به نفع وزارت میراث فرهنگی؛

دادگاه تجدیدنظر كاخ ثابت پاسال رأی داد

دادگاه تجدیدنظر كاخ ثابت پاسال رأی داد

به گزارش تور و گردشگری رأی تجدیدنظر دیوان عدالت اداری درباره كاخ تاریخی ثابت پاسال به نفع وزارت میراث فرهنگی صادر شد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری درباره کاخ ثابت پاسال رأی داد. در بخشی از این رأی آمده است:
«تشخیص اهمیت این اثر بعنوان اثر تاریخی و فرهنگی و ملی با سازمان میراث فرهنگی است و این سازمان با عنایت به نوع معماری و هنر به کار رفته در راه اندازی کاخ ثابت پاسال که معماری آن هم سنگ کاخ ورسای فرانسه است، نسبت به ثبت آن در لیست آثار ملی اقدام نموده است. علل و مدارک ابرازی از جانب شکات و ادعاهای ایشان همچون ادعای عدم تعلق ملک و بنای کاخ به شخصی به نام «ثابت» از ارزش های فرهنگی، هنری و تاریخی بنا نمی کاهد و سبب ثبت بنا در لیست آثار ملی نه تعلق آن به شخص خاص بلکه خصوصیت های تاریخی و معماری کاخ بوده است.
همچنین ادعای مطرح شده در مورد قدمت بنا و اینکه ساختمان کاخ مربوط به دوره پهلوی بوده و آثار ملی صرفا ابنیه باقی مانده از زمان زندیه و پیش از آن است به صراحت حکم ماده واحده قانون ثبت آثار ملی که آثار واجد اهمیت تاریخی و شئون ملی را از شرط قدمت مستثنی کرده و صرف نظر از زمان ساخت و پیدایش آن، صرفا به جهت وجود خصیصه ملی و تاریخی بودن اثر آنرا جزو آثار ملی اعلام نموده است ادعای شکات غیرموجه است.
همچنین از جانب شکات هیچ گونه دلیلی بر عدم رعایت تشریفات ثبت بنا در لیست آثار ملی عرضه نشده است و مطالب مندرج در دادخواست و ضمائم و مدارک پیوست آن، کمترین علتی بر تخلف سازمان میراث فرهنگی از مقررات در ثبت بنای مبحث شکایت عرضه نشده است و شعبه محترم بدوی صادرکننده رأی هم در توجیه عدم رعایت مقررات ثبت اثر در لیست آثار ملی هیچ گونه دلیلی ذکر نکرده است.
در قسمتی دیگر از علل صدور این رأی آورده شده که با پذیرش تجدیدنظرخواهی سازمان میراث فرهنگی و مستنداً به ماده ۷۱ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری، دادنامه معترض عنه نقض و حکم بر رد شکایت شاکیان صادر می شود. رأی صادره قطعی است».


منبع:

1399/05/07
22:21:34
5.0 / 5
2178
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , قدمت , كاخ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری