میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

لغو ویزای مسافران جام جهانی برای ورود به کیش

لغو ویزای مسافران جام جهانی برای ورود به کیش

تور و گردشگری: کشفیات جدید در گیلان و مشهد، لغو ویزای مسافران جام جهانی برای ورود به کیش، هم اندیشی فعالان گردشگری برای حضور در نمایشگاههای خارجی همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته رؤسای سازمان های هواپیمایی کشوری ایران و قطر در سومین دور مذاکرات صورت گرفته میان دو کشور، تفاهمنامه افزایش همکاریهای هوایی به امضا رساندند. میراکبر رضوی سخنگوی این سازمان اظهار داشت: بعد از انجام دو دوره مذاکرات در مورد افزایش همکاریهای دو جانبه حمل و نقل هوایی میان ایران و قطر در شهر دوحه و جزیره کیش، بامداد روز جمعه ۱۷ تیرماه، با سفر رئیس سازمان هواپیمایی کشوری قطر به تهران، تفاهمنامه و قرارداد همکاری بین رؤسای سازمان هواپیمایی کشوری دو کشور به امضا رسید. وی ادامه داد: در تفاهمنامه مذکور استفاده از ظرفیت های حمل و نقل هوایی ایران در بازی های جام جهانی ۲۰۲۲، به امضا رسید و اهداف صنعت حمل و نقل هوایی ایران بر مبنای رهنمودهای وزیر راه و شهرسازی مورد تاکید قرار گرفت و لحاظ شد. رضوی خاطرنشان کرد: در این تفاهم نامه، تردد تماشاگران بازی های جام جهانی از طرف شرکتهای هواپیمایی ایرانی و همینطور افزایش پروازهای ایران بنا به درخواست و ظرفیت طرف ایرانی مورد موافقت قرار گرفت. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری افزود: همینطور مبحث لغو روادید اتباع خارجی که تمایل به بازدید یا اقامت در جزیره کیش در دوره بازی های جام جهانی را دارند، به طرف قطری اعلام گردید.
کشف ۵۶۴ شیء تاریخی در گیلان مدیر کل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به دستگیری ۴۲ قاچاقچی اشیا عتیقه، اظهار داشت: در سه ماهه نخست سال جاری ۵۶۴ شیء تاریخی در ۱۷ شهرستان استان گیلان کشف و ضبط شده است. ولی جهانی اظهار داشت: مأموران یگان حفاظت میراث فرهنگی با همراهی نیروی انتظامی گیلان ۵۶۴ قطعه شیء تاریخی را بهار سال جاری در ۱۷ شهرستان استان کشف و ضبط کردند. وی با اشاره به محافظت از میراث تاریخی و پیشینه کهن مردم گیلان بعنوان یکی از وظایف این اداره کل، اضافه کرد: مأموران انتظامی ۴۲ قاچاقچی اشیای عتیقه را هم در این زمان دستگیر و به مراجع قضایی تحویل دادند. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اظهار داشت: در این زمان ۹ دستگاه فلزیاب از متهمان کشف شد. حضور ۱۰ روزه اقوام ایرانی در استان فارس معاون هماهنگی امور گردشگری و زیارت استاندار فارس اظهار داشت: جشنواره اقوام ایرانی با حضور ۹ استان کشور در فارس به مدت ۱۰ روز انجام می شود. محمد فرخ زاده بیان نمود: همچون مباحثی که در استان فارس مورد توجه است مساله توسعه اقتصاد گردشگریست ازاین رو برنامه ریزی ها بگونه ای بوده است که بتوان شرایط را در جامعه به سمتی پیش برد که توسعه گردشگری در جامعه روی دهد. به قول معاون استاندار فارس بیشتر از ۹ استان در جشنواره اقوام ایرانی اعلام نموده اند این در حالیست که استانهای دیگری هم متقاضی حضور در این جشنواره بودند که به سبب محدودیت ظرفیت و امکانات، مقرر شد که در طول سال در جشنواره مشابه شرکت نمایند. فرخ زاده اضافه کرد: بهتر است که غنی سازی اوقات فراغت همراه با آموزش باشد در بحث سبک زندگی بعنوان یکی دیگر از مسائل مورد نظر رهبری، هم مبحث آداب و رسوم و باورها و مسائل در ارتباط با بازی های بومی و محلی باید لحاظ شود، چون که مردم در این بخش از کار به سبب دیرینه بودن سنت و آداب، ارتباط خوبی برقرار خواهند کرد.
استفاده از ظرفیت بهینه تهاتر فضای نمایشگاهی داخل کشور این هفته علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور در مراسم هم اندیشی فعالان صنعت گردشگری و اهمیت حضور در نمایشگاه های بین المللی کشورهای فرانسه، ژاپن و اسپانیا که در سالن هویزه باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه های گردشگری یکی از فرصت های بسیار خوبی است که می توانیم ظرفیت های گردشگری کشورمان را معرفی نماییم. باید این مورد را تصدیق کنم که ظرفیت های معرفی ایران متناسب با آنچه که باید باشد، نیست. معاون گردشگری کشور اضافه کرد: هر اقدامی که برای معرفی بهتر ایران و پیوند کسب و کارهای گردشگری کشورمان با سایر کشورها صورت گیرد، لازم است. یکی از مصادیق آن برگزاری نمایشگاه های تخصصی گردشگریست که به همین دلیل فعالان گردشگری امروز دور هم جمع شدند. شالبافیان خاطرنشان کرد: اگر از من پرسش شود دولت چه وظایفی در حوزه گردشگری دارد، حتما می گویم بازاریابی که در رأس تمام وظایف دولت قرار دارد. البته دولت دراین زمینه کم عمل کرده است و به اندازه کافی این وظایف را انجام نداده است.
سنگ نگاره های باستانی در ارتفاعات جنوبی مشهد کشف شد در این هفته مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی اظهار داشت: چندین مجموعه سنگ نگاره باستانی در ارتفاعات جنوب شهر مشهد کشف شد.
محمود طغرایی اظهار نمود: در بررسی های دیرینه شناسی که اخیراً به منظور شناسایی، مستندسازی و ثبت ملی آثار تاریخی محدوده ارتفاعات جنوبی مشهد انجام شد، چهار مجموعه جدید از سنگ نگاره های باستانی کشف و مورد مستندسازی قرار گرفت.
مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی افزود: در این مجموعه سنگ نگاره های باستانی، نقوش گوناگونی همچون نقش قوچ، بز کوهی، تصویر انسان کمان در دست و درحال شکار به صورت کنده شده بر روی سطوح سنگی ترسیم شده است.
وی اظهار نمود: در بررسی های اولیه، پیشینه این نقوش در ارتباط با قبل از تاریخ و حدود هزار تا ۶ هزار سال پیش ارزیابی شده که البته آثار مکشوفه برای تعیین تاریخ دقیق تر همچنان درحال بررسی است. برگزاری دوازدهمین جلسه شورای هماهنگی امور موزه های کشور در این هفته همینطور دوازدهمین جلسه شورای هماهنگی امور موزه های کشور با حضور سرپرست اداره کل موزه ها در مجتمع فرهنگی موزه ای سردار آسمانی برگزار گردید. در این نشست سه مبحث هم اندیشی و همکاری برای گردهمایی موزه داران سراسر کشور، برنامه ریزی و همکاری به منظور برگزاری دوره های آموزشی در حوزه موزه ها شامل آموزش های تخصصی و برنامه ریزی و عرضه پیشنهاد به منظور تهیه و تدوین تقویم رویدادها متناسب با محتوای هر موزه توسط مرتضی ادیب زاده سرپرست اداره کل موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان شد و اعضای شورا به بررسی این موضوعات پرداختند. مرتضی ادیب زاده سرپرست اداره کل موزه ها در حاشیه دوازدهمین جلسه شورای هماهنگی امور موزه های کشور اظهار داشت: قرار شد در هفته آینده مکاتباتی با اعضای شورا درباره مباحث مطرح شده داشته باشیم و آنها نظرات، برنامه ها و پیشنهادهای خویش را برای اداره کل موزه ها ارسال نمایند. سپس جمع بندی خواهیم کرد و در چارچوب دستورالعمل هایی برای برنامه ریزی های آتی به موزه ها ابلاغ می نماییم. او افزود: رویکرد ما در جلسات شورای هماهنگی امور موزه های کشور، هم افزایی و هماهنگی بیشتر بین دستگاه ها و ارگان های مختلفی است که متولی نهاد موزه داری در کشور می باشند.


منبع:

1401/04/23
13:33:04
5.0 / 5
735
تگهای خبر: آثار تاریخی , آموزش , بازی , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری