روز جهانی موزه 2022، روزی برای قدرت موزه ها

روز جهانی موزه 2022، روزی برای قدرت موزه ها

تور و گردشگری: انجمن بین المللی موزه ها (ICOM) که از سال 1977، هر سال روز موزه را برگزار می نماید، شعار امسال روز جهانی موزه ها را قدرت موزه ها اعلام نموده است.به گزارش تور و گردشگری به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی، هدف از روز جهانی موزه (IMD) افزایش آگاهی در مورد این واقعیت است که «موزه ها ابزار مهمی برای تبادل فرهنگی، غنی سازی فرهنگ ها و توسعه درک متقابل، همکاری و صلح بین ملل هستند.» رویدادها و کارهای برنامه ریزی شده برای بزرگداشت روز بین المللی موزه ها که در ۱۸ مه برابر با ۲۸ اردیبهشت هر سال برگزار می شود، ممکنست یک روز، چند روز یا یک هفته کامل ادامه داشته باشند. IMD برای نخستین بار ۴۰ سال پیش جشن گرفته شد.
در سراسر جهان، موزه های زیادی در برنامه های روز جهانی موزه شرکت می کنند. سال قبل بیش از ۳۷ هزار موزه در حدود ۱۵۸ کشور و منطقه مختلف جهان در این رویداد شرکت کردند.
موزه ها این قدرت را دارند که دنیای اطراف ما را متحول کنند. این اماکن فرهنگی بعنوان مکان های نمایش اکتشاف های مهم بشری، اطلاعات فراوانی در مورد گذشته و تاریخ هر ملت در اختیار بازدیدکننده ها قرار می دهند و ذهن آنها را به روی ایده های جدید باز می کنند، دو گام اساسی در ساختن آینده ای بهتر.
در روز جهانی موزه ۲۰۲۲، که در ۱۸ مه برگزار می شود، ایکوم می خواهد پتانسیل موزه ها را برای ایجاد تغییرات مثبت در جوامع خود بوسیله سه منظر بررسی کند.
قدرت دستیابی به پایداری: موزه ها شرکای راهبردی در اجرای اهداف توسعه پایدار سازمان ملل هستند. این اماکن بعنوان واحدهای کلیدی در جوامع محلی خود، به نیل به اهداف مختلفی کمک می کنند که شامل تقویت ارتباطات بین اقشار مختلف جامعه و اقتصاد اجتماعی و انتشار اطلاعات علمی در مورد چالش های زیست محیطی می شود.
قدرت نوآوری در دیجیتالی سازی و بهبود دسترسی: موزه ها به زمینهای بازی بدیعی تبدیل گشته اند که در آنها می توان تکنولوژیهای جدید را توسعه داد و در زندگی روزمره به کار برد. نوآوری دیجیتال می تواند موزه ها را در دسترس افراد بیشتری قرار دهد و آنها را در چشم افراد بیشتری جذاب جلوه دهد. با این کار، به مخاطبان کمک می شود مفاهیم پیچیده و ظریف در رابطه با موزه ها، تاریخ و فرهنگ را درک کنند.
قدرت جامعه سازی بوسیله آموزش: موزه ها بوسیله مجموعه ها و برنامه های خود، یک بافت اجتماعی خاص را ایجاد می کنند که در ساختن آینده جامعه ضرورت دارد. آنها با پشتیبانی از ارزش های دموکراتیک و فراهم کردن فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه، به شکل گیری یک جامعه مدنی آگاه و متعهد کمک می کنند.


منبع:

1401/02/29
14:17:46
5.0 / 5
896
تگهای خبر: آموزش , بازی , تكنولوژی , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری