معاون گردشگری:

توسعه گردشگری بخشی مهم در پیش نویس سند همكاری 25ساله ایران و چین

توسعه گردشگری بخشی مهم در پیش نویس سند همكاری 25ساله ایران و چین

به گزارش تور و گردشگری معاون گردشگری با اشاره به توسعه گردشگری بعنوان جزئی از مفاد پیش نویس سند همكاری ۲۵ ساله ایران و چین، اظهار داشت: سرمایه گذاری در ساخت و تاسیس مراكز مرتبط در ایران توسط چین همچون مفاد این توافق نامه است.


ولی تیموری در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اضافه کرد: ایران قبل از قرارداد ۲۵ ساله با چین، برنامه مطالعاتی مفصلی برای جذب توریست از دیگر کشورها انجام داده بود که یکی از این انتخاب ها چین و فعالیتهای مختلف همچون لغو روادید گردشگران چینی در ایران بود.
وی اظهار داشت: سال قبل وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم همراه بخش خصوصی سفری برای توسعه گردشگری انجام داد. در ایران هم فعالیتهای مختلفی همچون برگزاری عید چینی در ۹ استان کشور برگزار گردید اما با انتشار کرونا این برنامه ها لغو شد.
تیموری اضافه کرد: وزارت خارجه ایران هم همزمان پیش نویس اولیه سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین را که شامل همکاریهای بلندمدت دو کشور در حوزه های مختلف می شود در اختیار وزارت میراث فرهنگی و گردشگری قرار داد؛ در شرایطی که بر مبنای مطالعات انجام گرفته، گردشگران چینی یکی از مقاصد اصلی ایران خواهد بود.
با نظر کارشناسان وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در پیش نویس اولیه سند همکاری ایران و چین به توسعه و زیر ساخت گردشگری، آموزش نیروی انسانی برای جذب توریست چینی تاکید گردیده است. در پیش نویس این سند امکان بازاریابی و اطلاع رسانی از مناطق گردشگری ایران در چین شده است.
وی اضافه کرد: سرمایه گذاری مستقیم چین و مشترک با ایران در تاسیسات گردشگری ایران و آموزش راهنمایان گردشگری برای جذب گردشگران چینی همچون مفاد این قرارداد میان دو کشور است. همکاری تخصصی در حوزه گردشگری و در نتیجه جذب توریست چینی از موارد مهم پیش نویس این سند است.
چین مهم ترین منبع تأمین توریست در جهان است
چین مهم ترین منبع تأمین توریست در جهان است؛ در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۵۰ میلیون چینی به خارج از مرزهای این کشور سفر کردند. وزارت فرهنگ و گردشگری چین پیشبینی کرده است با تداوم رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای سالانه شخصی، آمار سفر شهروندان این کشور به خارج از چین تا سال ۲۰۲۲ میلادی به ۱۷۸ میلیون نفر در سال برسد؛ همینطور تخمین زده شده این گردشگران در مجموع حدود ۱.۲ تریلیون یوان هزینه کنند.
ایران از سال ۲۰۱۱ به لیست مقاصد گردشگری چین وارد شد و از سال ۱۳۹۵ هم سیاست جذب گردشگران چینی را در دستور کار قرار داد. در این راستا هیئت وزیران اوایل تیر سال ۱۳۹۸ مصوبه لغو یک طرفه روادید با چین را صادر کرد و از ۲۵ تیر به اجرا در آمد. بر طبق این مصوبه چینی ها به مدت ۲۱ روز بدون ویزا می توانند به ایران سفر کنند.
ایران همچنان در حال مذاکره در مورد این توافقنامه با عنوان مشارکت جامع استراتژیک چین و ایران است و توافق اولیه را نقشه راه شفاف و راهنمای اصولی برای روابط برد-برد بین دو کشور توصیف کرده است.منبع:

1399/05/09
11:57:14
5.0 / 5
2072
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری