ضرغامی:

کشتی باچوخه در حضور زنان برگزار می شود، فیفا و فیلا هم دخالتی ندارند

کشتی باچوخه در حضور زنان برگزار می شود، فیفا و فیلا هم دخالتی ندارند

به گزارش تور و گردشگری، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: «کشتی با چوخه» با حضور 70هزار تماشاچی زن و مرد در اسفراین برگزار می گردد نه کسی اعتراضی داشته و نه مسأله امنیتی به وجود آمده؛ و نه فیفا و فیلا دخالت کرده اند.


به گزارش خبرنگار گردشگری ایرنا، سیدعزت الله ضرغامی روز گذشته - سه شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱- در جریان سفر به استان خراسان شمالی از گود کشتی باچوخه چشمه زینل خان در اسفراین بازدید کرد.
ضرغامی امروز در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: روز گذشته اسفراین بودم. مراسم کشتی با چوخه آنان تا ۷۰ هزار نفر، تماشاچی دارد.
وی با تأکید بر این که ایرانیان، ⁧‫شادی‬⁩ و ⁧‫سرگرمی‬⁩ خانوادگی را خوب بلدند، اضافه کرد: (در تماشای این مسابقات) همیشه هم خانم ها در آنجا حضور داشته اند. نه کسی اعتراضی داشته و نه مسأله ی امنیتی به وجود آمده؛ و نه فیفا و فیلا دخالت کرده اند!
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معتقد می باشد «کشتی با چوخه باتوجه به قوانین خاص و همین طور شیوه برگزاری مسابقات آن قابلیت ثبت جهانی را دارد. شیوه لباس پوشیدن، کشتی گرفتن و همین طور قدمت این ورزش پتانسیل های فراوانی دارد.
ضرغامی روز گذشته در مسافرت به اسفراین با اشاره به این که بسیاری بصورت خانوادگی در این گود به تماشای کشتی می نشینند، اشاره کرد: این روزها حضور بانوان در ورزشگاه ها به موضوعی مهم تبدیل گشته و این در حالیست که ما در فرهنگ غنی این مرز و بوم چنین مواردی را شاهد می باشیم.
مسابقات کشتی چشمه زینل خان در اسفراینمسابقات ملی کشتی باچوخه اسفراین هرساله در روزهای نوروز (هفته دوم فروردین) با حضور بیش از ۲۵۰ چوخه کار از ۱۰ استان در گود چشمه زینل خان اسفراین خراسان شمالی برگزار می گردد.
تصاویر بیش از کشتی باچوخه در اسفراین
کشتی سنتی باچوخه از ورزش های پرطرفدار در خطه خراسان بوده و به عنوان میراث معنوی در لیست آثار ملی ناملموس کشور ثبت شده است.
تصاویر بیش از کشتی باچوخه در اسفراین


تماشاچیان مسابقات کشتی چشمه زینل خان در اسفراینچوخه واژه ای کردی و نام لباسی است که کشتی گیران این رشته به تن می کنند که از شنل کوتاهی که کشتی گیران آنرا با شال سفید رنگ محکم می کنند تشکیل شده و از آنجائیکه این کشتی از قدیم بین عشایر کرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام کشتی باچوخه معروف شده است.


1401/06/19
22:21:58
5.0 / 5
674
تگهای خبر: سفر , فرهنگ , قدمت , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری