کردند.به دنبال کسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای ایران هستیم

محمودیان اظهار داشت: برگزاری این رویداد برای افراد خارج از مرزهای کشور به زبان انگلیسی طراحی شده بود و هدف از برگزاری آن، فراهم کردن زمینه برای کسب جایگاه ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای کشورمان است با عنایت به این که ایران از سال ۱۳۴۷ یکی از کشورهای مهم و فعال شورای جهانی صنایع دستی است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور افزود: این رویداد بین المللی، قدرتمندی و ظرفیت های ایران را در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی نشان داد. همینطور تلاش کردیم روابط خویش را با سایر افرادی که در حوزه صنایع دستی در دنیا فعالیت می نمایند، گسترش دهیم و دوستی هایمان را عمق دهیم و با سایر افراد تأثیرگذار و موفق در این عرصه هم ارتباط جدید برقرار نماییم.

محمودیان ارتقای جایگاه صنایع دستی ایران را در جهان، پررنگ شدن نقش ایران در حوزه سیاست گذاری فرهنگی هنری دنیا، توسعه بازارهای صنایع دستی و ایجاد بازارچه های جدید را از دیگر اهداف رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران عنوان نمود و اضافه کرد: جوانان تحصیل کرده و افراد صاحب نظر مبتکر زیادی در حوزه صنایع خلاق، صنایع دستی و هنرهای سنتی در کشور فعال می باشند.

وی خاطرنشان کرد: ما می توانیم بعنوان کشور مدعی در حوزه سیاست گذاری فرهنگی در جهان حضور داشته باشیم و سیاست گذاری در حوزه صنایع خلاق را به سمت صنایع دستی سوق دهیم. همینطور با معرفی ظرفیت ها و توانمندی های صنعتگران و هنرمندان مان در این رویداد، به ایجاد بازارهای جدید صنایع دستی کمک نماییم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اظهار نمود: در این رویداد بین المللی به دنبال این بودیم تا بستری منسجم برای تعامل و به اشتراک گذاشتن تجارب جمعی میان هنرمندان و اقتصاددانان مطرح حوزه صنایع دستی ایجاد نماییم، خوشبختانه این مورد محقق شد.

محمودیان اظهار داشت: رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران به ایجاد شبکه برای ذی نفعان و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی کمک می نماید تا آنها بتوانند یکدیگر را پیدا کنند و بشناسند؛ همینطور این شبکه باعث هم افزایی آنها خواهد شد، به صورتی که تأثیرات آن در آینده نمایان می شود.

محمودیان ضمن اشاره به استقبال زیاد شرکت کنندگان از رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران اظهار داشت: در انتها این رویداد پیشنهادهای زیادی از جانب مهمانان مانند برگزاری رویدادها و بازارچه های مشترک صنایع دستی به شکل مجازی، همکاریهای مشترک علمی و ایجاد کنسرسیومی متشکل از صاحب نظران حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی جهان در بعد ایده پردازی و اجرایی عنوان شد که مورد قبول همگان قرار گرفت.

وی اضافه کرد: برگزاری رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران نشان داد، هنر، تحریم ناپذیر است. صنایع دستی و هنرهای سنتی بعنوان زبان صلح و تعامل بوده و باعث همبستگی میان کشورهای می شود و از آن می توانیم در حوزه سیاست های هنری و فرهنگی استفاده نماییم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور خاطرنشان کرد: بازخوردهای خوبی از جانب ایرانی ها مقیم خارج از کشور برای برگزاری این رویداد بین المللی داشتیم که نشان از تأثیرگذاری آن دارد. خیلی از اقتصاددانان دهه های پیش رو را از آن اقتصاد صنایع خلاق می دانند، صنایع دستی و هنرهای سنتی یکی از ارکان صنایع خلاق کشور است. بطور قطع به هم افزایی صنایع دستی با سایر ارکان صنایع خلاق فکر خواهیم کرد.

محمودیان همینطور در این مراسم حمیدرضا ششجوانی دبیر علمی رویداد بین المللی هفته صنایع دستی، مدیران و کارشناسان معاونت صنایع دستی، بانوان هنرمند و برگزیده کارآفرین فعال صنایع دستی و تمام افرادی که در برگزاری این رویداد بین المللی کمک کردند تا باعث ارتقای صنایع دستی و قدرتمندی ایران شود، قدردانی و تشکر کرد.کارآفرینان اجتماعی قادرند تا به حل بخشی از مشکلات دولت کمک کنند

حمیدرضا ششجوانی در این مراسم اظهار داشت: کارآفرینان اجتماعی مانند سایر کارآفرینان به دنبال سود زیاد نبوده، بلکه به دنبال حل خلاقانه مساله اجتماعی بوده که اقشار کم درآمد جامعه با آن درگیر هستند. در این شرایط کشور، منابع خلاقانه جدید که این کارآفرینان اجتماعی ایجاد می کنند، امید را به کشور و به این افراد برمی گردانند و تزریق می کنند.

دبیر علمی رویداد بین المللی هفته صنایع دستی اضافه کرد: کارآفرینان اجتماعی قادرند تا به حل بخشی از مشکلات دولت کمک کنند؛ کارهایی که آنها در حوزه صنایع دستی انجام می دهند، دارای خصوصیت هایی همچون کاربر در مقابل سرمایه بر است. صنایع دستی کاربر بوده و نیازی به وارد کردن دستگاههای تخصصی ندارد و دانش آنرا مردم کشورمان دارند، سرمایه بالقوه را به درآمد تبدیل می کند و مزیت های نسبی را در کشور می افزایند.

دبیر علمی رویداد بین المللی هفته صنایع دستی خاطرنشان کرد: نمونه موفق کارآفرینان اجتماعی در دنیا زیاد است. این کارآفرینان اجتماعی که در حوزه صنایع دستی فعالیت می نمایند، توانستند به بهبود زندگی مردم و اقشار کم درآمد کمک کنند.

صنایع دستی فرهنگ جامعه را متجلی کند

فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان هم در این مراسم با تشکر از معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و دست اندرکاران برگزاری این رویداد بین المللی در ادامه اظهار داشت: بسیار خوشحال هستم، بانوان کارآفرین فعال صنایع دستی استان کرمان می توانند باعث مباهات این استان شوند؛ هنر را دمیدن روح در کالبد جسم بی جان می دانم، صنایع دستی را بعنوان سرمایه اجتماعی، فرهنگی، مفهومی ترین و کاربردی ترین هنر کشور می دانم که می تواند بخشی از فرهنگ یک جامعه را متجلی کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان اضافه کرد: اتفاق خوبی که در استان کرمان رخ داده، بحث پشتیبانانی است که به شکل حقیقی، معین و فعالان اقتصادی درحال شکل گیری است. این نوید را می دهم با برنامه ریزی که در استان کرمان انجام شده از ظرفیت معین های اقتصادی که بعنوان پشتیبان هستند، استفاده نماییم. شاید در سالهای قبل این مورد مطرح بوده اما در حوزه صنایع دستی و گردشگری کمتر بروز و ظهور پیدا کرده است.

فعالی خاطرنشان کرد: اگر سال جاری ۱۲ هزار شغل در برنامه ایجاد مشاغل خرد برای مشاغل خانگی استان کرمان در نظر گرفته شده، بخش بزرگ آن در حوزه صنایع دستی تعریف شده است؛ تسهیلاتی که بانک رسالت به هنرمندان صنایع دستی به شکل قرض الحسنه پرداخت می کند، باعث انسجام شده و کار دولت را راحتتر کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان اظهار داشت: معین های اقتصادی تحت عنوان مسئولیت های اجتماعی که دارند، از صنایع دستی حمایت می کنند و حمایت آنها باید منجر به تولید زنجیره ارزش شود، یعنی زنجیره ارزش در بخش صنایع دستی باید در استان کرمان تکمیل شود.

او افزود: «پنج پرونده پته کرمان، حصیربافی قلعه گنج، فرش راور، فیروزه شهربابک و چاقوی راین برای ثبت شهرهای ملی تهیه و آماده شده است.استان سیستان و بلوچستان در بخش صنایع دستی ظرفیت های بسیاری دارد

علیرضا جلال زایی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان هم در این مراسم اظهار داشت: این استان به واسطه ظرفیت هایی خاصی که دارد و با عنایت به این که ۵۱.۵ درصد جمعیت آن روستانشین هستند، بعنوان یکی از استانهای پهناور کشور، ظرفیت های صنایع دستی آن بسیار است. به امید خدا با اهتمامی که معاونت صنایع دستی دارد ظرفیت های دیگر استان را به منصه ظهور و اجرا برسانیم.

مسعود حلاج پور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در ادامه بیان نمود: خوشحالیم پارسال با حمایت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی توانستیم در سطح کشور پنج روستا و شهر استان گیلان را ثبت ملی نماییم. انجام این کار باعث می شود تا در آینده نزدیک صاحب برندسازی، هویت بخشی شویم.»

در آخر این مراسم از اکرم قلندری از استان کرمان، زهرا میری از استان سیستان و بلوچستان و شهره فخر جانعلی از استان گیلان بعنوان کارآفرین فعال صنایع دستی تشکر شد. این بانوان هنرمند به علت شرایط کرونا به شکل ویدئو کنفرانس در مراسم حضور داشتند.منبع:

1400/04/17
13:08:02
5.0 / 5
1195
تگهای خبر: تخصص , دستگاه , زمین , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری